Grabienie liści - po co grabić? Co zrobić ze zgrabionymi liśćmi?

Autor:
aw//mro
Źródło:
tvnmeteo.pl, gov.pl
Kolory jesieni
Kolory jesieniLasy Państwowe
wideo 2/4
Lasy PaństwoweKolory jesieni

Przychodzi jesień, liście na drzewach żółkną i cieszą do czasu, kiedy zaczynają spadać na wypielęgnowane trawniki. Grabić liście czy nie grabić? Podpowiadamy, co zrobić ze zgrabionymi liśćmi.

Liście trzeba usuwać z chodników, ścieżek czy ulicy. Są one śliskie i mogą być zagrożeniem.Jeżeli są miejsca w ogrodzie, gdzie liście mogą leżeć, warto je zostawić w naturalnym stanie.Zgrabione liście można wykorzystać do przygotowania kompostu.

Zbieranie liści - czy grabić liście na zimę?

Jesień cieszy kolorowymi liśćmi na drzewach. Nie cieszy jednak aż tak właścicieli ogródków czy ogrodów. Te wszystkie liście, które pięknie zmieniły kolor na drzewach, gdzieś muszą się podziać i lądują na ziemi. Wtedy pojawia się pytanie - co z nimi zrobić?

SPRAWDŹ: Grabić liście czy nie grabić? Eksperci odpowiadają

Zbieranie liści to jeden z pierwszych pomysłów, który przychodzi do głowy. Jeżeli liście pojawiły się na trawniku, delikatnych pędach czy roślinach wiecznie zielonych, należy się ich pozbyć. Warstwa liści zabierze im bowiem dostęp do światła, może też w połączeniu z wilgocią doprowadzić do gnicia, żółknięcia czy różnych chorób roślin.

Liście należy też zbierać ze ścieżek czy chodnika. Tworzą bowiem brązowy, śliski dywan, na którym bardzo łatwo jest o nieszczęście - poślizgnięcie się i złamania. Pamiętaj - jeżeli mieszkasz w domu jednorodzinnym, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, właściciele nieruchomości zapewniają uprzątnięcie z chodników błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości. 

Grabie do ziemi

Kiedy grabić liście? Jesienią, gdy liście spadną z drzew. Przydatne będą grabie do ziemi, czyli grabie ogrodowe. Dostępne są plastikowe grabie do liści lub metalowe grabie do liści. Jeżeli do uprzątnięcia masz większą powierzchnię, możesz zastanowić się nad maszyną do grabienia liści, która na pewno uprzątnie liście dużo szybciej.

Dlaczego nie grabić liści?

Ekolodzy coraz częściej apelują o zaniechanie grabienia liści. O ile jest to oczywiście możliwe. Ściółka z liści jest bowiem miejscem, w którym zimuje wiele zwierząt - od owadów po drobne ssaki czy bezkręgowce. Jeżeli jakieś części ogrodu pozwalają na nie grabienie, warto je zostawić w naturalnym stanie. Również opadłe gałęzie możesz poskładać w małe stosy - tak powstaną domy zimowe dla jeży.

Co zrobić ze zgrabionymi liśćmi?

Jeżeli konieczne było zebranie liści, to warto stworzyć kompostownik. Można w nim składować zebrane liście. Będzie on źródłem mikro i makroelementów, które wykorzystasz do kwiatów i krzewów. Liście mogą też posłużyć jako zabezpieczenie na przykład roślin okrywowych, ponieważ ich warstwa będzie utrzymywać ciepło i stanowić izolację. Wiosną taką izolację trzeba usunąć, żeby rośliny otrzymały potrzebną dawkę słońca.

Jeżeli zebranych liści jest jednak tak dużo, że nie mieszczą się do kompostownika, najlepiej jest sprawdzić w swojej gminie, jak wygląda kwestia odbioru odpadów zielonych. W większości gmin liście można samodzielnie odwieźć do kompostowni lub zapakować w worki o odpowiednim kolorze i postawić przy swoim śmietniku, skąd zostaną odebrane. W zależności od gminy przepisy są różne.

Autor:aw//mro

Źródło: tvnmeteo.pl, gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości