Ciekawostki

Ciekawostki

22 tysiące gospodarstw w Pomorskiem, głównie na Kaszubach i Kociewiu, we wtorek rano nadal pozbawionych jest prądu. Skutki awarii, spowodowanych przez silny wiatr, który wiał z niedzieli na poniedziałek, usuwało ponad 130 kilkuosobowych ekip energetyków.

Grupa naukowców z amerykańskich i koreańskich ośrodków badawczych alarmuje: rosnące zanieczyszczenie atmosfery w rejonie Oceanu Indyjskiego zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia silnych cyklonów na Morzu Arabskim.

Amerykańska straż przybrzeżna uratowała dwóch mężczyzn, którzy ponad miesiąc temu zaginęli na wodach Pacyfiku. Obaj przez 33 dni dryfowali po oceanie.

Wielu narciarzy czeka już na zimowe szaleństwo. Zdjęcia ośnieżonych stoków ze stron ośrodków kuszą. W rzeczywistości nie wiadomo, kiedy na dobre rozpocznie się sezon narciarski w Europie. Powodem jest brak śniegu oraz jedna z najcieplejszych i najbardziej suchych jesieni w Europie od lat.

Kiedy w Polsce nie widać jeszcze oznak srogiej zimy, w głębi Rosji mróz skuwa brzegi jezior i rzek. Znakomicie widać to na niezwykłym zdjęciu zrobionym przez astronautę z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Przedstawia ono pokrytą lodem deltę rosyjskiej rzeki Selenga uchodzącej do Bajkału.

W stolicy Gruzji spadł w niedzielę śnieg. Tbilisi zostało przykryte białym puchem. Przygotowaliśmy dla Was galerię zdjęć z tego pięknego miasta na Kaukazie.

To pierwszy taki przypadek, kiedy paleontolodzy odkryli w żołądku dinozaura niestrawione resztki ptaka. O swoich badaniach informują na łamach tygodnika "Proceedings of the National Academy of Sciences".

W ostatnią niedzielę listopada tajskie miasto Lompuri słynące ze starożytnych świątyń khmerskich urządza dla swoich najbardziej licznych i psotnych mieszkańców - makatek jawajskich, 5-gwiazdkowy bufet.

Marzysz o posiadaniu własnego miasta? W tym pomóc nie możemy, ale w zamian proponujemy kupno wsi. Wyludniona miejscowość Pereiro w portugalskim regionie Alentejo została wystawiona na sprzedaż. Licytacja startuje od 7 mln euro.

Holenderski astronauta, Andre Kuipers, który rozpocznie swoją misję na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ma powody do radości. Na orbicie okołoziemskiej czekała na niego będzie specjalna przesyłka – kawał jednego z najlepszych holenderskich serów.

Mamy niebywale ciepłą jak na tę porę roku aurę, jak dotąd padało też mało deszczu. Efekt? Zwierzęta nie odlatują do ciepłych krajów. Zobacz zdjęcia Reportera 24, który nadesłał nam fotografie łabędzi. Jeśli nie odlecą do końca miesiąca, zostanie zakłócony ich naturalny rytm życia.

Chmury wyglądające, jakby osuwały się z lądu, niczym kawałek lodu oderwany od góry śnieżnej. Takie przedziwne zjawisko atmosferyczne nad zatoką Hudsona w Kanadzie zarejestrował spektoradiometr MODIS umiejscowiony na satelicie NASA.

Najpierw Xaver niż znad Atlantyku wędrując nad Skandynawię na wietrzno-opadową w Europie pogodę zmieni.