Większa sprawność fizyczna może zmniejszać ryzyko zachorowania na alzheimera

Autor:
kw
Źródło:
eurekalert.org
Jak zdrowo siedzieć i ćwiczyć przy biurku
Jak zdrowo siedzieć i ćwiczyć przy biurku
wideo 2/6
Aktywność fizyczna

Amerykański zespół naukowców postanowił sprawdzić, czy dobra sprawność fizyczna może mieć wpływ na częstotliwość zachorowań na chorobę Alzheimera. W tym celu przez dziewięć lat obserwowano grupę 649 tysięcy osób. Okazało się, że wraz ze zwiększeniem ich sprawności ryzyko zachorowania sukcesywnie malało.

Według wstępnych badań, opublikowanych w niedzielę, osoby, które mogą cieszyć się dobrą sprawnością fizyczną, są mniej narażone na rozwój choroby Alzheimera niż te, u których umiejętności te są gorsze.

- Jednym z ciekawych wniosków płynących z tego badania jest to, że wraz z poprawą sprawności fizycznej malało ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera - powiedział jeden z autorów badania dr Edward Zamrini z Washington VA Medical Center i członek Amerykańskiej Akademii Neurologii. - Ludzie mogą zatem pracować nad wprowadzaniem stopniowych zmian i poprawą swojej sprawności fizycznej, a to, miejmy nadzieję, będzie wiązało się z sukcesywnym zmniejszeniem ryzyka zachorowania na Alzheimera w późniejszych latach - dodał.

Pięć grup uczestników

Badaniami objęto ponad 649 tysięcy weteranów wojennych, których średnia wieku wynosiła 61 lat. Na początku analiz żaden z nich nie cierpiał na chorobę Alzheimera. Obserwacje trwały dziewięć lat.

Naukowcy określali wydolność sercowo-oddechową u uczestników badania. Sprawdzali, jak ich organizmy transportują tlen do mięśni i jak dobrze mogą one będą pobierać tlen podczas ćwiczeń.

Uczestnicy zostali podzieleni na pięć grup, od najmniej sprawnych do najbardziej sprawnych. Poziom sprawności fizycznej określono na podstawie tego, jak uczestnicy radzili sobie w teście na bieżni. Mierzono między innymi wydolność wysiłkową, a więc największą ilość wysiłku fizycznego, jaką dana osoba jest w stanie wytrzymać.

W grupie o najniższym poziomie sprawności fizycznej, na każde 1000 osób w ciągu lat trwania badania, na chorobę Alzheimera zapadano około 9,5 razy. Z kolei w przypadku grupy o najwyższej sprawności wskaźnik sięgnął 6,4.

Co ciekawe, ryzyko zachorowania zmniejszało się wraz ze wzrostem poziomu sprawności fizycznej (8,5 w drugiej mniej sprawnej grupie, 7,4 w grupie o średniej sprawności fizycznej i 7,2 w drugiej bardziej sprawnej grupie).

Wpływ na zdrowie

Po uwzględnieniu innych czynników, które mogą wpływać na ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera, badacze odkryli, że osoby z grupy o najwyższej sprawności fizycznej były o 33 procent mniej narażone na rozwój choroby Alzheimera niż osoby z grupy o najniższej sprawności fizycznej. W drugiej, bardziej sprawnej grupie było to 26 procent, u grupy średnio sprawnej - 20 procent, a u drugiej mniej sprawnej grupy - 13 procent.

- Pomysł, że można zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera po prostu zwiększając swoją aktywność, jest bardzo obiecujący, zwłaszcza że nie ma odpowiednich metod leczenia, które mogłyby zapobiec lub zatrzymać postęp choroby - stwierdził Zamrini. - Mamy nadzieję, że uda nam się opracować prostą skalę, którą będzie można tak dostosować, aby ludzie mogli dostrzec korzyści płynące nawet ze stopniowej poprawy sprawności fizycznej - dodał.

Badacze podali, że nie potrzeba wiele, by poprawić swoją sprawność fizyczną. Jak przekazali, u osób w średnim lub podeszłym wieku najlepszym sposobem są około dwugodzinne spacery, powtarzane kilka razy w tygodniu.

Analizy mają zostać przedstawione i przedyskutowane podczas 74. dorocznego spotkania Amerykańskiej Akademii Neurologii, które odbędzie się w Seattle w dniach 2-7 kwietnia 2022 roku.

Autor:kw

Źródło: eurekalert.org

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości