TVN Meteo | Ciekawostki

Spływ Dunajcem na początek. Co jeszcze zobaczyć w Pieninach?

TVN Meteo | Ciekawostki

Autor:
aw//mro
Spływy odbywają się w Krościenku nad Dunajcem
Spływy odbywają się w Krościenku nad Dunajcem Google Earth
wideo 2/4
Google EarthSpływy odbywają się w Krościenku nad Dunajcem

Na obszarze Pienin znajduje się pierwszy w Polsce park narodowy, a główną atrakcją regionu jest spływ przełomem Dunajca. Pieniny mają jednak do zaoferowania dużo więcej. Podpowiadamy, co warto zobaczyć będąc w tym rejonie Polski.

● Najwyższym szczytem Pienin są Wysokie Skałki. ● Warto wspiąć się na Sokolicę i zobaczyć słynną około 500-letnią sosnę. ● Pieniny mają też coś dla fanów fortyfikacji - Zamek Czorsztyn i Zamek w Niedzicy.

Gdzie są Pieniny?

Pieniny to pasmo górskie w łańcuchu Karpat. Znajdują są na granicy Polski i Słowacji w województwie małopolskim i kraju preszowskim. Na południu graniczą z Magurą Spiską, na północy z Beskidem Sądeckim i Gorcami.

W Pieninach znajduje się Pieniński Park Narodowy, który utworzony został 1 czerwca 1932 roku. Był to pierwszy w Polsce park narodowy. Po polskiej stronie zajmuje obszar o powierzchni 2372 ha, a po słowackiej 3750 ha. W Parku poprowadzono 23 kilometry szlaków turystycznych.

Jaki jest najwyższy szczyt Pienin? Wbrew pozorom nie są to Trzy Korony, które mają wysokość 982 metry nad poziomem morza, ale Wysokie Skałki o wysokości 1050 m n.p.m. Szczyt ten znajduje się w Małych Pieninach, a na samej górze jest platforma widokowa.

Dunajec

Dunajec to prawy dopływ Wisły o długości 251 kilometrów. Dunajec powstaje z połączenia Białego Dunajca i Czarnego Dunajca, obie te rzeki łączą się pod Nowym Targiem.

Jedną z największych atrakcji Pienin jest spływ przełomem Dunajca. W 1934 roku powstało Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich na Rzece Dunajec i to ono zajmuje się organizacją spływów. Sezon flisacki zaczyna się 1 kwietnia i kończy się 31 października. Jest to niezwykła atrakcja, ponieważ płynie się rzeką pełną zakrętów, a flisacy podczas jej trwania raczą turystów legendami i opowieściami.

Możliwe są trzy formy spływu - tradycyjnymi łodziami flisackimi, pontonem lub kajakiem (organizowane przez posiadającą zgodę PPN firmę), a także spływ własnym sprzętem pływającym. Chcąc skorzystać z tej ostatniej formy należy pamiętać, że Dunajec na wielu odcinkach ma charakter rzeki górskiej i trzeba brać pod uwagę swoje możliwości.

Dunajec - spływ DunajcemShutterstock

Najpopularniejsza forma to jednak spływ na tradycyjnych łodziach flisackich. Gdzie zaczyna się spływ? Na przystani flisackiej w Sromowcach Wyżnych-Kątach lub w Sromowcach Niżnych. Tam też można kupić bilety. Gdzie zostawić samochód? Przy przystani Sromowce Wyżne-Kąty znajdują się parkingi.

Spływ Dunajcem zakończyć można w jednej z dwóch przystani: Szczawnica - trasa ma około 18 kilometrów długości i trwa około 2 godzin 15 minut; Krościenko - trasa ma około 23 kilometry długości i trwa około 2 godzin 45 minut.

Ile kosztuje spływ Dunajcem? W sezonie 2021 bilet normalny do Krościenka w wakacje kosztował 80 złotych, a ulgowy 53 złote. Ile osób jest na tratwie? Minimalna liczba, żeby tratwa wypłynęła, to 11 osób.

Pieniny - co warto zobaczyć?

Trzy Korony Jest to najwyższy szczyt Pienin Środkowych, który niezwykle prezentuje się z tratwy podczas spływu Dunajcem. Sama partia szczytowa to tak naprawdę pięć turni: Okrąglica (najwyższa, znajduje się tam platforma widokowa), Płaska Skała, Nad Ogródki, Pańska Skała i Niżnia Okrąglica.

Wejść na Trzy Korony można jednym z wielu szlaków turystycznych, które prowadzą ze Szczawnicy, Krościenka, Sromowców Niżnych i Wyżnych czy Czorsztyna. Doprowadzają one na tak zwane Siodło, skąd już niedaleko jest do platformy widokowej.

Sokolica To szczyt znajdujący się w północno-wschodniej części Pienin Środkowych. Ma wysokość 747 m n.p.m. Swoją nazwę zawdzięcza gniazdom, które budowały na nim sokoły. Widać z niego między innymi przełom Dunajca, Pieniny Środkowe, ale również Tatry Wysokie. Wejście na szczyt prowadzi niebieskim szlakiem. Pod szczytem zamontowane są poręcze.

To na Sokolicy rośnie sławna i popularna wśród miłośników fotografii Sosna na Sokolicy. Jej wiek szacowany jest na około 500 lat. Rośnie tuż pod szczytem i wygląda jak przerośnięte, wykrzywione drzewko bonsai. W 2018 roku drzewo zostało uszkodzone przez śmigłowiec podczas akcji ratowniczej.

Krościenko W Krościenku wiele osób kończy spływ Dunajcem. Miejscowość przecięta jest przez Dunajec i otoczona górami. Jest to dobra baza wypadowa do pieszych czy rowerowych wędrówek. Na Rynku zobaczyć można zabytkowy Kościół Wszystkich Świętych, pochodzący z XIV wieku.

Zamek Czorsztyn Ruiny zamku w Czorsztynie zobaczyć można na skale na wysokości około 50 metrów nad taflą Jeziora Czorsztyńskiego. Najstarsze części zamku pochodzą z XIII wieku. Była to warownia, która strzegła granicy między Polską a Węgrami. Zwiedzać można ruiny zamku średniego i górnego, a także renesansową basztę Baranowskiego i Zieleniec.

Jezioro Czorsztyńskie Jezioro Czorsztyńskie to sztuczny zbiornik wodny, którego historia sięga początków XX wieku. Jego budowa została zakończona w 1997 roku. Długość jeziora to 9 kilometrów, szerokość - średnio 1,3 kilometra. Jego podstawowym zadaniem jest ochrona przeciwpowodziowa doliny Dunajca. 

Zamek w Niedzicy Zamek w Niedzicy nazywany jest też Zamkiem Dunajec. Znajduje się na prawym brzegu Jeziora Czorsztyńskiego, na terenie wsi Niedzica-Zamek. Budowla wzniesiona została w XIV wieku, a sam zamek miał bronić północnej granicy Węgier. Po I wojnie światowej został włączony do Polski. Przez stulecia był wielokrotnie przebudowywany. Obecnie jest on dostępny do zwiedzania.

Wąwóz Homole Wąwóz Homole to jedna z ciekawszych atrakcji przyrodniczych Pienin. Na terenie wsi Jaworki w Małych Pieninach znajduje się głęboko ścięty wąwóz. Na dnie płynie potok o nazwie Kamionka. Podziwiać tam można niezwykłe kolorowe ściany z białego i czerwonego wapienia, które mają nawet 120 metrów wysokości. Przez wąwóz prowadzi zielony szlak turystyczny.

Palenica i Szczawnica Szczawnica to jedna z przystani końcowych spływu Dunajcem. Z tego powodu jest też dość często odwiedzana przez turystów. Co robić w Szczawnicy? Ciekawym pomysłem jest wjazd wyciągiem krzesełkowym ze Szczawnicy na Palenicę. Dolna stacja znajduje się w centrum Szczawnicy. Na szczycie Palenicy usytuowane jest schronisko, są też restauracje i letni tor saneczkowy. Z Palenicy prowadzi również szlak na najwyższy szczyt Pienin - Wysoką.

Spacer w koronach drzew Na granicy Pienińskiego i Tatrzańskiego Parku Narodowego znajduje się Ścieżka w Koronach Drzew Bachledka. Trasa ma ponad 600 metrów długości i prowadzi na wieżę o wysokości 32 metrów.

ZOBACZ TEŻ >> Kraków – co zobaczyć? Miejsca do zwiedzenia i atrakcje turystyczne

Zamki w Polsce. Ruiny zamków i szlaki turystyczne

Co zabrać w góry? Kompletna lista rzeczy na wycieczkę 

Autor:aw//mro

www.pieninypn.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości