TVN Meteo | Ciekawostki

Jesienne kwiaty - gatunki do ogrodu, na balkon, na jesienne bukiety

TVN Meteo | Ciekawostki

Autor:
ks//mro
Źródło:
tvnmeteo.pl
Anna Dec i Maja Popielarska o roślinach
Anna Dec i Maja Popielarska o roślinachtvnmeteo.pl
wideo 2/5
tvnmeteo.plAnna Dec i Maja Popielarska o roślinach

Jesienne kwiaty są niekwestionowaną ozdobą balkonów, ogrodów i łąk. Kwitnące we wrześniu zimowity, nawłoć, astry czy marcinki to kwiaty, które jesienią urozmaicają polski krajobraz. Podpowiadamy, jakie kwiaty kwitną jesienią, które nadają się balkon, do ogrodu lub do jesiennych bukietów.

● Jesienne kwiaty zazwyczaj kwitną do październikowych przymrozków. ● Popularne jesienne kwiaty to m.in. wrzosy, astry (marcinki), chryzantemy i zimowity jesienne. ● Z jesiennych kwiatów można tworzyć atrakcyjne bukiety, dodając do nich gałązki jarzębiny, szyszki i jesienne kolorowe liście. ● Kwiaty na jesień do balkonu, takie jak wrzos czy aksamitki, mogą cieszyć oko nawet do końca października. ● Jesienią w ogrodzie kwitną astry, dalie, goryczka.

Jesienne kwiaty

Jesienne kwiaty pozwalają dłużej cieszyć się pięknymi kolorami w ogrodzie czy na balkonie. Można zasadzić je w miejsce przekwitłych kwiatów wiosennych i letnich, uprawiać w doniczkach, a nawet na grządkach warzywnych. Do najpiękniejszych jesiennych kwiatów zaliczamy: - wrzosy, - chryzantemy, - kapustę ozdobną, - goryczkę, - astry (marcinki), - zimowity, - aksamitki, - dalie.

Żółte kwiaty polne 

Jesienią pola, łąki i obrzeża lasów pokrywają się żółtymi kwiatami polnymi. To nawłoć kanadyjska (Solidago canadensis) lub nawłoć pospolita (Solidago virgaurea). Są to wysokie rośliny, osiągające nawet do 250 cm wysokości (nawłoć kanadyjska). Kwiaty są żółte i rosną w koszyczkach. Nawłoć kwitnie od lipca do października i ma zastosowanie w ziołolecznictwie, dzięki swoim odkażającym i przeciwzapalnym właściwościom.

Zimowit jesienny

Zimowit jesienny (Colchicum dutumnale) z wyglądu do złudzenia przypomina wiosenne krokusy. Rośnie na wilgotnych łąkach i w lasach. Ma fioletowe kwiaty, w okresie kwitnienia jest bezlistny. W Polsce można podziwiać zimowity jesienne m.in. w Małopolsce, na Roztoczu, Pogórzu, w Beskidzie Niskim i w Bieszczadach. Kwitnie od września do października. Uwaga: zimowit jest rośliną silnie trującą. Już w małej dawce może być śmiertelny dla człowieka. Zimowit jesienny znajduje się pod częściową ochroną gatunkową. 

Marcinki kwiaty 

Marcinki to inaczej astry. Popularnym gatunkiem marcinków jest aster gawędka (Aster amellus). Kwiaty marcinka gawędki mają niebieskofioletowe płatki, środki żółte, rosną w koszyczkach. Kwiaty marcinki mają wysokie (do 60 cm) owłosione łodygi, a ich kwiaty mają delikatny waniliowy zapach.  Marcinki kwitną do października, często rosną dziko na łąkach, w lasach, przy drogach. 

Astry kwiaty (Aster) liczą ponad 250 gatunków, należących do rodziny astrowatych (Asteraceae). Swoją nazwę zawdzięczają kwiatostanom przypominającym gwiazdę (aster ze starogreckiego to gwiazda). Często uprawiane są na rabatach i są bylinami miododajnymi. Mogą mieć różne kolory i rozmiary w zależności od gatunku.

Jesienne wrzosy

Trudno wyobrazić sobie jesienny krajobraz bez wrzosów. Rosną w lasach, tworząc zjawiskowe wrzosowiska. Chętnie uprawiamy je też na balkonach i w ogrodach. Wrzos zwyczajny lub pospolity (Calluna vulgaris) może mieć różne ubarwienie od wrzosowego przez purpurowy po biały. Nie lubi mokrego podłoża, potrzebuje dużo światła. Kwitnie od sierpnia do października, a odpowiednio pielęgnowany jest rośliną wieloletnią.

Wrzosy w domu - pielęgnacja, podlewanie, jaką doniczkę wybrać

WrzosyShutterstock

Jesienne kwiaty: chryzantemy

Chryzantemy, czyli złocienie (Chrysanthemum) to jesienne kwiaty z rodziny astrowatych. W Polsce wykorzystywane przede wszystkim do ozdabiania grobów na Wszystkich Świętych (1 listopada) i Wszystkich Zmarłych (2 listopada). Jest około 40 różnych gatunków chryzantem różniących się między sobą kolorami kwiatów, wielkością rośliny i kwiatostanów. Złocienie są jednorocznymi kwiatami.

Jesienny bukiet

Jesienne bukiety są wyjątkową ozdobą wnętrz, dzięki swoim ciepłym kolorom. Brązowe, czerwone i żółte kwiaty pięknie komponują się z gałązkami jarzębiny i jesiennymi liśćmi. Dodatkową ozdobą mogą być szyszki lub… ozdobne małe dynie. Jakie kwiaty pasują do jesiennych bukietów? Wybierz na przykład wrzosy, astry, aksamitki, chryzantemy, dalie i astry. 

Jakie kwiaty na jesień do ogrodu

Wybierając jesienne kwiaty do ogrodu, możesz wybierać między roślinami jednorocznymi a wieloletnimi. Dobrym wyborem są byliny, które żyją dłużej niż dwa lata, nie trzeba więc co sezon wymieniać sadzonek. Do kwiatów na jesień do ogrodu zaliczają się m.in.: ● kapusta ozdobna (Brassica oleracea) - ta jesienna roślina cieszy się coraz większą popularnością jako kwiat do ogrodu lub element zieleni miejskiej. Nic dziwnego, ma ciekawą budowę i kolory, ładnie komponuje się z innymi roślinami. Kapusta ozdobna jest rośliną jednoroczną lub dwuletnią, a jej dekoracyjne kędzierzawe liście o barwach od białej przez żółtą po ciemnofioletową tworzą efekt ombre.

● dalia ogrodowa (Dahlia Cav.), nazywana jest też georginią. Jest to roślina z rodziny astrowatych (Asteraceae). Istnieje ok. 20 gatunków dalii, które mogą mierzyć od 20 cm do nawet 2 m wysokości. Kwiaty, w zależności od odmiany, rosną w pojedynczych, pełnych lub półpełnych koszyczkach i mogą mieć nawet 30 cm średnicy. Dalie są idealnym wyborem do jako kwiat na jesień do ogrodu. Kwiaty dalii mają bardzo zróżnicowane kolory — m.in. czerwone, pomarańczowe, purpurowe, żółte, białe. Kwitnie od lipca do października.

● goryczka jesienna (Gentiana sinoornata) zaczyna kwitnąć we wrześniu i kwitnie do pierwszych mocnych przymrozków. Jej trąbkowate kwiaty mogą być niebieskie lub białe. Aby cieszyć się jej bujnym kwieciem, nie wolno dopuścić do przesuszenia podłoża.  

Jakie kwiaty na balkon na jesień?

Jesienią nadal możemy cieszyć się kolorowymi kwiatami na balkonie. We wrześniu na balkonie będą kwitły wrzosy, astry, kapusty ozdobne, chryzantemy, ale nie tylko. Jesienne kwiaty na balkon to także:

zawilec japoński, anemon (Anemone japonica) - bylina wieloletnia, która może osiągnąć nawet do metra wysokości. Lubi cieniste stanowisko, osłonięte od wiatru. Kwitnie na biało, różowo, fiołkowo od sierpnia do pierwszych przymrozków. 

żurawki (Heuchera) mają ozdobne wielokolorowe liście, niektóre odmiany kwitną. Liście mogą być kremowe, zielone, czerwone, fioletowe, wzorzyste. Ładnie komponują się z innymi roślinami.

aksamitki (Tagetes), zwane potocznie śmierdziuszkami, to popularne jesienne kwiaty z rodziny astrowatych, które cieszą swoimi kwiatami w intensywnych odcieniach pomarańczu od lipca do późnej jesieni. Nie wszyscy wiedzą, że śmierdziuszki mają też właściwości lecznicze — napar z kwiatów aksamitki pomoże podczas przeziębienia, działa bakteriobójczo i moczopędnie.

Kwiaty balkonowe wieloletnie - kwitnące, zimozielone rośliny wieloletnie, iglaki, krzewy, drzewa

Autor:ks//mro

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości