Ciekawostki

Ciekawostki

Tomasz Cichocki po 312 dniach ukończył samotny rejs wokół globu. W poniedziałek wieczorem 54-letni żeglarz z Olsztyna na jachcie "Polska Miedź" typu Delphia 40.3 minął latarnię morską Pointe du Petit Mineau w pobliżu francuskiego Brestu, skąd 1 lipca 2011 roku rozpoczął swój rejs. Przed godziną 19 wpłynął do portu.

Specjalny rodzaj bakterii może już niedługo posłużyć do produkcji mikroskopijnej wielkości dysków twardych i przewodów elektrycznych. Nowa technologia została opracowana przez naukowców z Leeds i Tokio.

Krowy zagrażają naszemu klimatowi, bo efektem końcowym ich procesu trawienia jest metan. Brytyjscy naukowcy uważają, że to samo dotyczyło dinozaurów. Za czasów swojej świetności miały emitować 250 milionów ton tego gazu rocznie. Ilość ta zdecydowanie mogła doprowadzić do globalnego ocieplenia - jednej z prawdopodobnych przyczyn wyginięcia wielkich gadów.

Aqua – jeden z trzech najważniejszych dla świata nauki satelitów - obchodzi właśnie dziesięciolecie działalności na orbicie naszej planety. Od 2002 roku bada on cyrkulację wody i wszystko, co z kosmosu da się w tej sprawie wypatrzeć. Zawdzięczamy mu wiele – od pięknych zdjęć po niespodziewane odkrycia.

Mierzyły ponad osiem metrów długości i mogły z łatwością połknąć człowieka. Ślady tych przedstawicieli nieznanego dotąd gatunku prehistorycznych gadów odkrył naukowiec Iowa University, analizując zbiory paleontologiczne kenijskiego Muzeum Narodowego.

Przymusową ewakuacją zakończył się długi weekend dla pewnego londyńczyka. Jego nadmorska posiadłość w Devon w Wielkiej Brytanii częściowo runęła z klifem do morza. Dom wygląda tak, jakby zaraz też miał osunąć się w przepaść.

Choć na razie nic nie zapowiada, żeby w najbliższej przyszłości naszej planecie miało zagrozić niszczące zderzenie z asteroidą, naukowcy nie przestają szukać sposobu obrony przed takim zagrożeniem. Nowy pomysł mają młodzi brytyjscy inżynierowie. Ewentualną asteroidę, która znalazłaby się na kursie kolizyjnym z Ziemią, chcą zbombardować rojem satelitów wielkości paznokcia.

Zwykle kojarzą się z barankami, ewentualnie ze statkami, o czym śpiewał na początku lat 90 Andrzej Krzywy z De Mono. Strusia jak z kreskówki nie spodziewaliśmy się. Zdjęcia takiej właśnie chmury przesłał na Kontakt Meteo Reporter 24. Zobaczcie sami!

Pogoda potrafi zaskoczyć nawet w Chorwacji. Dziś zarówno w naszym kraju, jak i w kraju lawendy, im dalej na północ tym było chłodniej. Wczoraj wieczorem, kiedy dotarliśmy do miasta Poreć zaczęło padać.

Minionej nocy mogliśmy oglądać Super Księżyc. Optycznie był 14 procent większy i 30 procent jaśniejszy. Z zapartym tchem przyglądał mu się cały świat. Zobacz, jak wyglądał na różnych szerokościach geograficznych.

Tej nocy nad naszymi głowami zawisł "Super Księżyc". Jego tarcza jest 14 proc większa i 30 proc. jaśniejsza od tarczy zwykłego Księżyca. Istnieją teorie mówiące, że takie zjawisko skutkuje katastrofami naturalnymi i gwałtownymi zmianami pogody.

Jak żyje się na Spitsbergenie? Całkiem nieźle: pracownicy kopalni na poranne zmiany latają samolotami. O codziennych zmaganiach z klimatem osadników archipelagu Svalbard opowiadają naukowcy z Polskiej Stacji Polarnej Hornsund.

Zidentyfikowano geny odpowiedzialne z mikrą posturę Pigmejów. To przełom. Do tej pory sądzono, że ich niewielki wzrost spowodowany jest raczej przez warunki klimatyczne, w których żyją.

Ekologiczny statek pokonał 32 tys. mil morskich i opłynął świat dookoła. Brzmi jak z powieści Juliusza Verne'a? Od 4 maja 2012 roku to już rzeczywistość. Planet Solar dopłynął po prawie dwóch latach rejsu do ostatniego zaplanowanego na swojej trasie portu - Monako.

Wszystko wskazuje na to, że La Niña - zjawisko pogodowe odpowiedzialne m.in. za powodzie w Australii - wygasła na jakiś czas. - Wody Oceanu Spokojnego, przez dwie kolejne zimy chłodniejsze niż wynosi średnia, wreszcie się ociepliły. To oznacza, że o zjawiskach, do których przyczynia się La Niña możemy na razie zapomnieć - zapewniają badacze z Climate Prediction Center, jednostki U.S. National Weather Service.

Po raz pierwszy badaczom udało się ustalić tożsamość gwiazdy, która padła ofiarą supermasywnej czarnej dziury. Śmierć nieszczęśnicy może dać im cenne wskazówki dotyczące funkcjonowania gigantycznego potwora, który zabija za pomocą swojego pola grawitacyjnego.

Kilka dni temu przywitaliśmy na świecie pisklę Orła i Reszki - bielików, których życie od miesiąca śledzimy na żywo online. Razem z nami ptaki podgląda już ponad 100 tysięcy Internautów. O kondycji malucha opowiedziała nam Hanna Kolasińska z Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi.