Ciekawostki

Ciekawostki

Nietoperze z podrodziny wampirów polują dzięki podczerwieni. Używając receptorów znajdujących się na ich głowach, wyczuwają temperaturę ciała ofiary i ją namierzają - stwierdzili badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego.

Pewien gatunek południowoamerykańskiego delfina to jeden z dwóch znanych ssaków, który poluje na swoje ofiary dzięki temu, że potrafi wyczuć w wodzie ich impulsy elektryczne. Narządy odpowiedzialne za tę umiejętność znajdują się na dziobie - podają niemieccy naukowcy.

Prognoza pogody ma już 150 lat. Jej ojciec Robert FitzRoy stworzył ją, żeby uprzedzać ludzi o gwałtownych zjawiskach i zapobiegać katastrofom przede wszystkim na morzu.

Wakacje to idealna pora dla miłośników nurkowania. A pod wodą można znaleźć różne cuda. Przekonała się o tym grupa archeologów z USA, która odkryła fragment statku i pokaźnych rozmiarów kufer, kryjący prawdopodobnie skarby najeźdźcy Panamy, Henry'ego Morgana.

Astronomowie wreszcie mają pewność, że cząsteczki tlenu występują w przestrzeni kosmicznej. Namierzył je w Mgławicy Oriona teleskop Herschel. Tlen cząsteczkowy, stanowiący około 20 proc. powietrza, którym oddychamy, do teraz umykał astronomom.

Serdecznie zapraszam na magazyn Dobre Klimaty. Tiry na tory- słyszeliście to hasło? Zapewne osoby przemierzające Austrię widziały duże trucki przewożone koleją. Czy to możliwe u nas?

Dzięki dobrej pogodzie piwna branża u naszych zachodnich sąsiadów odbija się od dna. Ilość piwa produkowanego w Niemczech w przez ostatnie pół roku wzrosła o 1 procent i wynosi prawie 5 miliardów litrów. To pierwszy taki wynik od czterech lat.

Wczoraj pierwszy raz od dawna w centralnej Polsce przez większą część dnia było słonecznie. Po deszczu i zapachu wilgoci wszechogarniającej, pierwszy raz od dawna, poczułam wczoraj zapach łąki, i to łąki rozgrzanej słońcem. A polskie łąki pachną cudnie!

Reporter 24 przez cały lipiec co godzinę zapisywał zdjęcie satelitarne z portalu sat24.com, pokazujące sytuację pogodową w Europie. Następnie użył 746 zdjęć do przygotowania imponującej animacji na której możemy zobaczyć wszystkie fronty przynoszące nam przez ostatni miesiąc deszcz i chłód.

Pod koniec lipca na terenie Ameryki Łacińskiej miało miejsce niecodzienne zjawisko atmosferyczne: burza piaskowa. Zazwyczaj nie jest ona spotykana w tej części świata. Można było zobaczyć ją dzięki zdjęciom wykonanym z przez satelitę NASA.

Wesołe Stopy, pingwin, który w drodze na Antarktydę zgubił kurs i wylądował w Nowej Zelandii, wraca niedługo do domu. Przybrał już na wadze i jest gotowy na długą podróż. Można sprawdzić na żywo, co u niego słychać!

Nad Wyspami Brytyjskimi, Hiszpanią i Rosją zalegają niże. Pozostałą część kontynentu europejskiego obejmują układy wysokiego ciśnienia z centrami nad północną Skandynawią, Niemcami i Sardynią. Polska jest pod wpływem słabnącego niżu rosyjskiego.

Jeden z ogrodów zoologicznych położony we wschodnich Chinach używa klimatyzacji, by ulżyć zamieszkującym w nim pandom podczas upałów, podała w niedzielę Chińska Telewizja Centralna. Podczas, gdy spoceni goście spacerują po zoo, misie wylegują się na brzuchach w strumieniach chłodnego powietrza.

Praca w niedzielę ma w sobie coś nierzeczywistego. Poranna podróż przez prawie bezludne miasto – część mieszkańców śpi, część wyjechała i też śpi. Jest bliskie miejsce na parkingu. W budynku też można bez wysiłku policzyć pracowników.

Dwuipółletni szympans o imieniu Dodo został przeszkolony do karmienia tygrysiątek butelką. To opiekuńcze zwierzę mieszka w zoo w tajlandzkiej prowincji Samut Prakarn, około 40 km na południowy-wschód od Bangkoku.

Według brytyjskich naukowców, ludzie żyjący na wysokich szerokościach geograficznych mają większe oczy i większe mózgi, żeby lepiej sobie radzić z niedoborami światła podczas długich zim i pochmurnych dni. Naukowcy z Oksfordu podkreślają jednocześnie, że posiadanie większego mózgu wcale nie oznacza, że ktoś jest mądrzejszy.

Niedziela większości z nas upłynie pod znakiem deszczu, dlatego spędzenie jej w domu przed telewizorem będzie w pełni usprawiedliwione. TVN Meteo zaprasza na dwa dokumenty, dzięki którym ostatni dzień lipca choć na chwilę zyska wakacyjny charakter. Przenieście się z nami nad nieokiełznane Morze Północne lub poznajcie dzieje pewnej łąki - od epoki lodowcowej po dziś.

Znów okazaliście się bacznymi obserwatorami przyrody. Tym razem w obiektywy Waszych aparatów "wpadły" przepiękne motyle. Oto barwni mieszkańcy pól i łąk na zdjęciach z Kontaktu Meteo.