Ciekawostki

Ciekawostki

Naukowcom udało się sfilmować gatunek dzikiego hipopotama karłowatego (liberiensis choeropsis) żerującego głównie nocą. Bardzo rzadko udaje się zaobserwować zwierzę w jego naturalnym środowisku.

Narty gotowe, stoki bielą się od śniegu, czas na pierwszy zjazd. Uważajmy jednak, żeby nie przetrenować mięśni, bo następnego dnia możemy nie wstać z łóżka.

Po publikacji w internecie zdjęć dziwnych smug, które pojawiły się w poniedziałek nad Śląskiem, wśród naszych internautów zawrzało. Jedni uważali, że to tylko samolot, inni głosili teorie spiskowe. O opinię poprosiliśmy ekspertów.

"Młode i żywotne stowarzyszenie, pełne inicjatywy i zapału, w ciągu roku zaledwie stanęło już pod własnym sztandarem, dając piękne świadectwo twórczej i solidarnej pracy" - pisała przedwojenna prasa w 1930 roku o szkole dla leśników w Białowieży. Utworzone tam później technikum obchodzi właśnie 60-lecie. Zobacz galerię przedwojennych zdjęć.

W okresie Świąt Bożego Narodzenia wiele osób ogarnia smutek, przygnębienie, a nawet krótkotrwała depresja. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest stres i podenerwowanie towarzyszące przedświątecznej krzątaninie. Dodatkowo zaczynamy robić podsumowania roku, które nie zawsze wypadają na naszą korzyść. Jak sobie z tym radzić?

W piątek bezzałogowe sondy kosmiczne zarejestrowały, wydaje się, coś niemożliwego. Kometa Lovejoy przeleciała przez gorącą atmosferę Słońca i, wbrew oczekiwaniom badaczy, przetrwała.

Zanim wepniecie narty w buty, koniecznie zapoznajcie się z dekalogiem narciarza. To 10 zasad zachowania się na stoku stworzonych przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS). Narciarski savoir-vivre ułatwia poruszanie się na stoku i zwiększa nasze bezpieczeństwo podczas zimowego szaleństwa.

W piątkowy poranek na niebie nad amerykańskim stanem Alabama pojawiły się chmury o kształcie fal tsunami nazwane przez miejscowych "marzeniem surfera". Niesamowite? Okazuje się, że meteorologia dobrze zna to zjawisko.

W 2012 roku na Ziemię mogą powrócić dinozaury. A przynajmniej jeden. Plan "stworzenia" ptaka z widocznymi szczegółami anatomicznymi prehistorycznych dinozaurów zapowiedzieli naukowcy z USA i Kanady.

- Katastrofa lotnicza? Kometa? - zastanawiają się Reporterzy 24. W poniedziałek około godziny 15:30 na śląskim niebie pojawiły się dziwne smugi. Były bardzo gęste i miały niespotykane kształty. Zaniepokojeni internauci wysyłali zdjęcia na Kontakt 24.

Już tylko pięć dni do Wigilii. Większość z nas nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia bez choinki. W domach trwa spór o to, jakie drzewko wybrać: prawdziwe czy sztuczne? Problem pomagają rozwiązać leśnicy.

Coraz więcej amatorów białego szaleństwa zamienia dwie deski na jedną. Przy wyborze odpowiedniego sprzętu snowboardowego kierujemy się jednak nieco innymi parametrami, niż przy wyborze sprzętu narciarskiego. Podpowiadamy jak zrobić to profesjonalnie.

Na zamarzniętym kanadyjskim jeziorze Black Sturgeon utknął młody jelonek. Zwierzę nie było w stanie powrócić na ląd o własnych siłach. Na pomoc ruszyło mu trzech nastolatków z miasteczka Kenora w stanie Ontario.

"Co na nowy rok, to przez cały rok" - jeden z noworocznych przesądów. Idąc tym tropem pogodowo sytuacja się zmieni.

Czwarty tydzień grudnia będzie łaskawy dla tych, którzy lubią patrzeć w niebo. Po raz ostatni w tym roku będziemy mogli zobaczyć Księżyc, a na dodatek - w towarzystwie Merkurego. Ponadto w wigilijny wieczór, jako pierwsza gwiazdka, zaświeci nam Wenus.