Ciekawostki

Ciekawostki

Prom Atlanits wystartował i rozpoczął 135. misję w całym programie wahadłowców NASA. Dopiero na kilka minut przed startem pojawiła się informacja o tym, że "pogoda jest w porządku i wszystko odbędzie się zgodnie z planem". Wcześniejsze prognozy nie były optymistyczne. Z powodu burzowych chmur start promu przez cały dzień był niepewny.

Pada, pada i przestać nie może. Aura jest nieprzyjazna dla naszego zdrowia, ale zdecydowanie idealna dla jednego z ulubionych specjałów w polskiej kuchni - leśnych grzybów. Reporterce Kontakt Meteo udało się znaleźć 1,5 kg podgrzybka.

Serią wystrzałów armatnich rozpoczęły się w Peru wielodniowe obchody setnej rocznicy odkrycia inkaskiego miasta Machu Picchu, które prezydent Alan Garcia nazwał "syntezą peruwiańskości". Zobacz inscenizację, przedstawiającą tradycyjne złożenie ofiary ku czci Matki Ziemi.

Tytułem tej informacji zaczynała się jagodowa baśń Marii Konopnickiej. W lipcu w polskich lasach pojawiają się jagody. Szybko niestety znikną, więc zanim to nastąpi, powinniśmy jak najwięcej ich zjeść.

Pustynia Atacama - najsuchsze miejsce na Ziemi - padła ofiarą srogiej zimy. Ekstremalnie zimny front atmosferyczny przyniósł ze sobą śnieg, który pokrył najbardziej jałowe połacie globu.

Przełom czerwca i lipca w Polsce to czas słodkich czereśni, dojrzałych w promieniach słońca. Ale tego ostatnio brakuje.

Jezioro Maltańskie przy zachodzącym słońcu... Niebo w kolorach różu bladego, różu mocno nasyconego i uniwersalnego, w odcieniach szarego i łososiowego, do tego kolor uciekającego po ciężkim dniu błękitu i w tych pięknych okolicznościach przyrody w tafli jeziora odbity koniec dnia i początek niesamowitego wydarzenia artystycznego – koncert Manu Chao La Ventura.

Kluczowe w walce z malarią środki owadobójcze, pyretroidy, powoli tracą swoją skuteczność. Roznoszące malarię komary uodporniają się na nie, co niepokoi Światową Organizację Zdrowia (WHO), która zdecydowała się na podjęcie nowej strategii do końca roku.

Badacze z Papui-Nowej Gwinei, we współpracy z naukowcami z Kostaryki i Australii, wynaleźli nowe antidotum na jad węży. Jest sporo tańsze od swojego odpowiednika - drogiego środka sprowadzanego z Australii - poinformowała w środę agencja EFE.

Teleskop Kosmiczny Hubble'a (HST) wykonał właśnie swoją milionową obserwację - donosi NASA. Choć większości ludzi HST kojarzy się z pięknymi zdjęciami Kosmosu, jakie dzięki niemu udało się uzyskać, w rzeczywistości znaczną część jego czasu zajmują pomiary astronomiczne. Dokładnie tak było z obserwacją nr 1 000 000, którą wykonano w poniedziałek.

Australijscy paleontolodzy wykopali gigantyczny szkielet diprodonta - torbacza sprzed 2 mln lat - donosi BBC. Krewniak żyjących współcześnie wombatów był wielkości samochodu terenowego i ważył trzy tony.

Jedna z gazet w dzisiejszym wydaniu poinformowała o badaniach opinii publicznej. Wg respondentów uznano moją osobę za najbardziej wiarygodną w programach pogodowych.

Pracownicy izraelskiej korporacji elektrycznej ostrzegli we wtorek, że całe miasta mogą pozostać bez energii elektrycznej. To sparaliżowałoby życie Izraelczyków w upalne letnie dni. Winowajcami katastrofy mogą być meduzy, które tonami okupują elektrownię.

Kawałek świata leżący wokół bieguna północnego nazwano z greckiego Arktyką, czyli "Krainą Niedźwiedzi". Jej centrum to pokryty lodem Ocean Arktyczny, otoczony bezleśnymi obszarami lądowymi, o gruncie zamarzniętym na wiele metrów.

Wodorosty biopaliwem przyszłości? Na jednym z walijskich uniwersytetów trwają badania nad wykorzystaniem ich w energetyce. Według specjalistów, najlepiej posłużą te wydobywane w lecie, bo mają najwięcej węglowodanów.

Prawie 200 lat temu brytyjscy żołnierze w akcie zemsty za podpalenie swojej kanadyjskiej stolicy, wyruszyli na Waszyngton. I choć byli na dobrej drodze do zrównania miasta z ziemią, ich plany pokrzyżowało tornado.