Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 8°C 12°C 3°C Zachmurzenie duże
zwiń
Arleta Unton-Pyziołek
 • Przesilenie zimowe, czas magiczny

  21-12-2017 18:40 Blog synoptyka TVN Meteo Arlety Unton-Pyziołek

  O tej porze roku mamy niewiele światła słonecznego

  Foto: pixabay.com/CC0 License; Film: TVN24

  Rozpoczyna się astronomiczna zima. W przyrodzie nastaje cisza, świat wokół kuli się i czeka na lepsze dni. Północ otula zimna noc polarna. To czas ciemności, który możemy lepiej przetrwać w gronie bliskich, przytulając się do kochanych ludzi i zwierząt.

  Te kilka dni, które właśnie przed nami, były wyjątkowo traktowane przez naszych przodków, jako czas magiczny. Czczono bowiem moment przesilenia zimowego.

  Dziś, czyli w czwartek 21 grudnia 2017 o godz. 17:28 Słońce przeszło przez tzw. punkt Koziorożca, umowne miejsce na niebie. Ważniejsze jest to, że Słońce jest w tym momencie bardzo daleko od nas, a jego promienie w drodze do Polski mają najdłuższą w roku drogę do pokonania. Gwiazda bowiem góruje w zenicie nad zwrotnikiem Koziorożca, czyli nad półkulą południową. Dociera do nas niewiele energii słonecznej. Zresztą kto i gdzie w ostatnich dniach widział Słońce? Tegorocznej jesieni i w grudniu mieliśmy w Polsce rekordowo mało dni z jego promieniami.

  Ciemność wokół nas

  Króluje ciemność. Dzień 21 grudnia, zresztą ponury i pochmurny, trwał w Warszawie zaledwie 7 godzin i 42 minuty. Najdłuższa noc w tym roku przypada na 21/22 grudnia. Przez kilka kolejnych niewiele się zmieni. Za dnia nasza gwiazda, źródło światła i ciepła, "wisi nad horyzontem" najniżej w ciągu roku. Taka sytuacja będzie trwać przez trzy dni. Dopiero w Święta Bożego Narodzenia coś drgnie i od tego momentu Słońce będzie utrzymywać się nad horyzontem każdego dnia o około minutę dłużej. W styczniu dnia będzie już przybywać dużo szybciej.

  Święto Światła

  W Boże Narodzenie odrodzi się światło. W dobie cywilizacji "nie czujemy" już, co dzieje się w przyrodzie, kosmosie. Ale wieki, tysiące lat temu, od światła słonecznego zależało życie wszystkich, ich dobrobyt i zdrowie. Stąd przesilenie zimowe miało szczególne znaczenie. W tych dniach w wielu kulturach pogańskich, szczególnie germańskich, hucznie świętowano, palono wielkie ogniska, czczono światło. Po tamtych świętach i kulcie światła pozostały w kulturze świata zachodniego relikty w postaci obecnych wszędzie światełek mających pozytywny wpływ na nasze samopoczucie.

  Święta Bożego Narodzenia to Święto Rodziny. Niech będą też Świętem Światła, "cudem" w cyklu Natury toczącym się od milionów lat. W szumie otaczającej nas rzeczywistości, często męczącej, potrzeba nam powrotu do natury, do jej ciszy i spokoju. Pięknie ujął to Henry David Thoreau, amerykański pisarz, poeta i filozof pisząc: "potrzeba nam eliksiru leśnej głuszy".

  Na te Święta i nadchodzący Nowy Rok życzę Państwu i sobie byśmy mogli od czasu do czasu wtopić się w ciszę Natury i znaleźć w leśnej głuszy, dosłownie i w przenośni…

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Mała pomyłka...
  Akurat tak się składa, że zimą Ziemia jest bliżej Słońca niż latem. Skąd więc stwierdzenie: " Słońce jest w tym momencie bardzo daleko od nas, a jego promienie w drodze do Polski mają najdłuższą w roku drogę do pokonania" ?
  Pani Arleto ?
  Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku !
  ~The Natoorat /2018-01-01 09:15
 • Do Jaga_
  Dziękuję!
  ~Arleta /2017-12-22 09:23
 • Życzenia
  Dziękuję bardzo. Również życzę Pani wszystkiego dobrego na Święta i w nadchodzącym Nowym Roku 2018. Niech nam wszystkich będzie bliżej Natury, która nam sprzyja. A pokój niech idzie z Nią w parze.
  Jaga_ /2017-12-21 20:02

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po chłodnym długim weekendzie temperatura zacznie stopniowo rosnąć, a za tydzień...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...