Ciekawostki

Ciekawostki

To niezwykłe zdjęcie przedstawia najzwyklejszy na świecie nocny lot samolotem. Reporterce 24 @ KasiaHa, która jest jego autorką, udało się jednak maszynę sfotografować tak, że wygląda jakby leciała na księżyc.

Amerykańscy badacze obliczyli, że hawajska rafa koralowa warta jest 34 miliardy dolarów rocznie. Oznacza to, że może ona generować zyski porównywalne do Fundacji Billa i Melindy Gatesów. Amerykanie, na czele z NOAA, dokładają wszelkich starań, żeby ją chronić.

Końcówka października rozpieszcza nas wyjątkowo korzystną aurą. Termometry wskazują 15 st. C, a powietrze nagrzewa jesienne słońce. Ciepło działa także na polne rośliny. W promieniach słonecznych ogrzewa się jarzębina, emanując żywą, soczystą czerwienią.

"Pomóż bocianom przetrwać zimę", pod takim hasłem ruszyła akcja Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu. Placówka opiekuje się 80 bocianami, które nie odleciały do Afryki. Ptaki potrzebują dużej ilości pożywienia i leków.

Ayutthaya dawniej była stolicą Syjamu, państwa dominującego w południowo-wschodniej Azji. Dziś sama została zdominowana przez wielką wodę. Na zdjęciu wykonanym z satelity NASA wyraźnie widać, jak fala powodziowa całkowicie zalała to historyczne miasto.

Śnieg nad jeziorem Bajkał spadł w tym roku wyjątkowo wcześnie. I padał naprawdę obficie. Obejrzyjcie zdjęcie wykonane przez poruszającego się po niskiej orbicie okołoziemskiej należącego do NASA satelitę Aqua.

Pierwsi chętni do tego, żeby odbyć lot w kosmos, będą mieli możliwość zrobić to już 2013 roku, jeśli testy bezpieczeństwa zakończą się pomyślnie. Zapowiedzieli to badacze i inżynierowie pracujący dla firmy Virgin Galactic - poinformowała w czwartek BBC News.

Często planując swój ślub bierzemy pod uwagę tak wiele rzeczy, że staje się on przedsięwzięciem logistycznym o dużej skali. Przewidzieć możemy prawie wszystko, ale nie pogodę. Przekonała się o tym pewna para z Arizony, której goście zapamiętają ten dzień na bardzo długo.

Powódź w Tajlandii jest wyjątkowym zjawiskiem w skali globalnej. Oczywiście takie sytuacje w Azji południowo-wschodniej zdarzają się co kilkadziesiąt lat.

To koncern z włoskiego miasta Turyn gasi pragnienie astronautów przebywających na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Firma Smat już od 2008 roku wyposaża astronautów w wodę. Cena za litr tego płynu, w tym koszt transportu, wynosi bagatela 20 tysięcy euro.

Tak to zwykle bywa, że "nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło". W pogodzie również istnieją takie sytuacje. Większe zachmurzenie warunkuje niższą temperaturę maksymalną (w dzień), ale z kolei może być przyczyną cieplejszych nocy (chmury działają jak kołdra).

W nocy z poniedziałku na wtorek nad szwedzkim Sztokholmem można było zaobserwować piękną zorzę polarną. Reporter 24 przesłał nam zdjęcia na Kontakt 24.

Amerykanie oszaleli na punkcie pewnego zwierzątka, które wtargnęło na boisko podczas jednego z meczów rozgrywanych przez amerykańską drużynę baseballową Texas Rangers. Wiewiórka o imieniu Gracie to przesympatyczne stworzenie, które inne przedstawicielki swojego gatunku przypomina tylko z wyglądu. Poza tym, że kibicuje Texas Rangers, ma też inne ludzkie pasje.

Większość z nas tradycyjnie planuje wakacje miedzy czerwcem a sierpniem i podczas typowej zimowej pogody, czyli gdzieś od stycznia do końca lutego. Takie są statystyki częstotliwości wyjazdów. A co z najbardziej parszywymi pogodowo miesiącami?

We wtorek 25 października w ogrodzie zoologicznym Taronga w australijskim Sydney trzy należące do rzadkiego gatunku tygrysiątka sumatrzańskie pierwszy raz pokazały się na wybiegu.

Nad Europą nadal dominować będą dwa układy baryczne; na zachodzie głęboki niż z centrum nad północnym Atlantykiem, a na wschodzie mglisty, jesienny wyż z centrum nad Rosją.

- W Bieszczadach gady i nietoperze po pierwszych przymrozkach zapadły już w zimowy sen. Miejsc zimowego odpoczynku szukają salamandry plamiste. Nadal aktywne są niedźwiedzie - powiedział w poniedziałek Edward Marszałek, rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie.