TVN Meteo | Ciekawostki

Idealnie zachowana mumia mamuciątka znaleziona w Jukonie

TVN Meteo | Ciekawostki

Autor:
anw
Źródło:
yukon.ca
Naukowcy chcą przywrócić do życia mamuty
Naukowcy chcą przywrócić do życia mamutyTVN24
wideo 2/3
TVN24Naukowcy chcą przywrócić do życia mamuty

W kanadyjskim Jukonie znaleziono zmumifikowane cielę mamuta włochatego. Ciało tego wymarłego trąbowca zachowało się w idealnym stanie w wiecznej zmarzlinie.

Górnicy pracujący nad potokiem Eureka Creek w Jukonie znaleźli we wtorek 21 czerwca zachowanego w niemal idealnym stanie mamuta włochatego. Ciało malca przetrwało tysiące lat w wiecznej zamrzlinie. Jest to ważne odkrycie dla rdzennej społeczności Trʼondëk Hwëchʼin i rządu Jukonu. Starszyzna Trʼondëk Hwëchʼin nazwała cielę Nun cho ga, co w języku Hän oznacza "duże zwierzę".

- Jako paleontolog zajmujący się epoką lodowcową, marzyłem o tym, by stanąć twarzą w twarz z prawdziwym mamutem włochatym. To marzenie się spełniło. Nun cho ga jest piękna i jest jednym z najbardziej niesamowitych zmumifikowanych zwierząt z epoki lodowcowej - powiedział doktor Grant Zazula.

W Jukonie znajdują się znane na całym świecie skamieniałości zwierząt z epoki lodowcowej, ale zmumifikowane szczątki ze skórą i włosami są rzadko odkrywane. Nun cho ga jest najbardziej kompletnym zmumifikowanym mamutem znalezionym w Ameryce Północnej.

Zmumifikowane cielę mamuta włochategoGovernment of Yukon
Zmumifikowane cielę mamuta włochatego. Na zdjęciu Roberta Joseph, Ranj Pillai i Brian McCaughanGovernment of Yukon
Zmumifikowane cielę mamuta włochatego i przedstawiciele społeczności Trʼondëk HwëchʼinGovernment of Yukon

Geolodzy z Yukon Geological Survey i University of Calgary, którzy odzyskali z wiecznej zmarzliny ciało trąbowca, uważają, że Nun cho ga zmarła ponad 30 tysięcy lat temu. 

W nadchodzących miesiącach rdzenna ludność Jukonu i władze tego kanadyjskiego terytorium będą współpracować, aby z szacunkiem chronić i poznawać Nun cho ga oraz dzielić się tymi historiami i informacjami z mieszkańcami Jukonu i światową społecznością naukową.  

Zmumifikowane ciało mamuta. Widać, że tułów, uszy i ogon są niemal idealnie zachowaneGovernment of Yukon
Zmumifikowane cielę mamuta włochategoGovernment of Yukon

Autor:anw

Źródło: yukon.ca

Źródło zdjęcia głównego: Government of Yukon

Pozostałe wiadomości