Nie widziano go w takim miejscu od 30 lat

Autor:
//dd
Źródło:
CNN, myowf.org, tvnmeteo.pl
Rosomak w Oregonie
Rosomak w Oregonie
Oregon Department of Fish and Wildlife/Cascadia Wild
Oregon Department of Fish and Wildlife/Cascadia WildRosomak w Oregonie

Rybacy łowiący w rzece Kolumbia w amerykańskim stanie Oregon zobaczyli rosomaka. Jak przekazali eksperci ze stanowej organizacji zajmującej się ochroną dzikich zwierząt, było to pierwsze doniesienie o zaobserwowaniu tego ssaka poza jego naturalnym siedliskiem w tym stanie od ponad 30 lat.

W poniedziałek dwaj wędkarze łowiący w rzece Kolumbia niedaleko miasta Portland zrobili zdjęcia pewnemu zwierzęciu. Przekazali je do organizacji non-profit Cascadia Wild, zajmującej się ochroną dzikich zwierząt, która skupia się na śledzeniu rosomaków, wraz z władzami stanowego Oregon Department of Fish and Wildlife. We wtorek ekspertom udało się zweryfikować, że zwierzę na zdjęciu to rosomak. Dodatkowo w pobliżu rzeki znaleziono też jego ślady.

- Biorąc pod uwagę bliskość Portland, byliśmy bardzo zaskoczeni, gdy dostaliśmy ten raport i zarazem podekscytowani, gdy mogliśmy potwierdzić tę obserwację - przekazał biolog z ODFW Dave Keiter w komunikacie prasowym wydanym w środę.

Pierwszy raz w tym miejscu od 30 lat

Jest to pierwsze od ponad 30 lat potwierdzone zgłoszenie obecności rosomaka poza Górami Wallowa, czyli tam, gdzie jest ich naturalne siedlisko. Przedstawiciele obu organizacji zainstalowali stacje monitorujące w okolicy. Mają nadzieję, że uda się jeszcze raz zaobserwować to nieuchwytne stworzenie. Przekazali jednak, że nadzieje na ponowne pojawienie ssaka są znikome.

"Niektóre z najlepszych informacji o dzikich zwierzętach mogą pochodzić od zwykłych ludzi, którzy zwracają uwagę na to, co widzą" - przekazała w komunikacie Teri Lysak, koordynatorka ds. śledzenia rosomaków z organizacji Cascadia Wild. "Wielkie podziękowania dla pary, która widziała to zwierzę i poświęciła czas, aby podzielić się tym z nami".

Rosomak jest największym lądowym ssakiem z rodziny łasicowatych w Oregonie. Zwierzę do pewnego stopnia przypomina małego niedźwiedzia.

Według rządowej agencji Fish and Wildlife Service, rosomaki (Gulo gulo) występują w Kalifornii, Kolorado, Idaho, Montanie, Nevadzie, Oregonie, Utah, Waszyngtonie i Wyoming.

Rosomak w OregonieOregon Department of Fish and Wildlife/Cascadia Wild
RosomakOregon Department of Fish and Wildlife/Cascadia Wild

Autor://dd

Źródło: CNN, myowf.org, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Oregon Department of Fish and Wildlife/Cascadia Wild

Pozostałe wiadomości