TVN Meteo | Ciekawostki

Mazowsze - miasta, atrakcje turystyczne, natura i zabytki

TVN Meteo | Ciekawostki

Autor:
ks//m
Źródło:
TVNmeteo
Ogrody Łazienek Królewskich (odc. 738 HGTV odc. 39 seria 2019)
Ogrody Łazienek Królewskich (odc. 738 HGTV odc. 39 seria 2019)
wideo 2/3
Ogrody Łazienek Królewskich (odc. 738 HGTV odc. 39 seria 2019)

Mazowsze to głównie obszar województwa mazowieckiego, którego stolicą jest Warszawa. O atrakcyjności Mazowsza decydują liczne zabytki, szczególnie w stolicy, ale też przyroda. Aż 30 proc. Mazowsza to chronione obszary zieleni - puszcze, parki krajobrazowe, rezerwaty. Podpowiadamy, co warto zobaczyć na Mazowszu podczas dłuższego pobytu, gdzie jechać na weekend i gdzie szukać najpiękniejszej natury.

● Mazowsze to region w województwie mazowieckim, położnym w centralnej Polsce. ● Atrakcje Mazowsza to m.in. Warszawa ze swoimi mi zabytkami i życiem kulturalnym, Kampinoski Park Narodowy, w którym żyją łosie oraz liczne mniejsze i większe rzeki przepływające przez woj. mazowieckie. ● Dużą część Mazowsza stanowią obszary zielone z lasami, jeziorami i rzekami.

Mazowsze to region, którego największa część znajduje się w województwie mazowieckim. Stolicą Mazowsza jest Warszawa, a historyczną Płock. Na Mazowszu mieszka ponad 5 mln ludzi, najwięcej, bo ponad 2 mln, w samej stolicy. Jednak Mazowsze i województwo mazowieckie to nie tylko Warszawa i miasta, ale też przyroda - aż 30 proc. Mazowsza stanowią chronione obszary zielone, z czego 20 proc. to lasy. Na Mazowszu jest 177 rezerwatów przyrody, 62 obszary chronionego krajobrazu i ponad 4000 pomników przyrody. To sprawia, że Mazowsze jest turystycznie interesującym regionem zarówno dla osób lubiących kontakt z przyrodą, jak i miłośników miejskich wypadów, historii czy architektury.

ZOBACZ >> Parki narodowe w Polsce - mapa i lista

Województwo mazowieckie 

Województwo mazowieckie jest największym województwem w Polsce pod względem powierzchni i populacji. Powierzchnia województwa mazowieckiego wynosi 35,5 tys. km2, a populacja prawie 5,5 mln mieszkańców. Stolica województwa mazowieckiego jest Warszawa. Inne znane miasta w mazowieckim to m.in. Płock, Siedlce, Ostrołęka i Radom.

Z czego słynie Mazowsze?

Jakie atrakcje można znaleźć na Mazowszu?

Płock, czyli historyczna stolica Mazowsza. Leży na Wzgórzu Tumskim. Ze wzgórza widać Wisłę i zielone okolice Płocka. Podobać może się Stary Rynek ii XIX-wieczne uliczki z kościołami, synagogą i spichlerzami. Z małymi dziećmi warto pójść do zoo, a starszym pokazać najstarszą szkołę w Polsce, czyli „Małachowiankę”.

Warszawa - mówiąc o Mazowszu, nie sposób nie wspomnieć o stolicy naszego kraju. To tutaj co roku zjeżdża największa liczba turystów. Nic dziwnego - Warszawa ma do zaoferowania coś dla każdego: muzea, historię, kulturę, zieleń. Nie brakuje tu architektonicznych perełek, zarówno starych czy odbudowanych po wojnie - jak Starówka czy Trakt Królewski, ale i tych na wskroś współczesnych, przyciągających miłośników nowoczesnych budowli. To także miasto, w którym można zobaczyć monumentalne budowle socrealizmu (np. Pałac Kultury czy Plac Konstytucji) lub spędzić cały dzień spacerując po licznych parkach miejskich, z których najbardziej znany to Łazienki Królewskie.

Warszawa/Pałac na Wyspie w Łazienkach Shutterstock

Żyrardów - to miasto oddalone o ok. 45 minut jazdy samochodem lub pociągiem od Warszawy, przyciąga swoim postindustrialnym charakterem. Kiedyś działała tu prężnie fabryka lnu i zakłady dziewiarskie. Do dziś większa część centralnego Żyrardowa to pofabryczne budynki z czerwonej cegły. Część z nich stoi opustoszała, inne są w renowacji, a niektóre zostały przerobione na nowoczesne lofty i sklepy. Warto udać się do Muzeum Lnu i przespacerować po parku im. Karola Dittricha. Przez długie lata zaniedbany Żyrardów zaczyna pięknieć, a moda na architekturę industrialną tylko działa na jego korzyść.

Mazowieckie - co jeszcze warto zobaczyć? 

Jeśli nie masz dużo czasu, nie ma powodu do zmartwień. W województwie mazowieckim znajdziesz wiele miejsc, które możesz zwiedzić podczas weekendu czy krótkiego urlopu. Polecamy zobaczyć np.:

Konstancin-Jeziorna - piękna miejscowość uzdrowiskowa pod Warszawą, z rezerwatami przyrody, parkiem krajobrazowym i pięknymi willami położonymi wśród drzew. 

Pułtusk z najdłuższym w Europie rynkiem (mierzy ok. 400 m długości), kanałami do żeglugi, XV-wiecznym zamkiem.

Warkę leżącą nad Pilicą, z ciekawym rynkiem i kościołem farnym. W Warce warto pójść do Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, i udać się do Doliny Pilicy.

Gdzie na weekend - Mazowieckie

Ciekawym pomysłem na weekend na Mazowszu jest odwiedzenie:

Domu Urodzenia Fryderyka Chopina oraz Parku w Żelazowej Woli, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Muzeum Gombrowicza we Wsoli pod Radomiem,  Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, pałaców w Jabłonnie oraz w Radziejowicach i Oborach, zamków w Ciechanowie, Czersku, Iłży i Szydłowcu.

Żelazowa WolaShutterstock

Mazowsze - natura

Na Mazowszu dużą część obszaru zajmują lasy. Jest tu aż sześć puszcz. W mazowieckich lasach rosną kilkusetletnie dęby i sosny, dużo jest modrzewi. Co jeszcze znajdą miłośnicy przyrody na Mazowszu? Dziewięć parków krajobrazowych oraz Kampinoski Park Narodowy, w którym rośnie ok.1200 gatunków różnych roślin. Na wydmach rosną bory sosnowe, nie brakuje tu też bagien z lasami olchowymi i łąkami. W mazowieckich parkach krajobrazowych można spotkać rysie, bobry, wydry, czarne bociany i żurawie. W samym Parku Kampinoskim jest ponad 16000 gatunków zwierząt (w tym łosie!). Ciekawa jest również Puszcza Kozienicka na południu Mazowsza, ze swoimi mokradłami, uroczyskami i matecznikami.

Kampinoski Park Narodowy Shutterstock

Gdzie nad wodę koło Warszawy i na Mazowszu?

Na Mazowszu na uwagę zasługują też rzeki: Wisła, w wielu miejscach nieregulowana, Bug, Pilica, Narwia i Bzura. Mniejsze rzeki: Liwiec, Wkra, Orzyc, Świder, Radomka, Omulew, Skrwa, Rawka i Wel, są równie piękne, szczególnie dla osób, które szukają chwili wytchnienia na łonie natury. Na wielu z tych rzek organizowane są spływ kajakowy.

Na Mazowszu są też jeziora, najwięcej z nich znajduje się na Pojezierzu Gostynińskim. Amatorów sportów wodnych przyciąga natomiast Zalew Zegrzyński, położony 40 km od Warszawy. 

Autor:ks//m

Źródło: TVNmeteo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości