Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 11°C 19°C 9°C Słonecznie
zwiń
Arleta Unton-Pyziołek
 • "W jednej chwili ogień zasyczał i objął kawał terenu"

  19-03-2012 09:41 Arleta Unton-Pyziołek o wypalaniu traw
  "W jednej chwili ogień zasyczał i objął kawał terenu"

  Pożar łąk w dzielnicy Przybyszówka w Rzeszowie

  voyager212/Kontakt24

  Ręce opadają, gdy człowiek słyszy i widzi ludzką głupotę. Kiedy przeczytałam, że w weekend zginęły dwie osoby, przez wypalanie suchych traw, zresztą surowo zabronione, w tym jeden młody chłopak z Ochotniczej Straży Pożarnej, bardzo rozbolała mnie głowa.

  Dwa dni temu, kiedy udałam się z córeczką na spacer w słoneczne popołudnie, było cudownie, ale do momentu, kiedy w pobliżu wybuchł pożar. Wszystko trwało kilka minut.

  Starszy człowiek postanowił bowiem wypalić ubiegłoroczne suche trawy na łące. W jednej chwili ogień zasyczał i objął w sposób zupełnie niekontrolowany kawał terenu. Wystarczyło kilka minut, bym zarówno ja, moje dziecko, jak i kilka osób spacerujących nad wodą, zaczęło dusić się w dymie. Wzięłam dziecko na ręce i biegiem uciekłam stamtąd, podobnie jak inni. W krótkim czasie na przestrzeni kilkuset metrów w związku z zadymieniem nie było niczego widać.

  Ludzie zdążyli uciec od dymu, ale drobne zwierzęta z łąki, które budzą się właśnie z zimowego snu, nie. Kiedy myślę o jeżach próbujących uciekać przed ogniem, drobniutkimi kroczkami, na maleńkich nóżkach, serce mnie boli. Ludzie, którzy wypalają trawy, którzy spowodowali w weekend pożary, zniszczenia w przyrodzie i śmierć, powinni zostać surowo ukarani.

  Pięć tysięcy pożarów

  Wypalanie traw jest prawdziwym problemem wiosną. Tylko w sobotę strażacy w całej Polsce odnotowali prawie pięć tysięcy takich pożarów. Zginęły dwie osoby, nie obyło się bez strat materialnych.

  W niedzielę płonęły łąki m.in. w Rzeszowie. Ogień zbliżał się do dzielnicy Przybyszówka, walczyło z nim 15 zastępów straży pożarnej. Zdjęcia zamieścili internauci w serwisie Kontakt 24.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • To straszne
  Ja również od lat bezradnie obserwuję pożary łąk, śmierć zwierząt i roślin, oraz zagrożenie dla ludzi i domostw. Nie mówiąc o syzyfowej pracy strażaków, którzy jeżdżą tam i z powrotem ratując co się da, zamiast odpoczywać w oczekiwaniu na akcję wkótrej mogliby sprawnie uratować życie ludzi w potrzebie. Jak długo jeszcze głupota, bezmyślność i ignorancja będą dominować w tym kraju?
  ~Spol /2012-03-23 23:55
 • debile
  bo są ludzie i taborety,ci co podpalają to do ludzi nie należą!!!powinno się im łapska po upierdzielać przy samym tyłku!!!
  ~zenek /2012-03-19 13:45

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...