Mazowsze - miasta, atrakcje turystyczne, natura i zabytki

Źródło:
TVNmeteo
Ogrody Łazienek Królewskich (odc. 738 HGTV odc. 39 seria 2019)
Ogrody Łazienek Królewskich (odc. 738 HGTV odc. 39 seria 2019)
wideo 2/3
Ogrody Łazienek Królewskich (odc. 738 HGTV odc. 39 seria 2019)

Mazowsze to głównie obszar województwa mazowieckiego, którego stolicą jest Warszawa. O atrakcyjności Mazowsza decydują liczne zabytki, szczególnie w stolicy, ale też przyroda. Aż 30 proc. Mazowsza to chronione obszary zieleni - puszcze, parki krajobrazowe, rezerwaty. Podpowiadamy, co warto zobaczyć na Mazowszu podczas dłuższego pobytu, gdzie jechać na weekend i gdzie szukać najpiękniejszej natury.

● Mazowsze to region w województwie mazowieckim, położnym w centralnej Polsce. ● Atrakcje Mazowsza to m.in. Warszawa ze swoimi mi zabytkami i życiem kulturalnym, Kampinoski Park Narodowy, w którym żyją łosie oraz liczne mniejsze i większe rzeki przepływające przez woj. mazowieckie. ● Dużą część Mazowsza stanowią obszary zielone z lasami, jeziorami i rzekami.

Mazowsze to region, którego największa część znajduje się w województwie mazowieckim. Stolicą Mazowsza jest Warszawa, a historyczną Płock. Na Mazowszu mieszka ponad 5 mln ludzi, najwięcej, bo ponad 2 mln, w samej stolicy. Jednak Mazowsze i województwo mazowieckie to nie tylko Warszawa i miasta, ale też przyroda - aż 30 proc. Mazowsza stanowią chronione obszary zielone, z czego 20 proc. to lasy. Na Mazowszu jest 177 rezerwatów przyrody, 62 obszary chronionego krajobrazu i ponad 4000 pomników przyrody. To sprawia, że Mazowsze jest turystycznie interesującym regionem zarówno dla osób lubiących kontakt z przyrodą, jak i miłośników miejskich wypadów, historii czy architektury.

ZOBACZ >> Parki narodowe w Polsce - mapa i lista

Województwo mazowieckie 

Województwo mazowieckie jest największym województwem w Polsce pod względem powierzchni i populacji. Powierzchnia województwa mazowieckiego wynosi 35,5 tys. km2, a populacja prawie 5,5 mln mieszkańców. Stolica województwa mazowieckiego jest Warszawa. Inne znane miasta w mazowieckim to m.in. Płock, Siedlce, Ostrołęka i Radom.

Z czego słynie Mazowsze?

Jakie atrakcje można znaleźć na Mazowszu?

Płock, czyli historyczna stolica Mazowsza. Leży na Wzgórzu Tumskim. Ze wzgórza widać Wisłę i zielone okolice Płocka. Podobać może się Stary Rynek ii XIX-wieczne uliczki z kościołami, synagogą i spichlerzami. Z małymi dziećmi warto pójść do zoo, a starszym pokazać najstarszą szkołę w Polsce, czyli „Małachowiankę”.

Warszawa - mówiąc o Mazowszu, nie sposób nie wspomnieć o stolicy naszego kraju. To tutaj co roku zjeżdża największa liczba turystów. Nic dziwnego - Warszawa ma do zaoferowania coś dla każdego: muzea, historię, kulturę, zieleń. Nie brakuje tu architektonicznych perełek, zarówno starych czy odbudowanych po wojnie - jak Starówka czy Trakt Królewski, ale i tych na wskroś współczesnych, przyciągających miłośników nowoczesnych budowli. To także miasto, w którym można zobaczyć monumentalne budowle socrealizmu (np. Pałac Kultury czy Plac Konstytucji) lub spędzić cały dzień spacerując po licznych parkach miejskich, z których najbardziej znany to Łazienki Królewskie.

Warszawa/Pałac na Wyspie w Łazienkach Shutterstock

Żyrardów - to miasto oddalone o ok. 45 minut jazdy samochodem lub pociągiem od Warszawy, przyciąga swoim postindustrialnym charakterem. Kiedyś działała tu prężnie fabryka lnu i zakłady dziewiarskie. Do dziś większa część centralnego Żyrardowa to pofabryczne budynki z czerwonej cegły. Część z nich stoi opustoszała, inne są w renowacji, a niektóre zostały przerobione na nowoczesne lofty i sklepy. Warto udać się do Muzeum Lnu i przespacerować po parku im. Karola Dittricha. Przez długie lata zaniedbany Żyrardów zaczyna pięknieć, a moda na architekturę industrialną tylko działa na jego korzyść.

Mazowieckie - co jeszcze warto zobaczyć? 

Jeśli nie masz dużo czasu, nie ma powodu do zmartwień. W województwie mazowieckim znajdziesz wiele miejsc, które możesz zwiedzić podczas weekendu czy krótkiego urlopu. Polecamy zobaczyć np.:

Konstancin-Jeziorna - piękna miejscowość uzdrowiskowa pod Warszawą, z rezerwatami przyrody, parkiem krajobrazowym i pięknymi willami położonymi wśród drzew. 

Pułtusk z najdłuższym w Europie rynkiem (mierzy ok. 400 m długości), kanałami do żeglugi, XV-wiecznym zamkiem.

Warkę leżącą nad Pilicą, z ciekawym rynkiem i kościołem farnym. W Warce warto pójść do Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, i udać się do Doliny Pilicy.

Gdzie na weekend - Mazowieckie

Ciekawym pomysłem na weekend na Mazowszu jest odwiedzenie:

Domu Urodzenia Fryderyka Chopina oraz Parku w Żelazowej Woli, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Muzeum Gombrowicza we Wsoli pod Radomiem,  Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, pałaców w Jabłonnie oraz w Radziejowicach i Oborach, zamków w Ciechanowie, Czersku, Iłży i Szydłowcu.

Żelazowa WolaShutterstock

Mazowsze - natura

Na Mazowszu dużą część obszaru zajmują lasy. Jest tu aż sześć puszcz. W mazowieckich lasach rosną kilkusetletnie dęby i sosny, dużo jest modrzewi. Co jeszcze znajdą miłośnicy przyrody na Mazowszu? Dziewięć parków krajobrazowych oraz Kampinoski Park Narodowy, w którym rośnie ok.1200 gatunków różnych roślin. Na wydmach rosną bory sosnowe, nie brakuje tu też bagien z lasami olchowymi i łąkami. W mazowieckich parkach krajobrazowych można spotkać rysie, bobry, wydry, czarne bociany i żurawie. W samym Parku Kampinoskim jest ponad 16000 gatunków zwierząt (w tym łosie!). Ciekawa jest również Puszcza Kozienicka na południu Mazowsza, ze swoimi mokradłami, uroczyskami i matecznikami.

Kampinoski Park Narodowy Shutterstock

Gdzie nad wodę koło Warszawy i na Mazowszu?

Na Mazowszu na uwagę zasługują też rzeki: Wisła, w wielu miejscach nieregulowana, Bug, Pilica, Narwia i Bzura. Mniejsze rzeki: Liwiec, Wkra, Orzyc, Świder, Radomka, Omulew, Skrwa, Rawka i Wel, są równie piękne, szczególnie dla osób, które szukają chwili wytchnienia na łonie natury. Na wielu z tych rzek organizowane są spływ kajakowy.

Na Mazowszu są też jeziora, najwięcej z nich znajduje się na Pojezierzu Gostynińskim. Amatorów sportów wodnych przyciąga natomiast Zalew Zegrzyński, położony 40 km od Warszawy. 

Autorka/Autor:ks//m

Źródło: TVNmeteo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda na majówkę 2024. Wielu z nas nie może doczekać się długiego weekendu majowego, który w tym roku może okazać się szczególnie długi. O tym, co czeka nas w te dni w pogodzie, przeczytasz we wstępnej prognozie pogody przygotowanej przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. W prognozach widać ponad 25 stopni

Pogoda na majówkę 2024. W prognozach widać ponad 25 stopni

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna w środową noc nad Polską. Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. To nie jedyne ciekawe zjawisko astronomiczne, jakie można zaobserwować na kwietniowym niebie.

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

IMGW opublikował prognozę zagrożeń na kolejne dni. Jeszcze w środę mogą powrócić przymrozki, oblodzenia i opady śniegu. Temperatura przy gruncie może spaść niebezpiecznie nisko także w czwartek.

Zimowe zagrożenia nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa

Zimowe zagrożenia nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. W środę 24.04 pojawią się opady deszczu, a w górach śniegu. Termometry pokażą maksymalnie 11 stopni Celsjusza. Warunki biometeorologiczne okażą się niekorzystne.

Pogoda na dziś - środa, 24.04. Wiele deszczowych miejsc, do 11 stopni

Pogoda na dziś - środa, 24.04. Wiele deszczowych miejsc, do 11 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pył znad Sahary napłynął nad południową Grecję. Sprawił, że we wtorek niebo "zapłonęło" nad Koryntem. Na Krecie termometry pokazały miejscami ponad 30 stopni Celsjusza.

Pył znad Sahary dotarł do Grecji. Niebo "zapłonęło" nad Koryntem 

Pył znad Sahary dotarł do Grecji. Niebo "zapłonęło" nad Koryntem 

Źródło:
ENEX, apnews.com

Zimowa aura powróciła do Finlandii. We wtorek na południu kraju spadło miejscami prawie 30 centymetrów śniegu. Pod Helsinkami dziecko wracające ze szkoły zginęło pod kołami traktora z pługiem śnieżnym - przekazała lokalna policja.

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Źródło:
PAP, Reuters, ENEX

Wir niżowy Biruta przyniesie do Polski opady deszczu, miejscami popada też deszcz ze śniegiem, a w górach śnieg. Pod koniec tygodnia aura zacznie się zmieniać. Sprawdź, kiedy zrobi się cieplej.

Niż Biruta przyniesie deszcz, ale na horyzoncie widać zmianę. Kiedy zrobi się cieplej?

Niż Biruta przyniesie deszcz, ale na horyzoncie widać zmianę. Kiedy zrobi się cieplej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bezzałogowa sonda kosmiczna Voyager 1 zaczęła ponownie wysyłać na Ziemię poprawne sygnały radiowe. Inżynierom z NASA udało się naprawić usterkę komputera, która spowodowała awarię statku kosmicznego w listopadzie.

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Źródło:
livescience.com

Fala upałów nawiedziła Bangladesz. Temperatura wzrosła miejscami do 43 stopni Celsjusza. Władze wydały ostrzeżenia przed spiekotą, tymczasowo zamknięto szkoły.

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Źródło:
Reuters

Sezon narciarski w Tatrach wciąż trwa, o czym świadczą piękne ujęcia zarejestrowane we wtorek na zakopiańskiej Gubałówce. Warto korzystać ze słonecznej pogody - już wkrótce zamknięta zostanie część tatrzańskich tras narciarskich. Turyści wybierający się na górskie wędrówki powinni zachować jednak ostrożność.

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Źródło:
PAP, TPN, TVN24

Seria trzęsień ziemi, do której doszło we wtorek na Tajwanie, uszkodziła kilka budynków na wschodnim wybrzeżu wyspy. Najsilniejsze wstrząsy miały magnitudę 6,3. Jak przekazały lokalne służby geologiczne, zjawisko było powiązane z potężnym trzęsieniem z początku kwietnia.

Budynki kołysały się przez całą noc

Budynki kołysały się przez całą noc

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W Chinach trwa walka ze skutkami ulew, które nawiedziły południe kraju. W prowincji Guangdong doszło do licznych powodzi i osuwisk. Lokalne władze podały, że zginęły co najmniej cztery osoby, a 10 pozostaje zaginionych.

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Źródło:
Reuters, Xinhua

Ulewy nawiedziły Ekwador. Wezbrane rzeki i błotne lawiny spowodowały szereg szkód w całym kraju. Najtrudniejsza sytuacja panuje w centralnych regionach, gdzie powodzie zniszczyły drogi, wioski i mosty - jeden w momencie, gdy jechały nim auta. W jednym z kantonów żywioł dotknął ponad 100 rodzin.

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Źródło:
ecuavisa.com, machalamovil.com

Na naszym kontynencie wzrasta liczba zgonów związanych z upałami - alarmują Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) i unijna agencja Copernicus w raporcie na temat stanu klimatu w Europie w ubiegłym roku. - Europa doświadczyła kolejnego roku rosnących temperatur i nasilających się ekstremów klimatycznych - podkreśliła Elisabeth Hamdouch z Copernicusa.

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Źródło:
Reuters, AP, tvnmeteo.pl

Cielę ze znamieniem w kształcie półksiężyca urodziło się w Kanadzie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie data urodzenia - zwierzak przyszedł na świat 8 kwietnia. Tego samego dnia nad jego rodzinnym regionem widoczne było całkowite zaćmienie Słońca.

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Źródło:
CBC News, PAP

Dużo zimniej niż zwykle w kwietniu będzie jeszcze przez kilka dni, jednak chłód nie potrwa wiecznie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Krecie trwają największe w Grecji ćwiczenia na wypadek trzęsienia ziemi - informuje w poniedziałek grecka agencja AMNA. Uczestniczą w nich władze wyspy i jej mieszkańcy.

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Źródło:
PAP

Do Niemiec w weekend wróciła zimowa pogoda. Najwięcej śniegu napadało w południowych i centralnych krajach związkowych. Na śliskich i oblodzonych drogach dochodziło do wypadków drogowych, w tym do jednego śmiertelnego.

Zimowa aura uderzyła w Niemcy

Zimowa aura uderzyła w Niemcy

Źródło:
zeit.de, fr.de

Sonda Juno, dzięki rekordowo bliskiemu przelotowi w pobliżu Io, jednego z księżyców Jowisza, rzuciła nowe światło na znajdujące się na jego powierzchni lawowe jezioro. Naukowcy stworzyli animację, która pokazuje, jak może ono wyglądać z bliska.

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Źródło:
NASA, LiveScience, tvnmeteo.pl

Do zdarzenia doszło niedaleko rumuńskiego Braszowa, w regionie, który zamieszkuje duża populacja tych wielkich ssaków. Całe zajście zarejestrowały kamery przemysłowe.

Niedźwiedź próbował ukraść kontener na śmieci. Nagranie

Niedźwiedź próbował ukraść kontener na śmieci. Nagranie

Źródło:
ENEX, politico.eu

Lodowe włosy pojawiły się w Tatrzańskim Parku Narodowym. Do ich powstania konieczne są odpowiednie warunki atmosferyczne i obecność pewnego niepozornego organizmu.

Grzyb pokazał swoje lodowe włosy

Grzyb pokazał swoje lodowe włosy

Źródło:
TPN, tvnmeteo.pl

Donald Trump odwołał wiec wyborczy z powodu nadchodzącej burzy. Kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta Stanów Zjednoczonych przekazał zgromadzonym w Karolinie Północnej sympatykom, żeby poszukali schronienia i obiecał wkrótce wrócić "na pole bitwy" .

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Źródło:
PAP

Jeż spuchnięty do rozmiarów piłki futbolowej został znaleziony w Anglii. Zwierzę wymagało natychmiastowej opieki weterynaryjnej - niezwykłe "nadmuchanie" ciała to bowiem objaw poważnego schorzenia, które może skończyć się jego śmiercią.

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Źródło:
BBC, Wild Hogs Hedgehog Rescue

Te mikroskopijne zwierzęta wciąż zaskakują naukowców swoimi zdolnościami do przeżycia w ekstremalnie trudnych warunkach. Najnowsze badanie pokazuje, w jaki sposób niesporczaki są w stanie przetrwać silne promieniowanie jonizujące. - Robią coś, czego się nie spodziewaliśmy - powiedział biolog z Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill.

Odkryto kolejną supermoc niesporczaków. "To, co zobaczyliśmy, zaskoczyło nas"

Odkryto kolejną supermoc niesporczaków. "To, co zobaczyliśmy, zaskoczyło nas"

Źródło:
PAP, ScienceAlert, tvnmeteo.pl

Astronomowie z Obserwatorium Astronomicznego UW zidentyfikowali najjaśniejszą i prawdopodobnie najmłodszą cefeidę znaną w Drodze Mlecznej. Jak podkreślono, ma ona rekordowo długi okres pulsacji wśród tego typu gwiazd w naszej galaktyce, a to odkrycie pokazuje, że Droga Mleczna nie jest pod tym względem wyjątkiem.

Jest ponad 250 tysięcy razy jaśniejsza od Słońca. Astronomowie z UW odkryli nową cefeidę

Jest ponad 250 tysięcy razy jaśniejsza od Słońca. Astronomowie z UW odkryli nową cefeidę

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Samica strusia z zoo w mieście Topeka w amerykańskim stanie Kansas wyrwała pracownikowi ogrodu klucze i połknęła je. Zwierzę nie przeżyło.

Struś połknął klucze, nie udało się go uratować

Struś połknął klucze, nie udało się go uratować

Źródło:
wibw.com, tvnmeteo.pl

Ulewy, które w tym tygodniu nawiedziły Zjednoczone Emiraty Arabskie, boleśnie pokazują brak przygotowania do walki ze skutkami zmian klimatycznych. Jak tłumaczył na antenie TVN24 profesor Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, to, co dzisiaj uznajemy za anomalie, będzie powtarzało się coraz częściej.

"Nawet kraje pustynne nie są dalekie od zmiany klimatu"

"Nawet kraje pustynne nie są dalekie od zmiany klimatu"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, DXB, Reuters