Ciekawostki

Ciekawostki

Żółw, rodzina misiów koala i inne zwierzęta mieszkające Australian Reptile Park w Sydney zostały poddane akcji ratunkowej, która ma pomóc im przetrwać trwające upały. Dzieci, dorośli i opiekunowie zwierząt schładali zwierzaki zimną wodą.

Jaki wiatr określamy mianem silnego? 50, 70, 100 km/h? Synoptycy zapowiadają, że dziś w górach może wiać z prędkością do 150 km/h. To zarazem dużo i... mało. Ponad 20 lat temu na Śnieżce zanotowano bowiem wiatr o prędkości 345 km/h!

W niemieckim Braunschweig można oglądać szczątki gatunku dinozaura, który odkryto w 2005 roku. Dopiero teraz badacze zdecydowali się przyznać mu osobne miejsce wśród gadów naczelnych.

Już niebawem czeka nas niezwykłe w skali roku wydarzenie. - W nocy ze środy na czwartek Ziemia znajdzie się najbliżej Słońca. Oba ciała będzie wtedy dzielił dystans 147,1 mln kilometrów - mówi Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Występowanie silnych trzęsień ziemi może być powiązane z opadami deszczu, które towarzyszą cyklonom tropikalnym - wynika z badań, prowadzonych naukowców z Uniwersytetu w Miami (USA).

Wraz z końcem grudnia na Antarktydzie kończy się wiosna, a zaczyna lato. Słońce świeci tu niemalże bez przerwy, a z wszechobecnym lodem dzieją się różne rzeczy.

Na orbitę wokół Księżyca weszły dwa satelity NASA. Urządzenia stworzą specjalną mapę, która ma dać odpowiedź na nurtujące pytania o powstanie i ewolucję naturalnego satelity Ziemi.

Choć prawdziwa zima jeszcze nie nadeszła, bobry robią coraz większe zapasy. Pracownicy Wigierskiego Parku Narodowego zastanawiają się, czy to możliwe, że zwierzęta tracą swój instynkt pogodowy.

Praca w telewizji pełna jest niespodzianek. Doskonale wie o tym Dorota Gardias, która dla wszystkich miłośników pogody postanowiła przygotować prezent - filmową pigułkę ze śmiesznymi sytuacjami zarejestrowanymi podczas realizacji programu "Meteo Maniak". Podejrzyj kulisy pracy w studiu TVN Meteo.

Mieszkańcy nowozelandzkiej Wyspy Południowej uczestniczyli w widowisku, które choć w przyrodzie nie jest niczym wyjątkowym, na ludzkich oczach odbywa się rzadko. Mieli okazję zobaczyć, jak orka poluje na grupę rekinów.

Tropikalna burza Benilde uformowała się nad południową częścią Oceanu Indyjskiego w środę. W piątek amerykańskie Navy’s Joint Typhoon Warning Center (JTWC) doniosło, że Benilde stała się cyklonem i znajduje się 1010 km na południowy wschód od Diego Garcia, największej wyspy Brytyjskiego Terytorium Oceanu Indyjskiego.