Ciekawostki

Ciekawostki

Lód pokrywa jeszcze niektóre zbiorniki wodne na północnym wschodzie Polski, przypominając mieszkańcom tego regionu o zimie, która skończyła się zaledwie kilka dni temu. Zamarznięte bryły dostarczają także niezwykłych wrażeń estetycznych, co widać doskonale na zdjęciach reporterów 24.

- Poziom wód w morzach świata zwiększył się nawet o 18 m, odkąd ponad 14 tysięcy lat temu stopniała pokrywa lodowa na Antarktydzie. Aktualnie poziom wód wzrasta o około 40 mm, co oznacza, że do 2100 roku może być aż o 2 m wyższy od obecnego - wynika z badań przeprowadzonych przez badaczy z Francji i Japonii. To skrajnie niebezpieczna sytuacja.

W pobliżu Słońca mogą znajdować się dziesiątki miliardów planet, które mogliby zamieszkiwać ludzie - twierdzą naukowcy Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Co więcej, leżą one stosunkowo blisko nas. Tylko w odległości około 30 lat świetlnych od Ziemi może być ich 100.

Zła wiadomość dla tych, którzy rozważali jeszcze wysłanie wniosku o otrzymanie jednej z darmowych działek w szwedzkiej gminie Nordmaling. "Oferta jest już nieaktualna" - informują krótko jej władze na swojej stronie internetowej. To efekt dużej ilości zgłoszeń, które napłynęły w ostatnim czasie. Wiele z nich pochodziło od Polaków.

Jangcy, trzecia po Amazonce i Nilu najdłuższa rzeka świata, z impetem wpada do Morza Wschodniochińskiego. Widać to nawet z kosmosu. Na zdjęciu zrobionym przez satelitę NASA obserwujemy, jak daleko w głąb zatoki sięga osad naniesiony przez rzekę. Nie zawsze było go tak dużo - naukowcy uważają, że za aktualny stan rzeczy odpowiada Zapora Trzech Przełomów.

Jeśli kiedykolwiek zanurzyliście dłoń w zbiorniku słonej wody i poczuliście, jak ona faluje, musicie zdawać sobie sprawę z tego, że wody wszechoceanu są w nieustannym ruchu. Żeby dostrzec jednak, jak opływają cały świat, nie zatrzymując się ani na chwilę, powinniście spojrzeć z innej, szerszej perspektywy. Znajdziecie ją w tym nagraniu.

Skały, z których składa się Ziemia i te pokrywające powierzchnię Księżyca, różnią się w tak niewielkim stopniu, że pod znakiem zapytania staje dotychczasowa teoria powstania Srebrnego Globu - na łamach "Nature Geoscience" informują naukowcy z Uniwersytetu w Chicago.

Naukowcy uznali, że zejście Jamesa Camerona na dno Rowu Mariańskiego w batyskafie "Deepsea Challenger" przyniosło nikłe efekty badawcze - poinformował magazyn Technology Review.

Dziś na niebie istny szał ciał niebieskich. Księżyc spotka się z Jowiszem, Wenus i Plejadą gwiazd. Podgląda ich Reporter 24.