Ostrokrzew - jak wygląda? Czym jest ostrokrzew paragwajski?

Autor:
aw//mro
Źródło:
TVNmeteo
40 procent gatunków roślin może wyginąć ("Polska i Świat" TVN24)
40 procent gatunków roślin może wyginąć ("Polska i Świat" TVN24)"Polska i Świat" TVN24
wideo 2/2
"Polska i Świat" TVN2440 procent gatunków roślin może wyginąć ("Polska i Świat" TVN24)

Ostrokrzew jest często elementem świątecznych dekoracji, a rosnąc w ogrodzie może być jego ozdobą. Nawet zimą będzie cieszył oko zielenią liści i czerwonymi, okrągłymi owocami. Sprawdź, czym jest ostrokrzew paragwajski i co można z niego otrzymać.

● Owoce ostrokrzewu są trujące. ● W Polsce żaden gatunek ostrokrzewu nie rośnie naturalnie. ● Ostrokrzew często uprawiany jest jako roślina ozdobna.

Ostrokrzew to rodzaj roślin z rodziny ostrokrzewowatych, który liczy ponad 600 gatunków. Na terenie Europy występują zaledwie trzy gatunki, żaden z nich nie rośnie w Polsce naturalnie. W Polsce najczęściej uprawia się ostrokrzew kolczasty oraz jego odmianę ostrokrzew Meservy. Ciekawy jest również ostrokrzew paragwajski, z którego produkuje się yerba mate.

Należy pamiętać, że owoce ostrokrzewu są trujące.

Ostrokrzew kolczasty

Gatunek ten dorasta do nawet sześciu metrów wysokości. Ma jajowate liście z kolczastym brzegiem o ciemnej i błyszczącej blaszce. Ostrokrzew kwitnie od maja do czerwca, a jego kwiaty są drobne i białe. We wrześniu pojawiają się czerwone pestkowce, które zobaczyć można na roślinie przez całą zimę.

Uprawa ostrokrzewu nie jest trudna. Roślina ta ma niewielkie wymagania i dobrze rośnie nawet w półcieniu i cieniu. Możesz posadzić ją na przykład w donicy, wtedy będzie piękną ozdobą balkonu czy tarasu. Dzięki temu, że dobrze znosi przycinanie, możesz formować ją w przeróżne figury i kształty.

Jak odróżnić ostrokrzew męski i żeński? Zanim roślinie zacznie kwitnąć jest to niestety niemal niemożliwe. Najprostszą metodą na odróżnienie ostrokrzewu jest spojrzenie na owoce. Na ostrokrzewie żeńskim znajdziesz czerwone jagody, na męskim nie. Różnica jest również widoczna w kwiatach. U żeńskich roślin kwiaty mają bardziej widoczne pręciki.

Ostrokrzew Meservy

Ostrokrzew Meservy to mieszaniec, który powstał ze skrzyżowania ostrokrzewu kolczastego z wyprostowanym. Dorasta do czterech metrów wysokości. Jest to krzew bardzo dekoracyjny - ma ciemnozielone, eliptyczne liście z kolczastymi ząbkami. Kwitnie w czerwcu i pojawiają się wtedy białe lub lekko różowe kwiaty. Czerwone owoce natomiast zaczynają pojawiać się we wrześniu i utrzymują się całą zimę.

Ostrokrzew ma zielone liście przez cały rokShutterstock

Odmiana ta dobrze rośnie na zacienionych stanowiskach. Jest również mrozoodporna. Jest to dobra roślina na żywopłot zimozielony.

Ostrokrzew paragwajski

W krajach Ameryki Południowej ostrokrzew paragwajski jest rośliną tak ważną, jak dla Azjatów czy Europejczyków herbata. Z ostrokrzewu paragwajskiego przygotowuje się yerba mate. Popularna w Polsce yerba mate to suszone liście ostrokrzewu paragwajskiego. Napój ten ma dzięki mateinie właściwości pobudzające. Niektórzy traktują ją jak zastępstwo dla kawy.

Ostrokrzew paragwajski naturalnie rośnie w Ameryce Południowej. Gatunek ten dorasta naturalnie nawet do 18 metrów wysokości. Ma grube i skórzaste liście o długości blaszki liściowej dochodzącej do 20 centymetrów. Ostrokrzew paragwajski lubi gleby bogate i wilgotne warunki. Kwitnie od października do grudnia, a jego owoce są mięsiste i ciemnoczerwone.

Ostrokrzew - dekoracja świąteczna

Ostrokrzew kolczasty ma piękne czerwone owoce i zielone, mięsiste liście. Jest to jedna z niewielu roślin - obok jemioły - które zimą wyglądają atrakcyjnie. Dodatkowo ostrokrzewom w mitologii celtyckiej przypisywano moc odstraszania złych mocy i duchów. Miał on też chronić przed piorunami. Obecnie jest on chętnie wykorzystywany jako element świątecznej dekoracji w stroikach. Przypominamy - owoce ostrokrzewu są trujące.

ZOBACZ >> Trujące rośliny w Polsce. Sprawdź, na co uważać

Autor:aw//mro

Źródło: TVNmeteo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości