Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 12°C 19°C 13°C Bezchmurnie
zwiń
Arleta Unton-Pyziołek
 • "Nasz monsun zaczyna przypominać monsun rodem z Indii". Upały nie odpuszczą

  26-07-2018 07:35 Blog synoptyk TVN Meteo Arlety Unton-Pyziołek

  Upały mogą trwać jeszcze przez pierwszy tydzień sierpnia

  Shutterstock, DWD

  Z punktu widzenia statystyki, obecna sytuacja pogodowa, a konkretniej upały, nie są normalne. Nie nadszedł charakterystyczny dla tej pory roku monsun letni. "Wszystko dlatego, że nad Morzem Norweskim i Skandynawią usadowił się mocny wyż, który nie wpuszcza deszczowych wirów powietrza w głąb kontynentu" - tłumaczy synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek.

  "Przeglądam wyliczenia modeli matematycznych na najbliższe dwa tygodnie i widzę rzecz wyjątkową" - pisze dla tvnmeteo.pl synoptyk. I kontynuuje: Otóż w prognozach temperatura maksymalna powietrza, czyli ta odnotowywana popołudniami, na przeważającym obszarze kraju non stop przekracza 30 stopni Celsjusza.

  Sytuacja jest wyjątkowa, gdyż na ogół, tak statystycznie, po 20 lipca występuje w północno-zachodniej oraz środkowej Europie tak zwany monsun letni, czyli kilkudniowy napływ mas powietrza polarnego morskiego znad Atlantyku.

  Mocny wyż nie wpuszcza deszczowych wirów

  I choć nad północną częścią Oceanu Atlantyckiego rozwinął się piękny, rozległy układ niżowy, a wir powietrza pcha nad Wyspy Brytyjskie chmury, deszcz i wiatr, to nie widać, by ta atlantycka pogoda miała "popsuć nam lato".

  Wszystko dlatego, że nad Morzem Norweskim i Skandynawią usadowił się mocny wyż, który nie wpuszcza deszczowych wirów powietrza w głąb kontynentu.

  Słoneczny wyż Ingolf nad Skandynawią jest barierą dla deszczowego chłodnego niżu:


  Owszem, chłodny front atmosferyczny, który wkroczy nad Wielką Brytanię w czwartek, ma do nas dotrzeć w niedzielę 29 lipca, jednak nie przyniesie wielkiego spadku temperatury. Nad naszymi głowami skłębią się chmury, a z zachodu na wschód przetoczą się gwałtowne burze z ulewami i gradem, ale dużo chłodniej nie będzie.

  Upał do 10 sierpnia

  W świetle najnowszych materiałów prognostycznych temperatura ma codziennie przekraczać 30 st. C nawet do 10 sierpnia. Będzie gorąco, parno i duszno. Upałom towarzyszyć mają burze, które w tak gorącej masie powietrza będą z pewnością gwałtowne, z silnym wiatrem, trąbami powietrznymi i ulewami.

  Wysoka temperatura w wilgotnej masie powietrza płynącej z południa i południowego wschodu niesie ze sobą duże zagrożenie. A płynąć mają do nas gorące masy i znad Afryki oraz Morza Śródziemnego, i z Bliskiego Wschodu. Popołudniami będą się w nich tworzyć linie nawałnic, czyli wąskie pasy burzowe, dające się we znaki raz w jednym, a raz w innym regionie kraju.

  Monsun rodem z Indii

  Według statystyk klimatycznych, po 20 lipca często przychodzi do naszej części Europy zatoka chłodu z wilgocią, chmurami i spadkiem temperatury. Jest to zespół elementów meteorologicznych, zwanych przez europejskich klimatologów "monsunem". Ale klimat się zmienia, więc i nasz monsun się zmienia, co oznacza, że zaczyna przypominać monsun rodem z Indii.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Upały były też dawniej.
  Pamiętam, że na początku lat 80-tych (80-84) w pierwszych dniach maja były takie upały powyżej 30 stopni, że bez problemu kąpaliśmy się w jeziorze. Często też już w maju były upalne dni na przemian z silnymi burzami. Obecnie silne upały i burzę w maju to wielki wyjątek.
  ~wiosna /2018-09-08 12:03
 • prognozy
  czy nie widzieliście wyższych temperatur w Polsce? Z drugiej strony, jak nie ma 30 stopni,to z wielkim bólem zapowiadacie 25 czy 27 stopni. Zdecydujcie się!
  ~cewilla /2018-07-26 18:41
 • upał
  Niech przychodzi ZIMA!!!!!
  ~zima /2018-07-26 11:18
 • co za bzdury
  o prognozie dla jakiego regionu mówicie bo na podkarpaciu gdzie mieszkam nie ma ani upałów ani pięknego lata, codziennie chmury, nagły deszcz temperatury też średnie, może by tak nie generalizować bo Polska nie ogranicza się do Wrocławia i Warszawy i ewentualnie pomorza w lecie...
  ~ewe /2018-07-26 09:39
 • Deszcz
  Najważniejsze aby padało. Może być te 30 stopni, byle z deszczem.
  ~Deszcz /2018-07-26 08:24

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...