Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 11°C 19°C 10°C Zachmurzenie umiarkowane
zwiń
Arleta Unton-Pyziołek
 • "Internauto, wyobraź sobie, że jesteś głodny, szukasz wody, oślepia Cię światło"

  22-04-2012 16:58 Arleta Unton-Pyziołek upomina się o zwierzęta ginące na drogach

  Na drogach giną m.in. jeże

  TVN Meteo/fot. archiwum TVN24

  "Drogi Internauto, przed Tobą wiosna w całej krasie, pewnie wiele wyjazdów, wycieczek, podróży. Pamiętaj, nie jesteś na świecie sam, inni też chcą żyć" - pisze na blogu Arleta Unton-Pyziołek. Wiosna to czas, gdy zwierzęta wybudzają się z zimowego snu i ruszają w poszukiwaniu pożywienia. To często kończy się tragicznie.

  W piątkowym programie Meteo News na naszej antenie wystąpiła rzecznik Lasów Państwowych Pani Anna Malinowska. Z jej ust padły ważne słowa o budzących się zwierzętach z zimowego snu. Zwróciła uwagę, że budzące się ze snu, z zimowego letargu zwierzęta, te drobne, jak płazy, czy duże - niedźwiedzie, wszystkie są bądź apatyczne, zdezorientowane, bądź jak głodne niedźwiedzie agresywne i nieprzewidywalne.

  Rozwagę zachować także na osiedlach

  Poprosiła o ostrożność na drogach! Dołączam się do apelu, by na szosach leśnych, między łąkami, jechać wolno.

  Ale rozwagę zachować należy także na tych osiedlowych dróżkach, przecież wokół nas, w przydomowych ogródkach, kopcach liści, spały drobne zwierzęta, choćby jeże. Wiosna to czas, gdy wiele z budzących się stworzeń ginie pod kołami aut.

  Jeż nie ma szans

  Internauto, wyobraź sobie siebie wychodzącego z zaciemnionego, chłodnego ukrycia, po wielu dniach tam spędzonych – jesteś głodny, szukasz wody, oślepia Cię światło, przytłacza wszech otaczający hałas. Maleńki, wolno dreptający jeż, nie ma szans z Twoim ciężkim samochodem.

  Nie rozumiem bezwzględności

  Mam w pamięci pewien majowy poranek, w cudnej Dolnie Baryczy na Dolnym Śląsku. Szłam sama szosą z Cieszkowa do wsi Ujazd. Dookoła gęsty, dopiero co wybuchły zielenią las, śpiew ptaków wypełniający radością, aż do granic możliwości. Do momentu, kiedy na drodze znalazłam zabitego jeża z wielkim brzuchem. To była kotna jeżyca. Moja radość uleciała jak bańka mydlana i pękła. Nie mogłam zrozumieć, jak można pędzić przez las, gdzie stoi tyle znaków zakazujących szybkiej jazdy, informujących kierowców, że znajdują się na obszarze chroniącym przyrodę Natura 2000, obszarze bezcennym, ze swymi lasami, jeziorami, zwierzętami, wciągniętym na wiele list unikatów przyrodniczych na miarę światową, m.in. Living Lakes. Nie rozumiem bezwzględności i bezmyślności.

  Drogi Internauto, przed Tobą wiosna w całej krasie, pewnie wiele wyjazdów, wycieczek, podróży. Pamiętaj, nie jesteś na świecie sam, inni też chcą żyć. A szybka jazda po trupach jest po prostu żenująca.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Ja wczoraj
  przeniosłam z ulicy na trawę trzmiela. Zawsze dbam o ślimaki i inne drobne stworzenia.
  Lila1988 /2012-04-23 09:08
 • kierowca
  Dokładnie nie jesteś sam drogi kierowco ,
  nie jesteś Panem drogi.
  ~emi /2012-04-22 18:46

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....