Ciekawostki

Ciekawostki

Szanse, że jeszcze raz to zobaczymy, są niewielkie. Kolejny raz taki kosmiczny spektakl zdarzy się za około sto lat. W nocy z wtorku na środę na całym świecie można było oglądać tranzyt Wenus na tle Słońca. W niebo spojrzeli m.in. Amerykanie, Australijczycy, Koreańczycy i Hindusi.

Mieszkańcy Brukseli zaczynają miesiąc ekstremalnych doświadczeń kulinarnych. Zawieszeni 50 metrów nad ziemią będą mogli kosztować wybornych dań przygotowywanych przez najlepszych kucharzy w mieście. Jedyne przeciwwskazanie w podniebnej uczcie to lęk wysokości.

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego krople deszczu nie zabijają komarów, choć są od nich nawet 50 razy cięższe? Grupa naukowców z politechniki w amerykańskim stanie Georgia głowiła się nad tym długo i dopiero po wielogodzinnych obserwacjach odkryła, na czym opiera się komarzy survival. Klucz do rozwiązania zagadki leży w sztuce Dalekiego Wschodu: tai chi.

Od kilku dni informujemy o niesamowitym zjawisku na niebie, do jakiego dojdzie nad ranem w środę. Zapewne zastanawiacie się, jak dokładnie będzie wyglądała wędrówka Wenus po tarczy Słońca. NASA wychodzi naprzeciw ciekawości i prezentuje symulację tranzytu.

Nie budzik, a przeraźliwy krzyk obudził w poniedziałek rano mieszkańców Boise, stolicy stanu Idaho w USA. Zerwani na równe nogi wybiegli sprawdzić, co się stało. Kiedy ich oczy skierowały się na dach jednego z domów, zastanawiali się czy to już jawa, czy jeszcze sen. Zobaczyli bowiem białego pawia.

Jeśli wybuchnie, pozbawi życia kilka milionów ludzi. Mimo to, naukowcy decydują się podjąć ryzykowną grę. Chcą bowiem wwiercić się w superwulkan Campi Flegrei nieopodal Neapolu. Po latach oporu pozwolenie na przeprowadzenie badań wydał miejski ratusz. Kontrowersje budzą opinie części naukowców, których zdaniem działania badaczy mogą pobudzić tzw. zabójcę Europy do erupcji.

Planujecie urlop w Europie i liczycie na upalne, słoneczne lato? Warto wcześniej spojrzeć, jak wyglądała zima i wiosna na Bałkanach. Zespół francusko-szwajcarskich naukowców opisuje zależność pomiędzy ilością śniegu w południowo-wschodniej Europie, a ilością słońca latem na Starym Kontynencie.

Setki martwych koron cierniowych, które zdechły w styczniu na plaży południowojapońskiej wyspy Ishigaki, zawędrowały tam w poszukiwaniu pożywienia - ustalili japońscy biolodzy morscy. Wcześniej rozgwiazdy zjadły niemal całą pobliską rafę koralową.

343 lata temu kapitan James Cook, wykonał szkic, który obrazuje spacer Wenus na tle Słońca. My też możemy wziąć do reki ołówek i wczuć się w rolę wielkiego odkrywcy, bo w środę rano będziemy doświadczać takiego samego wydarzenia.

Ekolodzy alarmują: Wielka Rafa Koralowa ginie! Organizacja Narodów Zjednoczonych rozważa umieszczenie jej na oficjalnej liście obiektów znajdujących się w niebezpieczeństwie. Specjalny raport w tej sprawie opublikowała agencja ONZ do spraw Oświaty, Nauki i Kultury.

Powstrzymanie globalnego ocieplenia może... wybielić niebo. Do takiego wniosku doszli badacze Carnegie Institution for Science, którzy postanowili zbadać skutki rozpylania siarki w górnej atmosferze - metody, która zdaniem geoinżynierów obniży temperaturę na Ziemi.

Stado siedmiu żubrów z Polski przebywa na duńskiej wyspie od kilku dni. Zwierzęta teraz aklimatyzują się na ogrodzonym terenie o powierzchni 200 hektarów. Za pięć lat mają zostać wypuszczone na wolność. A wtedy drżyjcie duńscy hodowcy i rolnicy!

600-letnie drzewa karelskiego lasu skończyły jako blaty kuchennych stołów, taborety i półki na książki - pisze Guardian powołując się na organizacje pozarządowe. To skandal, mówią ekolodzy. Czy IKEA, podająca się za firmę przyjazną środowisku, straci po tej aferze twarz?

Odkryto samorodne pokłady złota na Sri Lance. Znajdują się w piaskach rzeki Kelaniya, płynącej nieopodal miasta Ranwala w zachodniej części wyspy. Wieść o cennym kruszcu szybko obiegła wyspę i teraz każdy Lankijczyk chce być milionerem. Trwa zaciekła walka o szczęście skryte w brunatnych wodach rzeki.

Welcome to Miami! Taki napis wita turystów ściągających na południowo-wschodnią Florydę w poszukiwaniu słońca i ciepłego morza. Jednak na tamtejszych plażach dobrze czują się nie tylko urlopowicze, ale i morskie żółwie. Między marcem a październikiem rozkładają się na piaskach od Miami po West Palm Beach, by złożyć jaja, donosi Internauta Krzysiek.