Domek i hotel dla owadów? Możesz pomóc murarkom i innym owadom zapylającym

Autor:
red.//am
Źródło:
Greenpeace.org, Uniwersytet w Białymstoku
Gdyńskie hotele dla zapylaczy
Gdyńskie hotele dla zapylaczyFakty/TVN24
wideo 2/3
Fakty/TVN24Gdyńskie hotele dla zapylaczy

Na całym świecie zmniejsza się liczebność pszczół miodnych, murarek ogrodowych i dziko żyjących owadów zapylających. A są nam one niezbędne. Pomóc mogą domki dla owadów, zwane też hotelami. Jak je zrobić? Nie jest to wcale trudne.

●  Owady zapylające to przede wszystkim pszczołowate. Dzięki nim rozmnaża się wiele roślin, również potrzebnych człowiekowi.

●  Zmniejszająca się liczba owadów zapylających spowodowana jest różnymi czynnikami. Przez coraz większą powierzchnię zajmowaną przez miasta i ludzi mają one coraz mniej miejsca do życia.

● W naszych wypielęgnowanych ogrodach nie bardzo mają miejsce, w którym mogą się schować i rozmnażać. Dlatego warto jest im pomóc i wybudować hotel dla owadów. Materiały do przygotowania domku dla owadów znajdziesz najczęściej w swoim ogrodzie.

●  Warto również posadzić w swoim ogrodzie małą łąkę, która będzie rajem dla wielu gatunków.

Czym są owady zapylające?

Pierwsze skojarzenie to oczywiście pszczoły. Idąc dalej wiele osób powie zapewne o pszczołach miodnych, a - jak się okazuje - stanowią one tylko niewielki wycinek całej polskiej pszczelej rodziny. Większość stanowią bowiem pszczoły samotnice. W pszczelej rodzinie znaleźć można też trzmiele. Pszczołowate to jednak nie jedyne zapylacze. Do tego grona zaliczają się również chrząszcze, motyle, osy czy muchówki.

Co lata dookoła?Różnice między owadami: pszczoła, osa, trzmiel, szerszeń. PAP

Domki i hotele dla owadów

Aby zapewnić owadom zapylającym schronienie i miejsce lęgowe, coraz częściej stawiane są domki dla owadów, nazywane również hotelami dla owadów. Czym są? Ich konstrukcja nie jest skomplikowana - zwykle jest to rama z zadaszeniem, a w ramie znajdują się różnego rodzaju materiały, w których zamieszkać mogą owady.

Taka konstrukcja może przypominać kształtem na przykład karmnik dla ptaków. Rozmiar natomiast może być różny w zależności od możliwości danego miejsca. Małe domki mogą mieć zaledwie kilkanaście centymetrów wysokości, a duże osiągną nawet kilka metrów.

Jak zrobić domek, czy hotel dla owadów?

Do stworzenia domku dla owadów najlepiej jest wykorzystać materiały, które znajdziesz w swoim ogrodzie. Ramę większej konstrukcji mogą stanowić na przykład stare meble czy sprzęty - szafki, półki czy palety. Domki przeznaczone dla różnych gatunków owadów będą wyglądały zupełnie inaczej. Domek dla trzmieli może wyglądać jak kopiec z kamieni. Dla skorków warto podwiesić do góry nogami doniczkę wypełnioną słomą i gliną.

Czym wypełnić domek dla owadów? Wszystko zależy od gatunku, który chce się przyciągnąć. Najczęściej jednak spotyka się w domkach pociętą trzcinę, podziurawione, nawiercone drewno, cegły dziurawki, potłuczone doniczki, pędy bambusa, rdestowce, suche liście czy szyszki. Domek dla złotooka to przede wszystkim słoma, która da mu schronienie.

Hotel dla owadów w białostockim parkutvn24

Budując domek trzeba pamiętać, że otwory będą przyciągać nie tylko owady, ale też drapieżniki. Dlatego też dobrze jest zabezpieczyć hotel siatką z gęstymi oczkami.

Gdzie postawić hotel dla owadów?

Domek dla owadów powinien stanąć w miejscu, gdzie nie będzie zacinał deszcz i wiatr. Idealnym miejscem będzie ustronna część ogrodu czy parku. Miejsce, gdzie nie ma zbyt wielu ludzi. Wskazane jest, aby wyloty otworów skierowane były na południe lub południowy zachód. Dzięki temu do domku dochodzić będzie większa ilość promieni słonecznych. Pszczoły samotnice są ciepłolubne, dlatego nie warto wieszać domków wysoko pod koronami drzew. Jeżeli jednak koniecznie chcesz podwiesić domek, pamiętaj, żeby bardzo dobrze go przymocować. Konstrukcja musi być odporna na podmuchy wiatru.

Zobacz także: Boom na hotele dla owadów w polskich miastach 

Kiedy ustawiać domki? Najlepiej wczesną wiosną lub jesienią. Jeżeli domek będzie stał w bezpiecznym i osłoniętym miejscu, może spokojnie stać się całorocznym elementem ogrodu.

Proste domki dla owadów

Konstrukcja hotelu dla owadów nie musi być skomplikowana. Te prostsze z powodzeniem możesz zrobić z dziećmi. Jednym z najprostszych rozwiązań jest zebranie w pęczek bambusa o różnej średnicy i długości około 30 centymetrów. Następnie taki pęczek należy związać w co najmniej dwóch miejscach, żeby się nie rozpadał. Gdzie powiesić? Taki domek można podwiesić w miejscu, gdzie nie będzie narażony na silny wiatr. Na przykład pod dachem. Ważne, żeby był poza zasięgiem zwierząt.

Zobacz także: Tak wyglądają hotele dla owadów. We Wrocławiu może być ich 10, w całej Polsce 100

Drugim prostym rozwiązaniem jest domek dla owadów z butelki. Od butelki należy odciąć górną i dolną część. Zostawić środkową część i wypełnić ją bambusem, trzciną czy innymi materiałami z pustym środkiem. Dobrze będzie, jeżeli łodygi nie będą wystawać poza butelkę. Dzięki temu nie zmokną.

Murarka ogrodowa

Murarka ogrodowa to gatunek jednopokoleniowy, który żyje samotnie. Na gniazdo często wybiera szczeliny czy otwory. Mogą to być na przykład pęknięcia w drewnie, murze lub suche łodygi roślin.

Jak zrobić domek dla murarek? Samice murarki swoje gniazda budują liniowo. Znaleźć w nich można komórki ułożone w linii, które przedzielone są ściankami. W każdej komórce składane są jaja. Takie gniazdo powinno mieć średnicę od pięciu do ośmiu milimetrów i głębokość od 10 do 15 centymetrów. Miejsca, gdzie owady mogą gniazdować, powinny być od tyłu zamknięte. Murarki gniazdować lubią w pustych łodygach trzciny pospolitej, rurkach papierowych i drewnianych blokach z nawierceniami.

Źródła/Bibliografia:

Greenpeace.org Hotele dla dzikich zapylaczy, zrób to sam! Uniwersytet w Białymstoku Budujmy domki dla owadów. To nasi sprzymierzeńcy w walce ze szkodnikami “Kosmos” Hotele dla owadów – dobra praktyka czy wielka pomyłka?

Autor:red.//am

Źródło: Greenpeace.org, Uniwersytet w Białymstoku

Pozostałe wiadomości