TVN Meteo | Ciekawostki

Megapająk. "Przez 30 lat mojej pracy nie widziałem tak dużego"

TVN Meteo | Ciekawostki

Autor:
ps/dd
Źródło:
CNN, The Australian Reptile Park, tvnmeteo.pl
Pająk z zoo w Nowej Południowej Walii
The Australian Reptile ParkPająk z zoo w Nowej Południowej Walii

Rozpiętość jego odnóży to aż osiem centymetrów. Do zoo Australian Reptile Park w Nowej Południowej Walii nie trafił dotąd tak duży pająk z rodziny Atracidae. Władze placówki zwracają się z prośbą o ujawnienie się anonimowej osoby, która go dostarczyła. Chcą dowiedzieć się, skąd pochodzi okaz. Jad tych pająków służy bowiem do przetwarzania go na antidotum dla osób ukąszonych przez inne pająki.

Ogród zoologiczny Australian Reptile Park w Nowej Południowej Walii stale zachęca mieszkańców do przekazywania złapanych pająków należących do rodziny Atracidae na potrzeby programu, którego celem jest przetwarzanie trującego jadu tych pająków na środek stosowany na ukąszenie. Jak informują władze ogrodu zoologicznego, według szacunków, lek ratuje życie 300 osobom rocznie, a od rozpoczęcia jego stosowania w latach 50. wyleczył 25 tysięcy osób.

W ubiegłym tygodniu jeden z takich pająków został przekazany do zoo, jednak przez anonimową osobę. Dostarczono go w plastikowym pojemniku bez żadnych etykiet, które mogłyby wskazywać na miejsce jego pochodzenia.

"Nie widziałem tak dużego"

Władze Australian Reptile Park informują, że to największy pająk z rodziny Atracidae, jaki kiedykolwiek do nich trafił. Rozpiętość jego odnóży wynosi osiem centymetrów, podczas gdy średnio to od jednego do pięciu centymetrów. Nazwany "Megapająkiem" ma kły o długości dwóch centymetrów, którymi może przegryźć paznokcie człowieka.

Na poniższym zdjęciu po prawej stronie widać pająka o nieprzeciętnych rozmiarach, natomiast po lewej stronie to pająk standardowej wielkości.

Pająk w zoo w Nowej Południowej WaliiThe Australian Reptile Park

- Jest niezwykle duży. Przez ponad 30 lat mojej pracy nie widziałem tak dużego - powiedział Michael Tate z zoo. - Jeżeli uda nam się zachęcić do przekazywania większej liczby pająków takich jak ten, pozwoli to uratować więcej istnień - podkreślił.

Jak dodał, dlatego władzom ogrodu zależy na tym, aby dowiedzieć się, skąd pochodzi przekazany w ubiegłym tygodniu wyjątkowo duży osobnik i zwracają się z prośbą do osoby, która go dostarczyła, o ujawnienie się.

Pająk w zoo w Nowej Południowej WaliiThe Australian Reptile Park
Pająk w zoo w Nowej Południowej WaliiThe Australian Reptile Park

Autor:ps/dd

Źródło: CNN, The Australian Reptile Park, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: The Australian Reptile Park

Pozostałe wiadomości