Ciekawostki

Ciekawostki

Nad Europą południowo-wschodnią oraz Półwyspem Iberyjskim zalegają wyże. Pozostałe obszary kontynentu obejmuje głęboki niż o nazwie Hergen z centrum w rejonie Islandii.

Martwicie się, że święta będą bez śniegu? Okazuje się, że to żadna nowość. Od 2001 roku mieliśmy już zielone święta. Jednak ani razu od początku tego wieku nie zdarzyło się, żeby do grudnia spadła tak mała ilość śniegu. Specjalnie dla Was sprawdziliśmy jak wyglądało 10 ostatnich zim.

Chwile grozy przeżył australijski surfer. Mężczyzna może mówić o wielkim szczęściu po tym, jak w niedzielę rano został zaatakowany przez rekina. Drapieżnik chciał odgryźć mu nogę. Nie zdołał. Zatopił zęby jedynie w desce.

Grudzień już w połowie, a zima jeszcze nie nadeszła. Najbardziej dobitnie uświadamiają to zdjęcia zrobione przez Reportera 24. Fotografie, które zrobiono teraz zdecydowanie różnią się od tych z 2010 roku. Wtedy

Zimy nie widać. Daje nam co prawda dyskretne znaki, że jest blisko. To pomrozi nocą, to gdzieniegdzie sypnie śniegiem. Ale przyjść nie ma ochoty.

W Oberstdorfie, Jenaz i Davos spadł śnieg. Jego gruba warstwa oznacza dla mieszkańców niemieckiego miasteczka i szwajcarskich kurortów jedno - sezon narciarski jest rozpoczęty.

Prezenterka pogody Agnieszka Cegielska, podczas programu "Wstajesz i Wiesz", do prowadzącego Marcina Żebrowskiego zwróciła się "malutki". Wszystko przez to, że prezenterka górowała nad nim wzrostem. W ich następnym wejściu dziennikarz nie dał za wygraną i próbował przerosnąć Agnieszkę, wywołując tym samym śmiech wszystkich pracujących w studio.

Miasteczko Filettino w środkowych Włoszech chce się ogłosić księstwem. 15 grudnia rozpocznie się tam referendum, w którym mieszkańcy wypowiedzą się na temat projektu oderwania od reszty kraju w proteście przeciwko programowi oszczędnościowemu rządu w Rzymie.

21.12.2012. Brzmi groźnie? Bo właśnie ta data to dla wielu koniec świata. Jak się skończy? Teorii jest dużo, a każda coraz bardziej przerażająca. Naukowcy NASA wzięli pod lupę mniemany "dzień zagłady" i oficjalnie stwierdzili: tego dnia żadnych wybuchów i spadających meteorów nie będzie. Oprócz tego, że będzie to dzień przesilenia zimowego, nic interesującego się nie wydarzy.

Zburzenie miasta liczącego 1,5 miliona mieszkańców, zatrzymanie biegu rzeki, podtopienie Kotliny Kaszmirskiej i błotne lawiny na spornym terenie Indii i Pakistanu – to wszystko może mieć miejsce, jeśli Kaszmir nawiedzi trzęsienie ziemi o sile 9 stopni w skali Richtera. Ten czarny scenariusz nakreślił Roger Bilham z Uniwersytetu w Kolorado w Boulder na postawie prowadzonych przez 8 lat obserwacji.

Amerykańskiej Agencji Badań Kosmicznych brakuje ponad pół tysiąca kosmicznych próbek, m.in. księżycowego gruntu, które na Ziemię przywieźli astronauci misji Apollo.

Władze Alaski planują budowę gigantycznej zapory wodnej, która może stanąć na jednej z ostatnich dzikich rzek w tym stanie. Inwestycja negatywnie wpłynie na środowisko. Okazuje się jednak, że na drodze budowy mogą stanąć małe ryjówki.

Ostatnie w tym roku całkowite zaćmienie Księżyca zaczęło się w sobotę, 10 grudnia o 15:06. NASA wykorzystało je do przeprowadzenia ważnych badań. Dla amatorów astronomii była to okazja do obejrzenia pięknego spektaklu na nocnym niebie. Zjawisko było widoczne również w Polsce.

Informatycy z UC San Diego, w tym słynny grafik Henrik Wann Jensen, postanowili stworzyć komputerowe symulacje wszystkich tęczy odkrytych w naturze. Dzięki temu wiele pytań o fizykę tego zjawiska atmosferycznego znalazło odpowiedź. W badaniach odtworzono różnorodne tęcze: te normalne, wtórne, powstające o zachodzie słońce i tworzące się w mgliste dni.

Polska północno-wschodnia doczekała się opadów śniegu. Na Suwalszczyźnie i północnych krańcach Mazur spadło go kilka centymetrów, było więc z czego lepić. Reporter 24 przysłał zdjęcia pierwszego w tym sezonia bałwana.