Ciekawostki

Ciekawostki

21.12.2012. Brzmi groźnie? Bo właśnie ta data to dla wielu koniec świata. Jak się skończy? Teorii jest dużo, a każda coraz bardziej przerażająca. Naukowcy NASA wzięli pod lupę mniemany "dzień zagłady" i oficjalnie stwierdzili: tego dnia żadnych wybuchów i spadających meteorów nie będzie. Oprócz tego, że będzie to dzień przesilenia zimowego, nic interesującego się nie wydarzy.

Zburzenie miasta liczącego 1,5 miliona mieszkańców, zatrzymanie biegu rzeki, podtopienie Kotliny Kaszmirskiej i błotne lawiny na spornym terenie Indii i Pakistanu – to wszystko może mieć miejsce, jeśli Kaszmir nawiedzi trzęsienie ziemi o sile 9 stopni w skali Richtera. Ten czarny scenariusz nakreślił Roger Bilham z Uniwersytetu w Kolorado w Boulder na postawie prowadzonych przez 8 lat obserwacji.

Amerykańskiej Agencji Badań Kosmicznych brakuje ponad pół tysiąca kosmicznych próbek, m.in. księżycowego gruntu, które na Ziemię przywieźli astronauci misji Apollo.

Władze Alaski planują budowę gigantycznej zapory wodnej, która może stanąć na jednej z ostatnich dzikich rzek w tym stanie. Inwestycja negatywnie wpłynie na środowisko. Okazuje się jednak, że na drodze budowy mogą stanąć małe ryjówki.

Ostatnie w tym roku całkowite zaćmienie Księżyca zaczęło się w sobotę, 10 grudnia o 15:06. NASA wykorzystało je do przeprowadzenia ważnych badań. Dla amatorów astronomii była to okazja do obejrzenia pięknego spektaklu na nocnym niebie. Zjawisko było widoczne również w Polsce.

Informatycy z UC San Diego, w tym słynny grafik Henrik Wann Jensen, postanowili stworzyć komputerowe symulacje wszystkich tęczy odkrytych w naturze. Dzięki temu wiele pytań o fizykę tego zjawiska atmosferycznego znalazło odpowiedź. W badaniach odtworzono różnorodne tęcze: te normalne, wtórne, powstające o zachodzie słońce i tworzące się w mgliste dni.

Polska północno-wschodnia doczekała się opadów śniegu. Na Suwalszczyźnie i północnych krańcach Mazur spadło go kilka centymetrów, było więc z czego lepić. Reporter 24 przysłał zdjęcia pierwszego w tym sezonia bałwana.

Astronomom z Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) udało się sfotografować niezwykły układ dwóch gwiazd. Jedna z nich, niczym wampir, wysysała z drugiej bardzo dużą ilość materii. - "Ugryzienie" gwiazdy-wampira jest bardzo delikatne, ale niezmiernie efektywne – opisuje jeden z badaczy.

W całej Europie widać zbliżające się święta. Udekorowane i rozświetlone choinki stoją przed domami, siedzibami wielu firm, a także przed Parlamentem Europejskim. Po raz trzeci świąteczne drzewko, które stanęło w Brukseli pochodzi z Polski.

- Burze magnetyczne wybuchające na Słońcu powodują erozję powierzchni Księżyca. Ziemię chroni przed tym specjalne pole magnetyczne - poinformowała NASA o swoim najnowszym odkryciu.

Dziewięć dni i jedna burza - tyle potrzeba, by całkowicie zmienić krajobraz jednego stanu w USA. Kolorado - którego powierzchnia jest niewiele mniejsza od Polski - nawiedziła śnieżyca, a NASA sfotografowała je przed i po zajściu. Różnice są imponujące, a łączny zaśnieżony teren przekracza powierzchnię naszego kraju.

James Hansen, dyrektor instytutu badawczego NASA, wyraził opinię, że zahamowanie globalnego ocieplenia o 2 st. Celsjusza nie wystarczy do ocalenia Ziemi przed katastrofą. Skrytykował tym samym cel dyskutowany przez uczestników szczytu klimatycznego COP17 w Durbanie.

Spektroradiometr należącego do NASA satelity Terra ma na swoim koncie niezwykłe znalezisko. 2 grudnia udało mu się uchwycić B-15J, fragment największej na świecie góry lodowej, która z kolei oddzieliła się od największego na świecie lodowca szelfowego. B-15J sam się rozpada, ponieważ znajduje się na ciepłych wodach.

Niż, który dał się we znaki Niemcom, nadchodzącej doby przejdzie przez Polskę, jutro znajdzie się nad Białorusią. Ekkehard, bo tak mu na imię, sprawił, że w środkowej części Niemiec i na południu grubość pokrywy śnieżnej wynosi od 5 cm do nawet 40 cm. Opady śniegu i śniegu z deszczem spowodowały znaczne utrudnienia w komunikacji.

Worki i sińce pod oczami - oto straty jakie panie poniosą przez pochmurne i zimne dni - donosi brytyjskie "Daily Express". Badacze przyjrzeli się 5 tys. kobiet pomiędzy 27 a 60 rokiem życia, by sprawdzić, jak zmieniające się pory roku wpływają na ich wygląd. I co się okazało?

Już od środy możemy podziwiać pierwsze meteory jednego z najaktywniejszych rojów naszego nieba - Geminidów. Jednak na nocne obserwacje najlepiej będzie wybrać się 13 grudnia. Wtedy bowiem przypada tegoroczne apogeum zimowych spadających gwiazd.