Bazylia - właściwości i uprawa. Jak dbać o bazylię?

Autor:
aw//mro
Źródło:
tvnmeteo.pl
Domowe sposoby na mszyce - co jest skuteczne?
Domowe sposoby na mszyce - co jest skuteczne?Shutterstock
wideo 2/5
ShutterstockDomowe sposoby na mszyce - co jest skuteczne?

Bazylia to roślina, którą z powodzeniem można hodować w doniczce. Dzięki temu zyskuje się dostęp do świeżych liści podczas gotowania, a bazylia jest świetnym dodatkiem do wielu dań. Podpowiadamy, jak hodować bazylię z marketu.

● Bazylia jest rośliną jednoroczną. ● Najczęstszym błędem przy uprawie bazylii jest przelewanie jej lub wręcz przeciwnie - przesuszenie. ● Najlepszym sposobem na bazylię w domu jest wysianie jej z nasion.

Bazylia pospolita

Bazylia pospolita to roślina zielona, która powszechnie uprawiana jest na obszarach klimatu zwrotnikowego, podzwrotnikowego i ciepłych rejonach klimatu umiarkowanego. Na terenie Europy uprawy spotkać można najczęściej w krajach śródziemnomorskich. Pochodzi najprawdopodobniej z Azji. Bazylia nazywana jest również zielem św. Józefa i jest rośliną miododajną.

W bazylii najważniejsze z kulinarnego punktu widzenia jest ziele. Zawiera ono olejek, których pachnie i jest przyprawą. Ma silny zapach i kwaskowaty smak. Ziele to jest bardzo często wykorzystywane do potraw, często w kuchni śródziemnomorskiej, ale nie tylko.

Czy bazylia jest wieloletnia? Nie, bazylia jest rośliną jednoroczną

Jak wygląda bazylia? 

Dorasta nawet do 40-70 centymetrów wysokości. Ma długą łodygę i jasnozielone, jajowate liście. To one wydzielą charakterystyczny zapach. Kiedy kwitnie (od czerwca do sierpnia), pojawiają się białe lub bladoróżowe kwiaty.

Bazylia Shutterstock

Bazylia - właściwości lecznicze

Bazylię wykorzystuje się w przypadku zaburzeń przewodu pokarmowego - również ułatwia trawienie i wpływa korzystnie na apetyt. Ma także działanie przeciwskurczowe. Sam olejek eteryczny bazylii ma właściwości antypasożytnicze i przeciwbakteryjne. 

Bazylia - uprawa. Jak dbać o bazylię?

Jest to roślina pochodzenia tropikalnego, więc jej uprawa nie należy do najprostszych. Bazylia ma duże wymagania termiczne. Jak hodować bazylię? Potrzebne jest słoneczne stanowisko i lżejsza, przepuszczalna gleba. 

Nasiona bazylii - jak siać? Bazylię wysiewa się w maju. Potrzebne jest sześć-siedem kilogramów na każdy hektar. Wysiewa się w rzędach co około 40 centymetrów na głębokości około 0,5-1 centymetra. Na początku bazylia potrzebuje dużej ilości wody. Zbiory odbywają się w lipcu, w fazie kwitnienia roślin.

Jak hodować bazylię z marketu?

Bazylia, która rośnie w doniczce, dorasta najczęściej maksymalnie do około 30 centymetrów. Taka, którą kupisz w markecie, najczęściej nie przeżyje zbyt długo. Warto jednak dać jej szansę i stosować się do podstawowych zasad, aby przedłużyć jej żywotność. 

Jak dbać o bazylię? Doniczkę najlepiej postawić na słonecznym parapecie, tak żeby przez około pięć godzin dziennie roślina miała dostęp do promieni słonecznych. Pamiętaj, żeby chronić bazylię przed silnym wiatrem lub intensywnymi opadami deszczu. 

Jak często podlewać bazylię? Przede wszystkim powinno się to odbywać regularnie. Podłoże powinno być wilgotne. Pamiętaj jednak, że roślina nie powinna zostać przelana. Uważaj też na liście. Latem, kiedy temperatura jest bardzo wysoka, podlewaj bazylię nawet codziennie.

Wysiewanie bazylii do doniczki

Najlepszym sposobem na bazylię obfitującą w liście jest wysianie jej z nasion. Nasiona bazylii najlepiej wysiewać na wiosnę. Po wysypaniu nasion na podłoże (możesz wykorzystać specjalną ziemię do wysiewu) nie przykrywaj ich ziemią, żeby miały dostęp do światła. Kiedy nasiona będą kiełkować, trzymaj je na ciepłym i słonecznym parapecie. Same doniczki możesz przykryć folią, żeby zapewnić roślinie odpowiednio wysoką wilgotność. Warto jednak zrobić w niej dziurki. Nie zapominaj o regularnym podlewaniu, ale nie przelewaniu. Kiedy bazylia będzie miała około pięciu centymetrów wysokości możesz przesadzić ją do docelowej doniczki. Na dnie docelowych pojemników przygotuj warstwę drenażową.

Jakie zioła można sadzić razem?

Skrzynki, w których rosną różne rodzaje ziół, wyglądają pięknie i stanowią ozdobę balkonu czy parapetu. Bazylia będzie czuła się dobrze w towarzystwie cząbru ogrodowego, majeranku, mięty pieprzowej czy trybuły ogrodowej.

ZOBACZ >> Zioła w doniczce - najpopularniejsze zioła do kuchni i na balkon

Bazylia - do czego?

Bazylia jest pysznym dodatkiem do dań. Głównie dlatego, że po prostu pasuje do wielu produktów. Z powodzeniem można ją dodawać do zup, mięs, sosów, serów, pomidorów, marynat i wielu innych. Bazylia dobrze komponuje się też na przykład z szałwią czy rozmarynem.

Co zrobić z bazylii? Bazylia daje ogrom kulinarnych możliwości. Najpopularniejszym przykładem na wykorzystanie tej rośliny jest pesto. Powstaje one ze świeżych liści bazylii, które miksuje się z różnymi składnikami w zależności od smaku i upodobań. Najczęściej do bazylii dodaje się czosnek, parmezan, orzechy piniowe, sól oraz oliwę z oliwek. Całość się miksuje i wykorzystuje do makaronu, sałatek czy na kanapki. Pesto ma wiele zastosowań.

Jak suszyć bazylię?

Bazylię suszy się po zbiorach. Robi się to w zacienionym, suchym miejscu. Powinno być ono czyste i przewiewne. Kilogram suszu otrzymuje się z pięciu-sześciu kilogramów świeżej bazylii.

ZOBACZ >> Tymianek - uprawa, właściwości, zastosowanie macierzanki i olejku tymiankowego

Autor:aw//mro

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości