Ciekawostki

Ciekawostki

Rysuje lakier, tłucze blachę samochodów, zdarzyło się nawet, że zbił szybę. Mieszkańcy Powalic, niewielkiej wsi w woj. zachodniopomorskim, od pewnego czasu zmagają się z nietypowym wandalem. Jest nim dojrzały bocian, który ku rozpaczy miejscowych, z upodobaniem skacze po samochodach.

W rejonie ujścia Wisły na bałtyckim wybrzeżu urodziła się foka pospolita. Matka i młode znajdują się na piaszczystej łasze. Niezwykłe narodziny zaobserwowali pracownicy organizacji ochrony środowiska WWF.

Samce wkładają wiele wysiłku by przypodobać się samicy i pozostawić swoje geny światu. Jednak najsilniejsze osobniki nie zawsze mają potomstwo. Okazuje się, że jeśli zwierzę jest w stanie wytrwać wystarczająco długo by przekazać swój genotyp, wygrywa w ewolucyjnej grze.

Duńska Minister Środowiska oraz europejski komisarz ds. środowiska na jeden dzień stali się pszczelarzami. Własnoręcznie opróżniali gniazda pszczół. I może dla niektórych nie byłoby w tym fakcie nic zaskakującego, gdyby nie to, że ule stały na dachu pięciopiętrowego budynku w centrum Kopenhagi.

W środę wieczorem zrezygnowałem z podlewania swojego ogródka. Widziałem na zdjęciach satelitarnych nasuwający się front atmosferyczny z opadami z burzami. Przed 22 zachmurzyło się w Warszawie i... nic.

Naukowcy z Yale i Cambridge odkryli, że widziane przez ludzi kolory są zaledwie ułamkiem tych, które dostrzegają ptaki. Co więcej, te zwierzęta wytworzyły zdolność do produkowania nowych pigmentów, które odpowiadają za wygląd ich upierzenia.

Jedzenie truskawek poprawia zdolności antyoksydacyjne krwi - wykazały najnowsze badania włoskich i hiszpańskich naukowców. Oznacza to, że jedzenie tych owoców może nas ustrzec przed wieloma groźnymi chorobami m.in. nowotworami.

Okrągłą, wielobarwną tęczę, okalającą cień samolotu, zobaczyli lecący nad regionem Ningxia w północno-zachodnich Chinach lotnicy.

Amerykańskie władze przygotowują się do ostrej kampanii antynikotynowej. W przyszłym roku na paczkach papierosów pojawi się zestaw drastycznych obrazków przedstawiających konsekwencje palenia. Będą wśród nich m.in. rysunek chorego dziecka w inkubatorze i zdjęcie zwłok.

We wtorek o godzinie 19:16 Słońce wstąpiło w znak Raka, rozpoczynając tym samym astronomiczne lato.

Poszukujące pożywienia żubry opuszczają teren Puszczy Knyszyńskiej i pasą się na polach rzepaku, narażając na straty miejscowych rolników. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku postanowiła wdrożyć program mający na celu poprawienie sytuacji mieszkańców uprawiających ziemię, a także zapobiegnięcie śmierci głodowej zwierząt.

Na co dzień mieszka na Antarktydzie. Ale się zgubił. I tak oto, po raz pierwszy od 1967 roku na nowozelandzkiej plaży Peka Peka spotkano pingwina cesarskiego.

Montaż turbiny (wirnika) elektrowni wiatrowej w chińskiej prowincji Hebei. Firma Baoding jest jednym z trzech największych przedsiębiorstw energetyki wiatrowej w Chinach i światowym liderem w rozwoju alternatywnych programów pozyskiwania energii.

Pierwsze dni maja zaskoczyły nas opadami śniegu. Wydawać by się więc mogło, że nie był to ciepły miesiąc. Jednak naukowcy NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) dowiedli, że był to dziesiąty najcieplejszy maj w historii pomiarów.

W Australii odkryto kości dinozaura, należącego do tajemniczej rodziny spinozaurów. Były to rybożerne olbrzymy, których skamieniałości rozsiane są po wszystkich kontynentach - poinformował Discovery News.

Chmura dymu znad Florydy i Georgii odlatuje nad Atlantyk - proces ten zaobserwowały satelity NASA. Zdjęcia wykonywane w kolejnych dniach pozwalają na śledzenie tego zjawiska.

22, 26, 27, 23, 19, 17 – to nie prognoza na totolotka, ale przewidywana wartość temperatury maksymalnej dla Warszawy w ciągu najbliższych 6 dni.