Ciekawostki

Ciekawostki

Oglądałem dziś zdjęcia satelitarne lodu na Wielkich Jeziorach. Codzienne zdjęcie satelitarne, o rozdzielczości 250 m, analizowane jest pod kątem powstawania i rozwoju pokrywy lodowej, która może utrudniać żeglugę.

Chińczycy z południa mieli okazję uczestniczyć w niezwykłym spektaklu. Rozciągające się na setki kilometrów morze chmur unosiło się w sobotę nad prowincją Kuejczou. Oświetlały je promienie słoneczne.

Japończycy przez kilka tygodni świętują nadejście nowego roku. Jednym z obrządków jest rytuał oczyszczania polegający na zanurzeniu całego ciała w lodowatej wodzie. Ma to przynieść zdrowie i dobre samopoczucie w nadchodzącym roku. Inny to pranie pieniędzy.

To miało być mocne zakończenie roku i... takie rzeczywiście było. 22-letnia Australijka postanowiła w Sylwestra skoczyć na bungee nad rzeką Zambezi. Podczas lotu zerwała się lina i kobieta wpadła do wody. Cudem prawie nic jej się nie stało.

- Ludzie cechujący się skromnością są bardziej skłonni do udzielenia pomocy innym niż ludzie aroganccy i próżni - dowiedli amerykańscy naukowcy. Wyniki swoich badań opublikowali w "The Journal of Positive Psychology". Czy wyniki badań potwierdzą się w niedzielę podczas XX finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy?

Pogoda płata figle na Marsie. W wyniku bezwietrznej zimowej aury, naukowcy NASA zmieniają swoje plany badawcze. Przesuwają łazika Opportunity w bardziej nasłonecznione miejsce, by zasilające go panele słoneczne, przysypane grubą warstwą czerwonego pyłu, mogły działać sprawniej.

Bocian, orzeł i... portret Mahatmy Gandhiego unosiły się w sobotę na indyjskim niebie. W New Delhi odbył się pokaz niezwykłych latawców. To zapowiedź zbliżającego się 22. Międzynarodowego Festiwalu Latawców, który rozpocznie się za kilka dni w Ahmadabadzie w stanie Gudźarat.

Tegoroczne topnienie lodu na półkuli północnej jest większe niż dotychczas. Amerykański satelita Terra wykonał niezwykłe zdjęcie Ziemi Franciszka Józefa, którą kiedyś pokrywał ogromny lądolód.

Na stronach naszego portalu znalazł się artykuł, w którym Stephen Hawking zdradza swoje sekrety, w tym, że największą zagadką wszechświata jest kobieta… Jeśli jeden z najtęższych umysłów tego świata tak twierdzi, coś w tym musi być. Ja dodam od siebie, że obecnie równie tajemnicza i nieprzewidywalna jest pogoda.

Koniec wiosny i początek lata na półkuli południowej to doskonały moment na rozrost mikroskopijnych roślin: fitoplanktonu. Pobudzone przez światło słoneczne rozprzestrzeniają się na potęgę.

Olbrzymie lodowe miasto stanęło w Chinach. Powstało z okazji Międzynarodowego Festiwalu Lodu i Śniegu, który odbywa się miejscowości w Harbin. Jest to jedna z czterech największych tego typu imprez na świecie.

Nie najodleglejsze galaktyki, nie ciemna materia, ani nawet nie zagadka Wielkiego Wybuchu jest największą tajemnicą wszechświata, są nią kobiety - uważa Stephen Hawking. Słynny fizyk, który od lat przykuty jest do wózka, niedługo kończy 70 lat.