TVN Meteo | Ciekawostki

Karpacz czy Szklarska Poręba? Co warto zobaczyć w Karkonoszach?

TVN Meteo | Ciekawostki

Wschód słońca w Karkonoszach
Wschód słońca w Karkonoszachkontakt 24/Rafał Kotylak
wideo 2/7
kontakt 24/Rafał KotylakWschód słońca w Karkonoszach

Karkonosze to niezwykły region, który oferuje wiele ciekawych atrakcji. Zobaczysz tam malowniczo położone wodospady, norweską świątynię, doświadczysz też anomalii grawitacji. Sprawdź, jakie miejsca warto odwiedzić w Karkonoszach.

● Karkonosze leżą w Sudetach. ● Najwyższym szczytem Karkonoszy jest Śnieżka. ● Dobrymi bazami wypadowymi do dalszych wypraw będą Karpacz lub Szklarska Poręba.

Gdzie są Karkonosze?

W Polsce wyróżnia się trzy łańcuchy górskie - Karpaty, Sudety i Góry Świętokrzyskie. To właśnie w Sudetach rozciągają się Karkonosze. Po części znajdują się w Polsce w województwie dolnośląskim, druga ich część położona jest na terenie Czech. Granica polsko-czeska przebiega Głównym grzbietem oraz Grzbietem Lasockim. Najwyższym szczytem Karkonoszy jest Śnieżka - 1603 m n.p.m.

SPRAWDŹ: Kolory szlaków górskich - co oznaczają?

W Karkonoszach znajduje się Karkonoski Park Narodowy. Utworzono go w 1959 roku i obecnie jego powierzchnia wynosi 5951 ha. Jego największą część stanowią lasy, które zajmują blisko 70 procent powierzchni Parku. W Karkonoskim Parku Narodowym dostępnych jest 112 kilometrów szlaków turystycznych. Idąc w góry nie zapomnij zaopatrzyć się między innymi w mapę turystyczną. 

SPRAWDŹ: Co zabrać w góry? Kompletna lista rzeczy na wycieczkę

Karpacz

Karpacz to miasto w województwie dolnośląskim, które położone jest w dolinie rzeki Łomnicy. To niezwykle popularne miejsce wśród turystów, które stanowi świetną bazę wypadową w Karkonosze. Leży bowiem u stóp Śnieżki.

Co zwiedzić w Karpaczu?

Kościół Wang - zbudowany na przełomie XII i XIII wieku w południowej Norwegii w miejscowości Vang. W Karpaczu stoi od lipca 1844 roku. Obecnie jest udostępniony dla zwiedzających.

Kościół Wang w KarpaczuShutterstock

Młynek Miłości - znajduje się przy ulicy Karkonoskiej 53. Jest to młyn w wersji miniaturowej, ustawiony w miejscu, gdzie dawniej prawdopodobnie stał prawdziwy młyn. Według legendy, każdy kto wypije tam wodę, ten odwzajemnia miłość.

Dziki Wodospad - jest to tak naprawdę zapora, którą wybudowano w latach 1910-1915. Jest ona położona w niezwykle malowniczym miejscu na Łomnicy. Jak tam dojść? Najlepiej dojechać lub dojść na ulicę Olimpijską 9, gdzie znajduje się parking. Dojście z tego miejsca nie będzie stanowiło problemu.

Anomalia grawitacji - miejsce to jest oznaczone tablicą informacyjną i znajduje się na ulicy Strażackiej. Wydaje się tam, że samochody na jałowym biegu same “cofają się pod górę”.

Zapora na Łomnicy - zapora retencyjna wybudowana w latach 1910-1915. Jej koroną biegnie czerwony szlak turystyczny.

Atrakcją dla dzieci będzie niewątpliwie ulica Skrzatów Karkonoskich, która znajduje się w okolicy Muzeum Sportu.

Gdzie zjeść? W Karpaczu znaleźć można wiele restauracji oferujących dania z różnych regionów świata. Jak dojechać do Karpacza? Do Karpacza dojechać jest najłatwiej samochodem. Miasto jest też dobrze skomunikowane za sprawą busów prywatnych firm oraz PKS.

Szklarska Poręba

Szklarska Poręba położona jest w województwie dolnośląskim w odległości niecałych 30 kilometrów od Karpacza. W okolicy Szklarskiej Poręby spotykają się dwa pasma górskie - Góry Izerskie i Karkonosze. Jest to więc świetna baza wypadowa w te rejony. Miasto położone jest u stóp Szrenicy, w pobliżu znaleźć można dwa popularne wśród turystów wodospady - Kamieńczyka i Szklarki.

Co zobaczyć w Szklarskiej Porębie?

Złoty Widok i Chybotek - Złoty Widok to taras widokowy, z którego rozciąga się niesamowity widok na Karkonosze. Znajduje się nad urwiskiem skalnym. Kilkanaście minut spaceru od tarasu, zobaczyć można Chybotka, czyli niezwykłą skalną formację składającą się z ułożonych jeden na drugim granitowych głazów.

Wodospad Szklarki - drugi co do wysokości wodospad w polskich Karkonoszach. Jest to kaskada potoku Szklarka. O jego popularności zadecydowało niezwykle malownicze położenie w Wąwozie Szklarki oraz bliskość od parkingu - zaledwie kwadrans.

Wodospad Kamieńczyka - najwyższy w polskich Karkonoszach wodospad. Wiedzie do niego nieco dłuższa trasa - około 25 minut z parkingu. Wodospad to trzy kaskady o łącznej wysokości 27 metrów. Pod środkową kaskadą znajduje się jaskinie “Złota Jama”.

Wodospad Kamieńczyka shutterstock_1117053110_SShutterstock

Karpacz czy Szklarska Poręba?

To trudne pytanie, które zadaje sobie wielu turystów wybierających się w Karkonosze. Jak wybrać? Trzeba zastanowić się, co będzie celem wypraw lub wypadów samochodowych. Każda z tych miejscowości oferuje bowiem zupełnie różne szlaki turystyczne. Planujesz dwa tygodnie urlopu? Może jeden tydzień spędzisz w Karpaczu a drugi w Szklarskiej Porębie? Dzięki temu zobaczysz najciekawsze atrakcje, jakie oferują oba miasta.

Śnieżka

Śnieżka to najbardziej rozpoznawalny szczyt Karkonoszy, który góruje nad Karpaczem. Jest to najwyższy szczyt Karkonoszy oraz całego pasma Sudetów i Republiki Czeskiej.

Siatki na Śnieżce jako ochrona przed turystami
Siatki na Śnieżce jako ochrona przed turystamiTVN24 Wrocław

Jak wejść na Śnieżkę? Możliwości jest kilka. 

Szlak czarny - zaczyna się w Karpaczu przy dolnej stacji wyciągu na Małą Kopę. Podejście jest tutaj dość strome i określane jako niezbyt atrakcyjne. Jest to jednak najkrótsza trasa - czas wejścia to około 2,5 godziny;

Szlak czerwony - zaczyna się przy parkingu obok hotelu Orlinek i wiedzie przez Dolinę Łomniczki do Schroniska Nad Łomniczką, a następnie wymaga podejścia do Schroniska Dom Śląski. W tej części trasy rozpościerają się wokół przepiękne widoki. Spod Domu Śląskiego dojdziesz już bezpośrednio na szczyt - prawy szlak jest bardziej stromy i krótszy, lewy dłuższy i łagodniejszy. Czas wejścia tym szlakiem to około trzy godziny. Trzeba jednak pamiętać, że zimą fragment od Schroniska Nad Łomniczką do Domu Śląskiego jest zamknięty ze względu na zagrożenie lawinowe.

Szlaków prowadzących na Śnieżkę jest więcej, warto więc wybrać taki, który spełni twoje wymagania. Można też skorzystać z kolei linowej, która wwozi turystów z Karpacza na szczyt Kopy, skąd jest już dużo bliżej na sam szczyt Śnieżki.

Czy szlak na Śnieżkę jest otwarty? Takich informacji zawsze warto szukać na stronach internetowych Grupy Karkonoskiej GOPR, gdzie pojawiają się komunikaty o warunkach panujących w górach, oraz Karkonoskiego Parku Narodowego.

Kolorowe jeziorka

Kolorowe jeziorka można znaleźć we wsi Wieściszowice w Rudawskim Parku Krajobrazowym. Znajdują się tam cztery jeziorka: żółte, purpurowe, błękitne i czarne. Leżą one na zboczu Czarnej Kopy i przyciągają turystów.

Żółte jeziorko jest najmłodsze. Po intensywnych opadach wypełnia się wodą o żółtawym odcieniu. Purpurowe jeziorko swój kolor zawdzięcza roztworowi kwasu siarkowego. Błękitne jeziorko ma taki kolor przez związki miedzi. Czarne jeziorko często wysycha, więc nie zawsze można je zobaczyć.

Kolorowe jeziorka w Rudawskim Parku KrajobrazowymShutterstock

Góry Izerskie

Góry Izerskie to pasmo górskie położone w Sudetach Zachodnich, na terenie Polski i Czech. Swoją nazwę zawdzięczają rzece Izerze. Do wypraw w ten region świetną bazą wypadową będzie Szklarska Poręba i Świeradów-Zdrój. Są to dość łagodne góry, które sprawdzą się na wyprawy z dziećmi. Oczywiście znajdą się również strome podejścia. Zimą w Górach Izerskich odnajdą się przede wszystkim fani nart biegowych.

Miłośnicy astronomii na pewno zainteresują się faktem, że w Górach Izerskich znajduje się Park Ciemnego Nieba, gdzie widać bardzo wyraźnie gwiazdy i Drogę Mleczną.

Szrenica i Trzy Świnki

Szrenica jest drugim po Śnieżce najbardziej rozpoznawalnym szczytem Karkonoszy. U jego stóp leży Szklarska Poręba. Na szczycie Szrenicy znajduje się schronisko. Wejść na Szrenicę można od strony Wodospadu Kamieńczyka (czerwony szlak) lub spokojną trasą ze Szklarskiej Poręby. 

Będąc na Szrenicy warto zwrócić uwagę na Trzy Świnki, które znajdują się na południowym jej zboczy. Jest to zespół granitowych skałek. Skąd taka nazwa? Niektórzy twierdzą, że patrząc na skałki pod odpowiednim kątem można zauważyć podobieństwo do bajkowych trzech świnek.

Zamek Chojnik

Ruiny zamku Chojnik znajdują się w niewielkiej odległości od Szklarskiej Poręby, na szczycie wzniesienia. Dostać się tam można pieszo lub trasą rowerową, a po drodze warto zajrzeć do Jaskini Przemytników. Zamek zbudowano w XIV wieku, obecnie są w nim prowadzone turnieje rycerskie.

ZOBACZ >> Zamki w Polsce. Ruiny zamków i szlaki turystyczne

Dolny Śląsk - najpiękniejsze miejsca, które musicie zobaczyć

Źródło: 

https://kpnmab.pl/ 

http://wang.com.pl/zwiedzanie-kosciola/historia/ 

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości