Będą hodować pomidory na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Misja wystartowała

Aktualizacja:
Autor:
ps/dd
Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl
Ziemia widziana z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
Ziemia widziana z Międzynarodowej Stacji KosmicznejNASA
wideo 2/8
Ziemia widziana z kosmosu (NASA, ISS)

Wystartowała kolejna misja zaopatrzeniowa SpaceX na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Tym razem na ISS trafią nowe panele słoneczne, astronauci otrzymają również przysmaki z okazji niedawnego Święta Dziękczynienia oraz nasiona pomidorów. Warzywa będą uprawiane w ramach eksperymentu, który jest częścią wysiłków mających na celu zapewnienie ciągłej produkcji świeżej żywności w kosmosie.

Misja wystartowała w sobotę o godzinie 14.20 czasu lokalnego (20.20 w Polsce) z Centrum Kosmicznego Johna F. Kennedy’ego na Florydzie. Pierwotnie statek kosmiczny Dragon miał zostać wyniesiony na orbitę przez rakietę Falcon 9 we wtorek, ale start został odwołany z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Na Międzynarodową Stację Kosmiczną ma zostać dostarczona para nowych paneli słonecznych, które zostaną zainstalowane 29 listopada i 3 grudnia oraz narzędzia potrzebne do przeprowadzania eksperymentów naukowych. Na pokładzie Dragona znajdują się również nasiona pomidorów, astronauci dostaną także przysmaki, takie jak lody oraz potrawy z okazji obchodzonego 24 listopada w Stanach Zjednoczonych Święta Dziękczynienia. Wśród nich są pikantna zielona fasola szparagowa, wypieki z żurawiną i jabłkami oraz ciasto dyniowe.

Pomidory w kosmosie

Składniki odżywcze stanowią kluczowy element potrzebny do utrzymania dobrego stanu zdrowia w przestrzeni kosmicznej. Świeżych produktów na stacji kosmicznej brakuje jednak w porównaniu do żywności paczkowanej, którą najczęściej astronauci spożywają podczas swoich sześciomiesięcznych pobytów na niskiej orbicie okołoziemskiej. 

Na ISS astronauci wyhodowali już różne rodzaje sałaty, rzodkiewkę i paprykę chili. Teraz otrzymają nasiona pomidorów koktajlowych odmiany Red Robin, które posłużą im jako jeden ze składników sałatek. Nasiona mają być uprawiane pod dwoma różnymi rodzajami światła, po to aby ustalić, które okaże się bardziej skuteczne, jeżeli chodzi o liczbę owoców, a także wartość odżywczą i smak. Ta sama odmiana będzie uprawiana przez zespół naukowców na Ziemi po to, aby następnie można było porównać pomidory z obu zbiorów i określić wpływ środowiska mikrograwitacji panującego na ISS.

Pomidory Red RobinAngieC/stock.adobe.com

Będą gotowe po około trzech miesiącach

Kosmiczne pomidory będą uprawiane w małych torebkach, w specjalnej komorze do produkcji warzyw nazywanej Veggie, gdzie z powodzeniem uprawiano już na przykład sałatę. To eksperyment, który jest częścią prac mających na celu zapewnienie ciągłej produkcji świeżej żywności na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Pomidory gotowe do spożycia będą na wiosnę, czyli po około stu dniach od rozpoczęcia procesu wzrostu. Załoga będzie oceniać smak, zapach, soczystość i teksturę pomidorów. Połowa każdego zbioru zostanie zamrożona i zostanie wysłana na Ziemię, gdzie zostanie poddana analizie. 

To będzie 26. misja zaopatrzeniowa na ISS wykonywana przez prywatną firmę SpaceX miliardera Elona Muska w ramach umowy z NASA.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS)Maciej Zieliński, Adam Ziemienowicz/PAP

Autor:ps/dd

Źródło: CNN, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: AngieC - stock.adobe.com

Pozostałe wiadomości