Truskawkowy Księżyc rozświetlił niebo. Pełnia oczami Reporterów 24

Aktualizacja:
Autor:
as/dd
Źródło:
timeanddate.com, tvnmeteo.pl
Pełnia Wilczego Księżyca
Pełnia Wilczego KsiężycaKontakt 24
wideo 2/17
Księżyc - pełnie, zaćmienia, koniunkcje

Pełnia Księżyca w czerwcu 2023. W nocy z soboty na niedzielę na niebie mogliśmy podziwiać Truskawkowy Księżyc, a z uwagi na pogodną aurę, warunki do jego obserwacji były szczególnie korzystne. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy wiele zdjęć tego pięknego zjawiska.

Za nami czerwcowa pełnia Księżyca, zwana Truskawkową. W naszej strefie czasowej moment maksimum pełni przypadł na niedzielę 4 czerwca na godzinę 5.41.

Pełnia na zdjęciach Reporterów 24

Sobotnia noc była we wszystkich regionach pogodna, co oznacza, że panowały bardzo dobre warunki do obserwacji zjawiska. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy wiele pięknych ujęć naszego naturalnego satelity.

UDAŁO CI SIĘ SFOTOGRAFOWAĆ PEŁNIĘ KSIĘŻYCA? PODZIEL SIĘ RELACJĄ NA KONTAKT 24

Truskawkowa pełnia Księżyca. Skąd taka nazwa?

Zwyczajowe nazwy pełni Księżyca zostały nadane przez rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Czerwcowa pełnia nazywana jest Truskawkowym Księżycem, co nawiązuje do okresu zbierania truskawek. Inne określenia wywodzące się z tego kręgu kulturowego to Księżyc Zielonej Kukurydzy albo Gorący Księżyc. Plemiona celtyckie nazywały czerwcową pełnię Końskim Księżycem i Różanym Księżycem.

KsiężycPAP/Adam Ziemienowicz

Pełnia Księżyca - jak powstaje to zjawisko

Pełnia jest jedną z czterech faz Księżyca. Dochodzi do niej, kiedy Srebrny Glob znajduje się w opozycji do Słońca, czyli po przeciwnej stronie Ziemi niż nasza gwiazda. Podczas pełni tarcza Księżyca jest widoczna w całości, w pełni oświetlona przez światło słoneczne. W tym samym czasie druga strona nie jest oświetlona w ogóle.

Pełnia występuje średnio co 29,5 dnia.

Wpływ Księżyca na Ziemię widać przede wszystkim w postaci pływów. Jest to regularne podnoszenie się i opadanie poziomu wody w morzach i oceanach. Zjawisko to dobrze widoczne jest na oceanach, na Morzu Bałtyckim jest właściwie niedostrzegalne.

Fazy KsiężycaNASA/Bill Dunford
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:as/dd

Źródło: timeanddate.com, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mariusz Jasłowski/Kontakt 24

Pozostałe wiadomości