TVN Meteo | Ciekawostki

Kalendarz pylenia 2021/2022 - co teraz pyli? Kalendarz alergika i mapa pylenia

TVN Meteo | Ciekawostki

Autor:
red.
Źródło:
GIS; alergen.info.pl
Jak możemy poradzić sobie z alergią?TVN Meteo
wideo 2/5
TVN MeteoJak możemy poradzić sobie z alergią?

Kalendarz pylenia to inaczej mapa pylenia roślin. W kalendarzu pyleń można sprawdzić, co teraz pyli w danym regionie Polski. Kalendarz alergika jest więc ważnym narzędziem dla osób uczulonych na pyłki roślin, grzyby i pleśnie. Sprawdź, co pyli w danym miesiącu.

● Kalendarz pylenia to informacja dla osób uczulonych na pyłki roślin oraz zarodniki grzybów. ● W kalendarzu pylenia można sprawdzić, co aktualnie pyli w danym regionie Polski. ● Na mapie pylenia można sprawdzić, jakie jest stężenie pyłków alergenów w powietrzu.

Kalendarz pylenia - co to jest?

Kalendarz pylenia pokazuje, co pyli w danym momencie w różnych regionach Polski. W kalendarzu pyleń alergik może sprawdzić aktualną zawartość alergenów w powietrzu i w oparciu o mapę pylenia planować swoje codzienne aktywności i przyjmowanie leków. 

W całorocznym kalendarzu pylenia można sprawdzić, co pyli w danym miesiącu. W szczegółowych kalendarzach pyleń alergik otrzymuje dokładną mapę pylenia z podziałem na regiony, miesiące, a nawet poszczególne dekady miesiąca. Kalendarz alergika dokładnie informuje o aktualnym pyleniu roślin (w tym drzew i traw), grzybów i pleśni.

Kalendarz alergika - jak wygląda?

W kalendarzu alergika (pylenia) znajduje się spis najczęstszych alergenów oraz okresów ich pylenia. Najczęściej ma formę graficznej, czytelnej tabeli. Można w nim sprawdzić, co aktualnie pyli i jakie jest stężenie pyłków w powietrzu. Kalendarze pylenia dostępne są w formie papierowej, internetowej oraz jako aplikacje na telefony i tablety.

Mapa pylenia

Mapa pylenia jest podzielona na cztery regiony

Mapa pyleniaddtvn.pl

Region 1 - zachodnio-południowa część Polski: część województwa lubuskiego, dolnośląskiego, śląskiego i małopolskiego. To najcieplejszy region Polski i to tu najwcześniej zaczynają pylić drzewa i trawy. 

Region 2 - to drugi najcieplejszy region Polski: województwo wielkopolskie, podkarpackie, część województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego.

Region 3 - wschód i centrum Polski oraz wybrzeże: województwa mazowieckie, lubelskie, świętokrzyskie, kujawsko-pomorskie, pomorskie, podlaskie, część zachodnio-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Pylenie rozpoczyna się tu zazwyczaj o 7 do 10 dni później niż w regionie 1.

Region 4 - najzimniejsza część Polski, w której zima trwa najdłużej, długo utrzymuje się też śnieg. Są to bieguny zimna zlokalizowane w niektórych obszarach województwa warmińsko-mazurskiego, dolnośląskiego, śląskiego, podkarpackiego i małopolskiego. Pylenie rozpoczyna się tu najpóźniej, średnio o 10 dni do dwóch tygodni po regionie 1.

Co teraz pyli?

Odpowiedź na to pytanie alergicy znajdą w kalendarzu pyleń, mogą też sprawdzić, co pyli w danym miesiącu i na jakim poziomie.

Co pyli w styczniu?

Styczeń to czas, kiedy zaczyna pylić leszczyna w regionie 1 (druga dekada miesiąca) i 2 (trzecia dekada miesiąca). Stężenie pyłków leszczyny w powietrzu jest niskie. W regionie 1 w trzeciej dekadzie zaczyna też pylić olsza (olcha). W styczniu jest też w powietrzu niskie stężenie zarodników Cladosporium - grzybów pleśniowych.

Co pyli w lutym?

W lutym pylą leszczyna i olsza. Pyłki olchy od drugiej dekady mają wysokie stężenie, leszczyna średnie. Utrzymuje się niskie stężenie zarodników Cladosporium.

Co pyli w marcu?

W marcu następuje szczyt pylenia olchy. W marcu zaczyna pylić też brzoza, a kończy się pylenie leszczyny. Od drugiej dekady marca w powietrzu zaczyna wzrastać stężenie pyłków topoli. Do Cladosporium dołączają grzyby Alternaria.

Co pyli w kwietniu?

Kwiecień to czas intensywnego pylenia brzozy. Początek miesiąca to także wysokie stężenie pyłków topoli, która przestaje pylić w trzeciej dekadzie miesiąca. Od drugiej dekady zaczyna pylić dąb, osiąga średni i wysoki poziom pylenia. W połowie miesiąca zaczynają pylić trawy. Cladosporium i Alternaria bez zmian.

Co pyli w maju?

W maju gwałtownie wzrasta stężenie zarodników Cladosporium i Alternarii. Poza tym na poziomie średnim bądź niskim pylą babka, szczaw, dąb i pokrzywa. Pyłki traw w trzeciej dekadzie maja osiągają wysokie stężenie. 

Co pyli w czerwcu?

Czerwiec to szczytowy okres pylenia traw i pokrzywy, stężenie ich pyłków w powietrzu utrzymuje się przez cały miesiąc na wysokim poziomie. To samo dotyczy zarodników Cladosporium. Alternaria od trzeciej dekady czerwca także osiąga wysokie stężenie zarodników w powietrzu. Pylenie babki jest niskie, szczawiu średnie. Od drugiej dekady zaczyna pylic komosa. 

Co pyli w lipcu?

W lipcu w powietrzu jest wysokie stężenie pyłków traw i pokrzywy oraz zarodników Cladosporium i Alternarii. Pylenie komosy jest średnie, babki i szczawiu niskie. Zaczyna pylić bylica, w trzeciej dekadzie stężenie jej pyłków w powietrzu jest już na wysokim poziomie.

Co pyli w sierpniu?

Sierpień to czas wysokiego pylenia pokrzywy i bylicy, Cladosporium i Alternaria nadal na wysokim poziomie. W sierpniu na niskim poziomie pylą trawy, babka, szcza i komosa. Od drugiej dekady sierpnia zaczyna pylić ambrozja.

Co pyli we wrześniu?

We wrześniu nadal utrzymuje się wysoki poziom zarodników Cladosporium i Alternarii. Pylenie bylicy i ambrozji jest na średnim poziomie, pylenie traw, babki, pokrzywy i komosy na niskim.

Co pyli w październiku?

W październiku na niskim poziomie kończy pylenie ambrozja, bylica i pokrzywa. Stężenie zarodków Cladosporium spada do średniego poziomu, Altenarii do niskiego. 

Co pyli w listopadzie?

W listopadzie nie pylą już rośliny i drzewa. W powietrzu utrzymuje się niskie stężenie zarodników Cladosporium i Altenarii.

Co pyli w grudniu?

W grudniu alergicy mogą odetchnąć z ulgą, poza osobami uczulonymi na zarodniki Cladosporium - te utrzymują się na niskim poziomie.

Kalendarz pylenia roślin w PolscePAP

ZOBACZ >> Po czym poznać, że ból gardła jest spowodowany alergią, a nie przeziębieniem?\

Autor:red.

Źródło: GIS; alergen.info.pl

Pozostałe wiadomości