Ciekawostki

Ciekawostki

U nas zima tuż tuż, a na półkuli południowej wiosna. Zaczęła się własnie na skutej lodem Antarktydzie. W tamtym klimacie oznacza to, że w ciągu dnia jest widno, warstwa śniegu i lodu jest trochę mniejsza, a otaczające ją morze kwitnie.

Idą zmiany! Duże zmiany w pogodzie. Od września Polska znajduje się pod wpływem kolejno rodzących się i zanikających wyżów. W atmosferze panował spokój, życie urozmaicały jedynie niskie chmury Stratus i mgły, morza mgieł, mżawki. Ziemia nie zaznała deszczu. Koniec tego.

Gęsi, kaczki i łabędzie, które spędzają zimę na podmokłych terenach Europy Północnej, nie spieszą się z wylotem na południe. Winowajcą jest klimat. Wraz ze wzrostem temperatury jedne gatunki omijają swoje trasy przystankowe, inne przemieszczają się nieznacznie lub z opóźnieniem.

Linię demarkacyjną, która przebiega pomiędzy Egiptem a Izraelem, dokładnie widać z kosmosu. Odpowiada za to nieznacznie wyższe położenie egipskich ziem, na których beduini wypasają swoje zwierzęta.

Aż 555 wielbłądów dwugarbnych przegalopowało w niedzielę przez północną część Chin. To w ramach specjalnego wyścigu tych zwierząt, który od wczoraj wpisany jest w Księgę Rekordów Guinnessa jako największa tego rodzaju rywalizacja.

Amerykańscy kongresmeni ustalili właśnie, że pizzę należy traktować nie jak fast food, a jak... porcję warzyw. Warunek jest jeden - muszą pojawić się na niej co najmniej dwie łyżki sosu pomidorowego. Decyzja nie podoba się specjalistom od żywienia, którzy próbowali wykreślić pizzę z menu szkolnych stołówek.

Skala zjawisk meteorologicznych na innych planetach jest ogromna. Na północnej półkuli Saturna przez niemal rok szalała gigantyczna burza. Kronikę jej życia sfotografowała sonda Cassini, której zadaniem jest obserwacja szóstej planety Układu Słonecznego.

Duńska para książęca odbywa oficjalną wizytę w Australii. Maria i Fryderyk odwiedzili park nadmorskich rzeźb, gdzie 10 lat temu umówili się na pierwszą randkę. Para znana jest z zamiłowania do ekologicznego stylu życia.

Dla Polaków słynne szklane domy z powieści Stefana Żeromskiego to literacki mit lepszej przyszłości, ale w Toronto wieżowce o szklanych ścianach to zapowiedź dużych kłopotów. Okazuje się, że w klimacie Kanady przegrywają ze staromodnymi drewniakami.

Przyszła już chłodna jesień, teraz czekamy na zimę. To okres w którym ciężko z domu wyjść bez szalika. Okazuje się, że sposobów na wiązanie tej ważnej części garderoby jest aż 25.

Niewykluczone, że ten listopad okaże się najcieplejszym w Wielkiej Brytanii od 352 lat. Mieszkańcy Londynu, zamiast robić przedswiąteczne zakupy, przesiadują w ogródkach piwnych miejscowych pubów lub spędzają czas w parku St. James obserwując pelikany.

Konkurencja wśród państw winiarskich ciągle nabiera tempa. Choć liderami produkcji wciąż są Włochy i Francja, to prędkości nabierają pretendenci. Ciekawą odsłoną tej biznesowej bitwy jest próba mocnego wejścia Republiki Południowej Afryki na rynek chiński.