Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 21°C 29°C 15°C Zachmurzenie małe
zwiń
Tomasz Wasilewski
 • Prognoza pogody na 16 dni: widać koniec mrozów

  03-01-2016 16:25 Autorska prognoza pogody Tomasza Wasilewskiego

  Mróz już niedługo zelżeje

  TVN Meteo / Shutterstock

  Za nami mroźny weekend (Białystok: -21 st. C) i prawdopodobnie była to kulminacja tej fali mrozów. Odpowiedzialność za nią bierze wyż, który sprowadził do nas lodowate powietrze - najpierw z północy, a później ze wschodu kontynentu.

  W mroźnym uścisku pozostaniemy jeszcze przez moment, ale będzie on stopniowo coraz lżejszy, aż w końcu zaniknie. Przyczyną zmian, czyli ocieplenia, będą atlantyckie niże. To one przesuwając się na wschód Europy w końcu sprowadzą tu ciepłe powietrze. Na razie jest ono m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii i we Włoszech (patrz mapa).

  Zanim jednak angielskie ciepło do nas dotrze, to jeszcze początek tygodnia będzie mroźny - na wschodzie kraju w dzień do -8, -10 stopni. Od czwartku temperatura z dnia na dzień będzie coraz wyższa. Ocieplenie najpierw odczujemy na zachodzie Polski, a pod koniec tygodnia we wszystkich regionach: w niedzielę będzie od -2 stopni na wschodzie do +3 na zachodzie. Kolejne dni mają być jeszcze cieplejsze i odwilż będzie już w całym kraju. W połowie stycznia we Wrocławiu może być nawet około +10 stopni.

  Następna prognoza 16-dniowa w najbliższą niedzielę.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Czy ja wiem?
  Dla osób, które lubią zimę, bądź uważają, że jest ona teraz potrzebna, mam pewną informację. Otóż zima która do nas przywędrowała, może jeszcze trochę z nami posiedzi. Modele GEM i GFS, w aktualnej odsłonie pokazują jeszcze mrozy co najmniej do 10-11 stycznia, dopiero potem ocieplenie a i to nie jest pewne. Oczywiście ważne jest tu słowo ''może'', ponieważ prognozy nigdy nie są w stu procentach trafne, ale co najmniej od tygodnia modele usiłują wskazać ocieplenie, ale przekładają je na dalsze dni. Co jeszcze ważne, obecna wędrówka niżów z nad Atlantyku, usytuowana jest na północ Europy, co w połączeniu z rosyjskimi wyżami daje nam napływ na prawdę chłodnego powietrza. Według mnie teraz zależy wszystko od układów niskiego ciśnienia nad Europą, jeśli owe niże skierują się w głąb Europy, to ocieplenie niemal pewne, jeśli nadal powędrują na północ, to mamy jeszcze szanse na dość długi czas mrozów i być może od końca tygodnia na śnieg. Summa summarum, powyższa prognoza (choć nie mówię, że ocieplenia nie będzie), może nie być w stu procentach pewna i jeszcze zima u nas posiedzi. Jest nadzieja.

  P.S. Pozdrawiam wszystkich a w szczególności lubiących zimę zimą :-).
  ~Pogodny /2016-01-03 22:07
 • zima
  własnie zima powinna byc -30 i snieg tak z 2 metry pamietam zimy w latach70 to były zimy .było super
  ~nana /2016-01-03 21:55
 • Idzie zima prawdziwa
  Niektorzy chyba nie wiedza co pisza... np ze to juz koniec zimy czy za miesiac wiosna... ludzie zobaczycie jak dowali sniegiem i mrozem w lutym , a nawet do polowy marca!. Tak wiec nie piszcie takich glupot bo zima z podwojona sila uderzy w lutym ;) zwlascza duzo sniegu sie wtedy pojawi.
  ~Zima dopiero przed nami /2016-01-03 20:56
 • Polaczki
  Dla mnie mróz i śnieg powinien być w okresie świątecznym. A teraz to Już dziękuję
  ~Aha /2016-01-03 20:32
 • Tylko nie odwilż, no błagam.
  Niech Pan "Krzysztof" sam sobie dupsko wymrozi, zima to ZIMA. Nie zgnojone lato, czy wiosna. I to Pan oraz inni, którzy temperaturę -15 nazywają "patologiczną" co Wy? Macie 5 lat, że w ogóle zimy nie znacie? W takim razie to już nie mój problem, dzieci.
  ~Kate /2016-01-03 20:27

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W niedzielę chłodniejsze atlantyckie powietrze zaczęło wypierać afrykański żar. ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...