Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Autor:
aw//mro
Źródło:
Polski Alarm Smogowy
Mural oczyszczający powietrze ze smogu
Mural oczyszczający powietrze ze smogutvn24, Marta Balukiewicz
wideo 2/7
tvn24, Marta BalukiewiczMural oczyszczający powietrze ze smogu

Wybór oczyszczacza powietrza do domu nie jest prosty. Na rynku można znaleźć wiele urządzeń. Mają one różne funkcje, rozmiary i ceny. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy zakupie oczyszczacza powietrza.

● Oczyszczacz powietrza będzie przydatny alergikom. ● Ceny oczyszczaczy powietrza są bardzo zróżnicowane - tani oczyszczacz można kupić za kilkaset złotych, droższy za nawet dwa tysiące złotych. ● Wybierając oczyszczacz powietrza do domu warto poznać opinie innych użytkowników.

Smog w Polsce

Polska boryka się z problemem zanieczyszczonego powietrza od wielu lat. Przyczyniają się do tego między innymi domowe piece grzewcze, elektrownie węglowe, zakłady przemysłowe czy transport samochodowy. 

Dla człowieka szkodliwe są między innymi pyły zawieszone PM10 i PM2,5 oraz benzo(a)piren. PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 10 mikrometrów. Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że najbardziej szkodliwe są jednak pyły zawieszone PM2,5 (nieprzekraczające 2,5 mikrometra), ponieważ docierają do układu oddechowego oraz do układu krwionośnego. Benzo(a)piren jest natomiast rakotwórczym związkiem chemicznym.

O powietrzu dobrej jakości mówimy, gdy stężenia szkodliwych pyłów nie przekraczają:

● w przypadku pyłu PM10 - 60 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3); ● w przypadku pyłu PM2,5 - 36 µg/m3; ● w przypadku benzenu - 10 µg/m3.

SPRAWDŹ JAKOŚĆ POWIETRZA W SWOJEJ MIEJSCOWOŚCI

W okresie grzewczym, kiedy smogu na zewnątrz jest najwięcej, dostaje się on również do domów. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby spędzać jak najmniej czasu w zanieczyszczonym środowisku. Dlatego warto zastanowić się, czy nie zainwestować w oczyszczacz powietrza do domu. W końcu to tam spędza się znaczną część doby.

Wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowieMaria Samczuk, Adam Ziemienowicz/PAP

Jak działają oczyszczacze powietrza?

Domowy oczyszczacz powietrza ma za zadanie filtrować powietrze w pomieszczeniu. W tym celu zasysa powietrze, a dzięki zamontowanym we wnętrzu urządzenia filtrom odfiltrowuje zanieczyszczenia i wypuszcza oczyszczone powietrze. W zależności od tego, jakie filtry są zamontowane w urządzeniu, może ono usuwać różne zanieczyszczenia.

Filtry do oczyszczacza powietrza

Filtry HEPA - filtrują mechanicznie ponad 99 procent pyłów niskiej emisji, między innymi pyły zawieszone PM2,5 i PM10.

Filtry węglowe - dodatkowo usuwa nieprzyjemne zapachy z powietrza.

Filtry wodne - pyły zawieszone i inne zanieczyszczenia są deponowane w wodzie. W przypadku tych filtrów trzeba bardzo dbać o higienę urządzenia, aby nie dopuścić do rozwoju grzybów i innych drobnoustrojów.

Filtry do oczyszczacza powietrza należy wymieniać. Jak często? Załężu to już od konkretnego urządzenia. Czasami wymiana jest konieczna co kilka miesięcy, czasami co kilka lat.

Jak czyścić filtr węglowy w oczyszczaczu powietrza? Przede wszystkim należy zapoznać się z instrukcją dołączoną do urządzenia i stosować się do zaleceń, które się w niej znajdują. Często wystarczy za pomocą odkurzacza co kilka tygodni zebrać znajdujący się na filtrze kurz.

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać?

Szukając odpowiedniego oczyszczacza warto zdecydować na rodzaj lub rodzaje filtra, jakie będą się w nim znajdować. Dostosuj też swój wybór do wielkości mieszkania czy domu. W małym metrażu wystarczy jedno niewielkie urządzenie, ale przy większej powierzchni może być potrzebne już duże (a przez to droższe) urządzenie lub nawet dwa oczyszczacze.

Czy oczyszczacz powietrza powinien chodzić cały czas? Idealnie byłoby, gdyby urządzenie chodziło przez całą dobę. Warto wybrać taki model, w którym jest tryb automatyczny. Wtedy oczyszczacz wchodzi na wyższe obroty tylko w sytuacji, kiedy wyczuje, że poziom zanieczyszczeń jest na wysokim poziomie. Na niższych obrotach urządzenie będzie działało ciszej.

Hałas to kolejna sprawa, która może zaważyć na wyborze. Producenci podają w opisach produktów poziom generowanego hałasu.

Gdzie ustawić oczyszczacz powietrza? Najlepszym wyborem będzie miejsce, w którym spędza się w domu najwięcej czasu. Może to być też sypialnia, jeżeli nie będzie przeszkadzać szum i lekko wiejące powietrze. W większym mieszkaniu czy domu można wziąć pod uwagę zakup większej liczby oczyszczaczy.

Ile kosztuje oczyszczacz powietrza? 

Na rynku znaleźć można ogromną wręcz liczbę ofert różnych producentów dotyczących oczyszczaczy powietrza. Ich ceny wahają się od kilkuset do nawet dwóch tysięcy złotych

Jonizatory i nawilżacze

Niektóre oczyszczacze wyposażone są również w jonizator powietrza. Ma on wspomagać filtrowanie zanieczyszczeń. Dobrze jest jednak pamiętać, że jeżeli jonizator (zwłaszcza w urządzeniach starego typu) będzie miał zbyt dużą moc lub będzie wadliwy, może powstać zbyt duża ilość ozonu.

Niektóre urządzenia mają również wbudowane nawilżacze. Dzięki tej funkcji można utrzymywać w pomieszczeniach odpowiednią wilgotność. Zalecany poziom to 40-60 procent. Jaka woda do nawilżaczy powietrza? Warto zapoznać się z instrukcją producenta urządzenia. Niektórzy zalecają wlewanie wody przefiltrowanej, inni demineralizowanej.

Autor:aw//mro

Źródło: Polski Alarm Smogowy

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości