Ciekawostki

Ciekawostki

Zima przyszła w idealnej chwili. Kilka województw rozpoczęło w piątek ferie zimowe, młodzież i ta "starsza młodzież" ruszyła na narty.

Na Żuławach, Warmii i Wybrzeżu obserwujemy obecnie zjawisko cofki. W tym rejonie wieje z północnego-zachodu dość silny i porywisty wiatr, w porywach do 60-75 km/h. Przy dużym wypełnieniu Bałtyku wodą, a więc jego wysokim stanie, wiatr z sektora północnego wtłacza wodę w głąb lądu, powodując na wodach lądowych cofanie się wód, ich wylewanie się z koryt i podtapianie okolicznych terenów.

Wyniki badań międzynarodowego zespołu naukowców wskazują, że w Drodze Mlecznej planety są powszechniejsze od gwiazd. Takie rewelacje przynosi najnowszy numer "Nature". Udział w badaniach mają polscy astronomowie z Uniwersytetu Warszawskiego.

Za pomocą Teleskopu Kosmicznego Hubble’a astronomom udało się rozwiązać zagadkę dotyczącą przodka supernowej, dzięki któremu dochodziło do widowiskowej eksplozji gwiazdy. Odkrycie daje badaczom nowe możliwości w tworzeniu scenariuszy wybuchów.

Jeden z Reporterów 24 spędził lato w Norwegii. Na Kontakt Meteo przesłał ponad 100 zdjęć, które są wspomnieniem jego wyprawy na klif Preikestolen. Zobaczcie niezwykłą galerię, która przybliży wam to miejsce.

W ciągu najbliższych 1500 lat nie grozi nam epoka lodowcowa - ustalili naukowcy z renomowanych światowych uniwersytetów. Według ich wyliczeń zlodowacenie nie przyjdzie, dopóki nie zmniejszymy ilości dwutlenku węgla w atmosferze. Na razie powinniśmy obawiać się czegoś zupełnie odwrotnego, czyli wzrostu globalnej temperatury - ostrzegają.

W polskich górach spadło minionej doby średnio od 5 do 10 cm śniegu. Warunki w kurortach narciarskich poprawiają się. Pod koniec tygodnia rozpocznie się ochłodzenie, wystąpią opady śniegu, które cieszą już wszystkich planujących wyjazd w góry w okresie ferii. Wszystko wskazuje na to, że w górach zima zostanie na dłużej. Ale uwaga - wzrosło zagrożenie lawinowe!

Zespół badaczy z portugalskiego Instytutu Doświadczeń Morskich oraz z Uniwersytetu Algarve znalazł perły w ostrygach wyłowionych w regionie plaż południowej Portugalii. Naukowcy przeprowadzą teraz specjalistyczne badania, bo perłodajne mięczaki to bardo rzadkie zjawisko w tej części świata.

Wietnamska policja zatrzymała kobietę podczas gotowania tygrysa. Przyrządzała w ten sposób ekskluzywny lek z drapieżnika, stosowany jako przeciwbólowy.

W Republice Południowej Afryki istnieje oceanarium, które mieści gatunki fauny i flory dwóch oceanów: Indyjskiego i Atlantyckiego. Zwiedzający podziwiają ponad 3 tys. rzadkich zwierząt w tym rekiny, żółwie i pingwiny.