Ciekawostki

Ciekawostki

Pszczoły to jak wiadomo zwierzęta pracowite. Nie próżnowały i tego lata. Mimo kiepskiej pogody szybko uwinęły się ze zbiorem nektaru. Czeka je za to nagroda.

Niektórzy boją się nietoperzy. Ale znajdą się też tacy, którzy twierdzą, że są tak brzydkie, że aż piękne. Urokowi jednego z latających stworów, nie mógł oprzeć się Reporter 24, który przesłał nam zdjęcia jednego z nich z okolic Suwalszczyzny.

- Nie ma innego sportu tak związanego z pogodą jak szybowanie - twierdzi Sebastian Kawa, najlepszy polski szybownik i zdradza portalowi tvnmeteo.pl jak meteorologia wpływa na ten coraz bardziej popularny sport.

Naukowcy z Narodowego Uniwersytetu w Seulu sklonowali psa. Zwierzę tzw. drugiej generacji ma pomóc w opracowaniu leków dla ludzi chorych na Alzheimera i Parkinsona. Nie wiadomo jednak, jak koreańscy uczeni chcą to zrobić.

Ponarzekać dobra rzecz – nie wszyscy, ale większość lubi. Za drogo, za tanio, za chłodno, za ciepło, nie tędy, ile można, dlaczego tak? Wyrzucić z siebie rozczarowania i będzie lepiej.

Siedzibę NASA na Florydzie odwiedził nadzwyczajny gość: Elmo, jeden z mieszkańców Ulicy Sezamkowej. Jako specjalny wysłannik najsłynniejszej ulicy na świecie, odbył podróż promem kosmicznym, rozmawiał z eks-astronautą, zasiadał w centrum dowodzenia i sprawdzał zastosowania modeli matematycznych w praktyce.

Pisząc czy mówiąc o deszczu musimy określić jego miarę. I tu niejednokrotnie odbiorcy informacji mają problem, nie rozumiejąc o co chodzi z tymi milimetrami i litrami.

Zapraszamy na wyjątkową wędrówkę po świecie z wielokrotnym Mistrzem Szybownictwa Polski, Europy i Świata, Sebastianem Kawą. Specjalnie dla czytelników tvnmeteo.pl pilot opisuje tajemnice przyrody i podniebnego sportu. Przeczytaj jego relację z podróży szybowcem do Patagonii i RPA:

Woda u wybrzeży Nowej Fundlandii przybrała kolor turkusowy. Czy to wyciek groźnych substancji chemicznych z przepływających tamtędy statków handlowych? Nie. To po prostu kwitnący fitoplankton. Zdjęcia tego widowiska, możemy zobaczyć dzięki satelitom NASA.

Zdjęcie diabelnego pomidora nadesłała nam Reporterka 24. Widocznie w tym roku nie tylko pogoda jest kapryśna.

Co z tym województwem świętokrzyskim? Wydawać by się mogło, że rejon ten upodobały sobie intensywne deszcze. Ostatnie obfite opady wyniosły w Polsce do 50-60 l/mkw. A w rejonie Sandomierza odnotowano 140 l/mkw.

Dyrektorzy jednej z włoskich fabryk pizzy postanowili zainwestować w innowacyjne urządzenie i kupili pierwszy na świecie piec do wypiekania tego przysmaku, który jest napędzany tylko przez energię słoneczną.

- Koniom Przewalskiego, zamieszkującym okolice elektrowni atomowej w Czarnobylu, grozi wyginięcie. Według naukowców to nie wina promieniowania, a kłusownicy, którzy polują na zwierzęta dla mięsa – podaje BBC Nature.

Cindy, to kolejna tropikalna burza, która w ostatnich dniach pojawiła się na Atlantyku. Kieruje się na północno-wschodnie, chłodne wody, gdzie prawdopodobnie ulegnie rozproszeniu. Satelita NASA uchwycił Cindy w jej szczytowej formie.

W redakcji meteo powstała nowa nazwa miesiąca lipiec, a mianowicie "lipcopad". Rzeczywiście, cały czas jakieś deszczowe chmury przemieszczają się nad Polską, to z południa na północ, to z zachodu na wschód. I oddechu nie ma od deszczu, a każdy marzy już o stabilizacji pogody i niebie bezchmurnym ze słońcem, nie tak na chwilę, ale chociaż na tydzień.

26 lipca Białorusini rozpoczęli świętowanie dożynek. Kobiety ubrane w stroje ludowe wiążą kłosy, śpiewając tradycyjne pieśni. Z kolei pierwszy gospodarz we wsi podrzuca do góry wiązkę zboża i kwiatów polnych ku pomyślnym zbiorom.

We wtorek ruszył innowacyjny społecznościowy projekt naukowy. W ręce internautów na całym świecie trafiły tysiące starożytnych papirusów, dotychczas dostępnych niewielkiej grupie oksfordzkich badaczy antyku. To wydarzenie bez precedensu w historii nauki.

Najbliższe noce poświęćcie obserwacji nieba. - Połączenie nowiu Księżyca i aktywności kilku ciekawych rojów meteorów powoduje, że koniec lipca jest doskonałym czasem do obserwacji tych efektownych zjawisk - zachęca dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Biometeorologii ciąg dalszy. Obok promieniowania słonecznego i zachmurzenia, bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na samopoczucie człowieka jest temperatura powietrza.