Ciekawostki

Ciekawostki

Kawałek świata leżący wokół bieguna północnego nazwano z greckiego Arktyką, czyli "Krainą Niedźwiedzi". Jej centrum to pokryty lodem Ocean Arktyczny, otoczony bezleśnymi obszarami lądowymi, o gruncie zamarzniętym na wiele metrów.

Wodorosty biopaliwem przyszłości? Na jednym z walijskich uniwersytetów trwają badania nad wykorzystaniem ich w energetyce. Według specjalistów, najlepiej posłużą te wydobywane w lecie, bo mają najwięcej węglowodanów.

Prawie 200 lat temu brytyjscy żołnierze w akcie zemsty za podpalenie swojej kanadyjskiej stolicy, wyruszyli na Waszyngton. I choć byli na dobrej drodze do zrównania miasta z ziemią, ich plany pokrzyżowało tornado.

Dzisiaj owca Dolly, czyli pierwsze sklonowane zwierzę, obchodziłaby swoje 15 urodziny. Żyła niecałe siedem lat, ale zdążyła stać się symbolem.

Kolejne marzenie Tomasza Z. – geografa spełnione. Tydzień temu osiągnąłem koło podbiegunowe. Dowiedział się o tym Św. Mikołaj w Rovaniemi i zaprosił na spotkanie.

Nie jest łatwo je zobaczyć, a naprawdę trudno sfotografować. Jednak reporter Kontaktu 24 podołał temu zadaniu. Zrobił zdjęcia dwóm rzadkim zjawiskom występujących na Słońcu, opisał też, jak można zrobić je samemu.

Na dnie Pacyfiku znaleziono tzw. pierwiastki ziem rzadkich, które mają kluczowe znaczenie dla najnowocześniejszej elektroniki. Ich złoża mogą być aż 1000 razy większe od tych na lądzie - szacują naukowcy z Uniwersytetu Tokijskiego.

Amerykanie z Narodowego Centrum Badań nad Atmosferą zauważyli, że w pobliżu lotnisk poziom opadów zarówno deszczu, jak i śniegu, bywa większy, niż na innych terenach. Różnica nie jest duża, ale zauważalna.

10-letnia biała tygrysica wydała na świat pięcioraczki, co jest niespotykane dla tego gatunku dzikich kotów. Małe urodziły się na północnym-wschodzie Chin, w prowincji Hei Longjiang.

Pluskwiaki nagminnie szkodzą amerykańskim rolnikom, niszcząc rośliny. Teraz utrudniają życie winiarzom m.in. w Waszyngtonie i w Kalifornii. Naukowcy zastanawiają się, jak sobie z nimi poradzić.

W poniedziałek, 4 lipca, o godzinie 17, dojdzie do tzw. aphelium orbity, czyli największego oddalenia Ziemi od Słońca. Od gwiazdy będzie nas dzieliła odległość 152,1 milionów kilometrów. A skąd wiemy, że odległość Ziemi od Słońca nie jest taka sama?

Wodny wioślak to najgłośniejsze zwierzę świata. Wydaje dźwięki pocierając penisem o brzuch. Odkrycie zaprezentowano w sobotę na corocznej konferencji Towarzystwa Biologii Doświadczalnej w Glasgow w Wielkiej Brytanii - pisze "Daily Telegraph".

Uwielbiam program "Babilon" w TVN24. Takie kobiece spojrzenie na problemy naszego świata, tego maleńkiego - w naszych domach - i tego wielkiego.

Potężne kłeby pietrzące się tuż nad wierzchołkami gór - takie zdjęcie chmur w kontakcie Meteo zamieściła Reporterka 24 Beata Wąsowicz. - To zdjęcia wręcz modelowe chmury Cumulus congestus. To rozwijające się intensywnie chmury kłębiaste - o fotografiach mówi Arleta Unton-Pyziołek, meteorolog TVN Meteo.

Wraz z końcem misji STS-135, a co za tym idzie - z końcem wysyłania w przestrzeń kosmiczną wahadłowców, kończy się ważna rola NASA w odkrywaniu kosmosu. Jednak organizacja nie spocznie na laurach. Po powrocie ostatniego wahadłowca Atlantis na Ziemię agencja uruchomi wiele nowych projektów, m.in. wyśle statek kosmiczny w pobliże Jowisza.

Nie od dziś kierowcy rajdowi zmagają się z problemem zwierząt błąkających się po torach wyścigowych. Zdarza się, że podczas przejazdu pod koła wpada im zdezorientowany gryzoń, co zazwyczaj kończy się śmiercią zwierzątka i wypadkiem kierowcy. Ostatnio rozpędzona wiewiórka znalazła się na trasie ultraszybkiego Lamborghini.

Po tym krótkim okresie, kiedy portal tvnmeteo.pl ruszył, jestem mile zaskoczona odzewem internautów i widzów tvn meteo. Przyjemnie czytać i wiedzieć, że nasza praca nie idzie w próżnię, że ludzie piszą, informują i komentują.

Globalne ocieplenie może znacząco wpłynąć na jakość win produkowanych w kalifornijskiej dolinie Napa, a także zupełnie zmienić kierunek rozwoju amerykańskiego winiarstwa, jak podają badacze z Uniwersytetu Stanforda. Mający odbyć się na przestrzeni 30 lat nagły skok temperatury będzie odpowiedzialny za rewolucję.