TVN Meteo | Ciekawostki

Całkowite zaćmienie Słońca. Gdzie będzie widoczne, czy zobaczymy je z Polski

TVN Meteo | Ciekawostki

Autor:
ps//rzw
Źródło:
tvnmeteo.pl, timeanddate.com
Zaćmienie Słońca - animacja
Walt Feimer/NASA's Scientific Visualization StudioZaćmienie słońca - animacja

4 grudnia dojdzie do całkowitego zaćmienia Słońca. Będzie to ostatnie zaćmienie Słońca w 2021 roku. Gdzie uda się zobaczyć to spektakularne zjawisko? Tym razem będą mieli okazję zaobserwować je bardzo nieliczni mieszkańcy naszej planety.

Zaćmienie Słońca to zjawisko, które następuje, gdy nasz naturalny satelita ustawia się pomiędzy Słońcem a Ziemią, przysłaniając światło słoneczne. Wyróżnia się całkowite zaćmienie Słońca, częściowe zaćmienie Słońca oraz obrączkowe zaćmienie Słońca. 4 grudnia będziemy mieli do czynienia z tym pierwszym, całkowitym.

Całkowite zaćmienie Słońca. Jak powstaje

Jak powstaje całkowite zaćmienie Słońca? Dochodzi do niego, kiedy Księżyc zakrywa całą tarczę Słońca. Tego typu zaćmienie można obserwować zwykle na bardzo wąskim obszarze. Na początku i na końcu wokół centralnej gwiazdy Układu Słonecznego pojawia się diamentowy pierścień, czyli błyski promieni słonecznych.

Zaćmienie Słońca 4 grudnia 2021

Zaćmienie Słońca rozpocznie się 4 grudnia o godzinie 06.29 polskiego czasu. Faza całkowitego zaćmienia potrwa od godz. 8 do 9.06, natomiast całe zjawisko dobiegnie końca o godz. 10.37.

Zaćmienie będą mogli dostrzec nieliczni mieszkańcy Ziemi. Faza całkowitego zaćmienia będzie widoczna tylko na Antarktydzie. Przy sprzyjających warunkach pogodowych, w niektórych krajach południowej Afryki, w tym RPA i Namibii, uda się zobaczyć zaćmienie częściowe.

Zaćmienie SłońcaPAP/NASA

Zaćmienie Słońca w Polsce. Kiedy będzie widoczne

Zaćmienie Słońca występuje zazwyczaj kilka razy w roku. Do ostatniego zaćmienia Słońca, które było zaćmieniem obrączkowym, doszło 10 czerwca. Z Polski oglądać można było jedynie płytkie zaćmienie częściowe.

Najbliższe częściowe zaćmienie Słońca widoczne z naszego kraju zdarzy się 25 października 2022 roku. Całkowite zaćmienie będziemy mogli oglądać z Polski dopiero 7 października 2135 roku.

Zaćmienie Słońca. Jak oglądać

W trakcie oglądania zaćmienia Słońca należy pamiętać o tym, aby nie patrzeć na nie bezpośrednio, grozi to bowiem trwałym uszkodzeniem wzroku. Najlepszymi narzędziami do obserwacji są specjalne okulary lub filtry słoneczne dla instrumentów optycznych. Co ważne, nie należy oglądać zaćmienia przez płytę CD, przydymione szkło czy kliszę rentgenowską. Nie stanowią one wystarczającej ochrony dla oczu.

Autor:ps//rzw

Źródło: tvnmeteo.pl, timeanddate.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości