Ciekawostki

Ciekawostki

Ponad 100 białuch, gatunku waleni, utknęło w dwóch dziurach znajdujących się w lodzie, który rozciąga się na wodach pomiędzy Rosją a Alaską. Jedyną szansa ratunku dla nich jest interwencja człowieka.

Chciałabym napisać rzeczowo o pogodzie, jakiejś kolejnej jej odsłonie. Ale dowiedziałam się właśnie o nowej książce ks. Isakowicza-Zaleskiego "Nie zapomnijmy o Kresach" i naszły mnie smutne myśli.

Pewna młoda foka wybrała się na zwiedzanie nowozelandzkiego wybrzeża. Penetrowała okoliczne ogródki, korzystając z wszelkich uroków wolności. Zmęczona całodzienną wyprawą ucięła sobie drzemkę na kanapie, wprawiając w zakłopotanie właścicielkę wypoczynku.

Klęski żywiołowe i katastrofy spowodowały w 2011 roku straty wycenione na 350 mld dolarów. To rekordowa kwota. W ubiegłym roku klęski żywiołowe i katastrofy spowodowały straty sięgające 226 mld dol. Straty oszacowała szwajcarska firma reasekuracyjna Swiss Re.

Nie tylko pogoda potrafi być nieprzewidywalna i zaskakująca. To, co stało się w studiu jednej z amerykańskiej stacji, zaskoczyło wszystkich, a przede wszystkim samą prezenterkę.

- Ewentualne odkrycie cząstki Higgsa potwierdzi istniejące teorie, ale nie zamknie drogi do nowych - komentuje wtorkową konferencję w CERN prof. Maria Krawczyk z Uniwersytetu Warszawskiego. Inny fizyk, profesor Jan Królikowski przypomina, że w eksperymentach CERN biorą udział Polacy.

Prognozy wymagają oprócz rzetelnej wiedzy i intuicji także odrobiny dystansu. Często spotykamy się ze zjawiskami i pojęciami opisującymi te zjawiska nie zastanawiając się skąd się one wzięły.

Mieszkańców jednej z ulic w kanadyjskim Vancouver odwiedził niecodzienny gość. Na przedmieściach pojawił się niedźwiedź. Zwierzę przyjechało do miasta na... śmieciarce.

"Biegun południowy został zdobyty!" Ta wiadomość obiegła świat dokładnie 100 lat temu. Wreszcie cel o zdobyciu, którego marzyło tak wielu podróżników, badaczy i poszukiwaczy przygód został osiągnięty. Jako pierwszy dotarł tam norweski polarnik Roald Amundsen.

W Rzymie wybuchł spór o kłódki, przyczepiane od kilku lat przez zakochanych na moście Milvio. Ku oburzeniu zwolenników tej nowej tradycji, władze dzielnicy postanowiły je usunąć. Burmistrz chce poradzić się autora powieści, która zwyczaj ten wylansowała.

Wyniki najnowszych eksperymentów w Wielkim Zderzaczu Hadronów sugerują, że poszukiwany od lat przez naukowców bozon Higgsa istnieje. Jeśli to prawda, naukowcom udało się potwierdzić jedną z najważniejszych teorii współczesnej fizyki. Dane komentuje dla portalu TVN Meteo prof. Ernest Bartnik, fizyk UW.

Dziękuję za wpisy, o które prosiłem w zeszłym tygodniu. Przypomnę, że namawiałem do wyrażenia swojej opinii w kwestii zimowej pogody na początku grudnia: tak lub nie.

W tym tygodniu TVN Meteo wyemituje serię filmów dokumentalnych, dzięki którym będziemy mieli szansę przenieść się do podwodnego świata, w którym królują niezwykłe stworzenia - manaty, kosogony i "kanarki oceanów". Ponadto odwiedzimy Dolinę Śmierci, a także przyjrzymy się mikroorganizmom.

- Psychodeliczny gekon i małpa przypominająca grzywą uczesanie Elvisa Presleya znalazły się pośród 208 nowych gatunków zwierząt i roślin odkrytych w ubiegłym roku w dorzeczu Mekongu w Azji Południowo-wschodniej - ogłosili w poniedziałek przedstawiciele WWF.

22 listopada Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) przelatywała nad Argentyną. Jeden z astronautów, Michael Trenchard, dostrzegł unoszącą się nad tym południowoamerykańskim krajem burzę piaskową i zrobił jej niesamowite zdjęcie.

Jeden z należących do NASA satelitów przesłał dziś na Ziemię trzy zdjęcia Słońca wykonane w ciągu mniej więcej 30 minut. Zobaczcie, jak wygląda centralna gwiazda Układu Słonecznego z bliska.

Białystok przeżył dziś nalot z powietrza. Nad miastem pojawiły się tysiące wron, które zaczerniły niebo. Chmurę ptaków zarejestrowała kamera TVN24.

Wielkimi krokami zbliżamy się do maksimum Geminidów, ostatniego w tym roku deszczu meteorów, który będzie miał miejsce w nocy z 13 na 14 grudnia. - Niestety jasnoświecący Księżyc może nam utrudnić obserwowanie tego zjawiska - mówi Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.