Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 13°C 19°C 10°C Zachmurzenie umiarkowane
zwiń
Arleta Unton-Pyziołek
 • Wiosna już w czwartek. Meteorologiczna

  29-02-2012 18:31 Blog meteorolog TVN Meteo Arlety Unton-Pyziołek
  Wiosna już w czwartek. Meteorologiczna

  Reporterzy 24 już podpatrują wiosnę

  Kontakt Meteo/BartekZalesie

  Jutro pierwszy dzień marca. Rozpoczyna się meteorologiczna wiosna, która obejmuje marzec, kwiecień i maj. Niewiele osób o tym wie. W naszej świadomości mocno zakorzeniona jest data 21 marca – pierwszego dnia wiosny kalendarzowej.

  Na półkuli północnej, mniej więcej pomiędzy 21 marca a 22 czerwca, trwa wiosna astronomiczna, rozpoczynająca się w momencie równonocy wiosennej. Wiosna astronomiczna w roku przestępnym często wypada dzień wcześniej lub później, jak ma to miejsce obecnie.

  W 2012 roku astronomiczna wiosna rozpoczyna się 20 marca o godz. 5:14 czasu uniwersalnego, w Polsce o godz. 6:14, wejściem Słońca w znak Barana. Od tego momentu z każdą kolejną dobą, noc jest coraz krótsza od dnia.

  Ale nim człowiek nowożytny stworzył pojęcia wiosny astronomicznej i kalendarzowej, w starożytności kalendarz rzymski obrał za pierwszy dzień wiosny, jak również za pierwszy dzień roku, dzień 1 marca. Po namyśle stwierdzam, że to logiczne - przyroda zaczyna wszystko od nowa, dlaczego nie mógłby człowiek?

  Rok starożytny podzielony był na trzymiesięczne okresy, rozpoczynał się wiosną, a kończył zimą. W roku 1780 roku Palatyńskie Towarzystwo Meteorologiczne z Mannheim (Niemcy), które zorganizowało międzynarodową sieć stacji meteorologicznych (39 stacji) i tym samym stworzyło podstawy nowoczesnej meteorologii, wykorzystało również rzymski podział roku na pory meteorologiczne.

  Słuszność tej decyzji potwierdzili amerykańscy meteorolodzy Bryson i Lahey w 1958 roku, wykazując, że podział na astronomiczne pory roku ma się nijak do typów cyrkulacji i pogody. Koniec lutego i początek marca objawia się w szerokościach umiarkowanych dużą dynamiką cyrkulacji, coraz większymi wahaniami dobowymi temperatury, trendem wzrostowym temperatury dobowej, a więc typowymi cechami przedwiośnia i wiosny. Stąd bardziej słuszny jest meteorologiczny podział pór roku na wiosnę od 1 marca do 31 maja. Kolejne meteorologiczne pory roku to lato od 1 czerwca do 31 sierpnia, jesień od 1 września do 30 listopada, i zima od 1 grudnia do 28 lub 29 lutego.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Prawda naszych przodków:
  Wg Słowian 26 lutego to początek Wiosennego Nowego Roku... i patrząc na przyrodę to rzeczywiście widać już od kilku dni spore zmiany, więc dlaczego mamy wyznawać prawa rzymskie..., a nie te, które panowały na naszych ziemiach przez lata, zanim przyjęliśmy chrzest i to tylko z powodów politycznych. "Powszechnie przyjmuje się, iż chrystianizacja ziem polskich trwała aż do początków XIII w., choć według źródeł kościelnych poprzednie religie słowiańskie nadal usilnie zwalczano, aż do wieku XVII." .... :)
  ~Mazzy /2012-03-01 08:19
 • powtórka z rozrywki
  A może trochę śniegu 1-3 maja br.?
  ~silva /2012-03-01 08:02
 • to było dla mnie zawsze oczywiste
  i zawsze tak myślałam, sama z siebie, ze tak jest. do szału mnie doprowadzało, jak mój ojciec np. 15 grudnia mentorskiem tonem pouczał mnie że przeciez jest jeszcze jesień, a nie zima. podział meteo jest zgodny z obserwacjami natury i zdrowym rozsądkiem, czego dowodzą tez inne komenty.
  ~aaan /2012-02-29 22:17
 • Bierzmy przykład z Australii
  Bierzmy przykład z Australii. Tak właśnie kalendarzowe pory roku = meteorologiczne pory. 1 marca zaczyna się u nich jesień.
  Kalendarzowy podział jest bez sensu, meteorologiczny jest bardziej logiczny, w Australii już dawno to zauważono.
  ~ozik /2012-02-29 21:57
 • Jutro wiosna
  Marzec - to wiosna. Wiosna trwa od 1 marca do końca maja. Logiczne, dostosowane do warunków pogodowych. Lato kończy się w sierpniu, a wrzesień to już początek jesieni. Tak samo jak grudzień - początek zimy.Tak mnie nauczył dziadek, zanim nauczyłem się czytać.
  ~nieuk /2012-02-29 21:00

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....