"Wytwarza piżmowy i nieprzyjemny zapach". Leonardo DiCaprio nazwał nowo odkrytego węża

Autor:
ps/dd
Źródło:
businessinsider.com, livescience.com
Sibon irmelindicaprioae
Sibon irmelindicaprioaeJose Vieira/Alejandro Arteaga
wideo 2/2
Jose Vieira/Alejandro ArteagaSibon irmelindicaprioae

Naukowcy odkryli pięć nowych gatunków węży występujących w Kolumbii, Ekwadorze i Panamie. Zaszczyt nadania nazwy jednemu z nich przypadł aktorowi Leonardo DiCaprio, który znany jest z działań na rzecz ochrony środowiska. Ekolodzy chcieli w ten sposób zwrócić uwagę na problem niszczenia lasów deszczowych, zamieszkiwanych przez węże. Ich zdaniem gad nazwany przez hollywoodzkiego gwiazdora już spełnia kryteria, aby określać go jako "bliskiego zagrożenia".

Biolodzy Alejandro Arteaga i Abel Batista zaczęli poszukiwać nowych węży po tym, jak pojawiły się dowody na to, że te z podrodziny ślimaczarzy (Dipsadinae), żyjące w obu Amerykach, mogą stanowić odrębny gatunek. Przenalizowali DNA z próbek należących do 19 osobników, aby sprawdzić różnice między nimi. Do doprowadziło ich do odkrycia nowych gatunków.

Badania na ten temat zostały opublikowane w styczniu w czasopiśmie "ZooKeys". Jak powiedział w rozmowie z amerykańskim serwisem Business Insider jeden z biologów, zebranie próbek DNA zajęło im półtora roku, a sama ich analiza potrwała kilka dni.

Sibon irmelindicaprioaeAlejandro Arteaga
Sibon irmelindicaprioaeJose Vieira
Sibon irmelindicaprioaeJose Vieira

Wąż, któremu imię wybrał Leonardo DiCaprio

Jednego z pięciu nowo odkrytych gatunków węży - o czerwono-pomarańczowym umaszczeniu z dużymi oczami pomarańczowego koloru - nazwano wężem DiCaprio. Gatunek ten nazwał sam słynny aktor Leonardo DiCaprio na cześć swojej matki. Gadowi nadano określenie naukowe Sibon irmelindicaprioae. Jego drugi człon to połączenie imienia matki sławnego aktora Irmelin Indenbirken i nazwiska DiCaprio.

W komunikacie organizacji ekologicznej Khamai wyjaśniono, że gwiazdor został wybrany do nadania imienia wężowi w celu podniesienia świadomości społecznej "na temat niszczenia lasów deszczowych na skutek górnictwa odkrywkowego". Aktor jest znany ze swej działalności na rzecz ochrony klimatu.

Niebezpieczeństwo dla tych węży stwarza nielegalne wydobycie złota i miedzi w lasach, w których żyją - poinformowano. Autorzy badania twierdzą, że wąż DiCaprio już spełnia kryteria Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), aby uznawać go za "gatunek bliski zagrożenia".

Wszystkie z węży to gatunki, które nie przetrwają na wylesionych obszarach. Żywią się ślimakami, których liczba spada przez zanieczyszczenia strumieni i rzek z powodu działalności górniczej.

"Piżmowy i nieprzyjemny zapach"

Wąż DiCaprio jest opisywany jako "łagodny" i który nie gryzie, próbując bronić się przed innymi zwierzętami. Jak napisano w badaniu "zagrożone osobniki mogą zakrywać głowę swoim ciałem oraz wytwarzać piżmowy i nieprzyjemny zapach". W poszukiwaniu pokarmu wchodzi na krzewy i liście palmowe na wysokości nawet trzech metrów nad ziemią. Jest długi na 38 centymetrów Zamieszkuje wschodnią Panamę i zachodnią Kolumbię.

Pozostałe cztery gatunki to Sibon canopy, Sibon marleyae, Sibon vieirai i Dipsas welborni.

Sibon vieiraiPearl Ee
Sibon canopyAlejandro Arteaga
Sibon marleyaeJose Vieira
Dipsas welborniAlejandro Arteaga

Autor:ps/dd

Źródło: businessinsider.com, livescience.com

Źródło zdjęcia głównego: Alejandro Arteaga

Pozostałe wiadomości