Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 15°C 20°C 9°C Zachmurzenie duże
zwiń
Arleta Unton-Pyziołek
 • Idzie jesień. Jaka czeka nas pogoda

  23-08-2017 10:41 Blog Arlety Unton-Pyziołek

  Jaka czeka nas jesień?

  Foto: Flickr (CC BY 2.0) / Bernd Schulz; film: TVN24

  Koniec sierpnia zapowiada się ciepło. Z amerykańskich prognoz pogody wynika jednak, że początek jesieni będzie już chłodny. Synoptyk Arleta Unton-Pyziołek tłumaczy, czego możemy się spodziewać po zbliżającej się porze roku.

  Za nieco ponad tydzień, bo 1 września, rozpoczyna się meteorologiczna jesień. Lato nieuchronnie dobiega końca, a jesień już "wisi w powietrzu". Czuć ją szczególnie wieczorami, które coraz częściej są chłodne i zawilgocone. Wśród drzew robi się coraz ciszej, ptaków jakby mniej. Przez ostanie zimne noce komary też mniej dokuczają.

  Powieje chłodem

  W związku z dość zmienną i często chłodną pogodą minionej wiosny i kończącego się lata, osobiście czuję niedosyt słońca i ciepła. W Polsce trzeba w cieplejszej części roku nasycić się słońcem i wygrzać w jego cieple, bo druga część roku, ta chłodniejsza, bywa na ogół ponura i kapryśna. Coraz częściej martwię się zimnem mającym nadejść od listopada do marca.

  Czas przejrzeć więc wyliczenia modeli na wrzesień, październik i listopad. Nie wygląda na to, by te nadchodzące miesiące miały nam szczególnie rekompensować „braki” lata. Seasonal climate forecast from CFSv2 czyli model sezonowy amerykańskiej NOAA (narodowa administracja oceanu i atmosfery) w ostatnich wyliczeniach prognozuje, że średnia miesięczna temperatura dla września i października będzie na ogół w normie lub nieco poniżej normy. W tę „normę” niestety można wrzucić wszystko. Bo i wielkie fale upału oraz następujące po nich spływy chłodu arktycznego. Ale również umiarkowany, spokojny przebieg pogody, bez dużych fal gorąca i „północnych chłodów”.

  Jakie wnioski?

  Wiemy, że koniec sierpnia ma być typowo letni, w napływających z południa ciepłych masach powietrza i burzach. Temperatura na południu kraju przekroczy momentami 30 st. C. Później przyjść ma ochłodzenie. Często początki września w naszym klimacie bywają chłodne, zmienne, natomiast druga połowa tego miesiąca, podobnie jak październik, bywają dużo lepsze, wyżowe, słoneczne, ciepłe i spokojne.

  Uważam, że mamy spore szanse na typowy przebieg pogody o tej porze roku, a więc i na zimno w pierwszej połowie września, i na „babie lato” później, w początkach kalendarzowej jesieni. Bo wczesną jesienią następuje na ogół uspokojenie się atmosfery w wyniku istnienia małych kontrastów termicznych między południem, które nie jest już tak mocno ogrzewane przez Słońce, a północą jeszcze nie wychłodzoną. W tym czasie lubi ulokować się nad Europą wschodnią wyż, ciągnący do nas z południowego-wschodu ciepłe i suche masy powietrza. I tak do połowy października, a może i dłużej.

  Model CFS wyliczył, że opady we wrześniu i październiku będą na ogół w normie, a możliwe że na północy poniżej normy, na południu nieco powyżej. Jeszcze okazać się może, że druga połowa września oraz październik mogą być w tym roku najlepszymi miesiącami do wyjazdu nad Bałtyk. Bo pogoda na Wybrzeżu i Pomorzu do tej pory nie była wymarzona.

  Ciepły listopad

  Jeśli nie sprawdzą się wyliczenia superkomputerów amerykańskich „sondujących” niebo i ziemię, a wrzesień i październik okażą się jednak chłodne, ponure i deszczowe, to niech pocieszeniem będą prognozy na listopad. Otóż model konsekwentnie podtrzymuje we wszystkich ostatnich trzech wyliczeniach, że miesiąc ten będzie ciepły, z temperaturą średnią miesięczną powyżej normy o jakieś 1-2 st. C. Nie mam nic przeciwko. Oby tylko ciągle nie siąpiło, bo pogoda w listopadzie lubi zawiesić nad nami bure chmury warstwowe z opadami deszczu, których suma z całego miesiąca równa jest opadom w jednej letniej burzy.

  I tu pojawia się problem. Wyliczenia wcześniejsze mówiły o dość suchym listopadzie, szczególnie na południu. Natomiast na najświeższych mapach z prognozami na listopad deszczu jest sporo, więcej niż zwykle, szczególnie na zachodzie. Pozostaję jednak przy twierdzeniu, że wcześniej sporządzone prognozy mają zwykle lepszą sprawdzalność, a więc, że w listopadzie będzie często ciepło i pogodnie.

  Z prognoz amerykańskich wyłania się więc chłodny początek jesieni, a umiarkowanie ciepła jej pełnia oraz schyłek w październiku i listopadzie.

  Z tych wszystkich wyliczeń, miłych i niemiłych, wynika jeden pewnik. Czas pomyśleć o przygotowaniach do jesieni.

  Więc kupiłam miękki wełniany koc w brązową kratę. A mój małżonek szykuje od pewnego czasu nalewki ze śliwek, pigwy, porzeczek, wiśni i innych. Zrobił ich w tym roku tyle, jakby miała przyjść Zima Stulecia.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Nieuchronnie zbliżamy się do jesieni
  Często korzystam z komunikacji miejskiej i słyszę,co ludzie mówią o tegorocznym llecie.Np.'dobrze ,że to lato już się kończy','jeden dzień jest tak ,drugi tak','mam dość tego lata'.Wypowiedzi takie pojawiają sie przeważnie wśród ludzi starszych,którzy najmocniej odczuli zmienność, skoki ciśnienia i temp. .Myśle,że mało kto będzie pozytywnie wspominał mijające lato, a co do września,to moim zdaniem poczujemy jeszcze jego obecność w pierwszej dekadzie,ale nie na samym początku.Czy pamiętacie ub.roczną pazdziernikową ''zimę''.Mało realne ,aby taka pogoda powtórzyła się w tym roku.Jaka będzie zima,to w dużej mierze bedzie zależało od pogody w pazdzierniku.Może małżonek ma jakieś przeczucie co do ostrej zimy i dlatego szykuje większą ilość tych witaminowych nalewek,które mają b.pozytywny wpływ na nasz organizm,a przede wszystkim na samopoczucie.To co pogoda nam do tej pory pokazuje,to wszystko jest możliwe.
  ~Lech /2017-08-24 00:05
 • Komentator
  Pani Arleto,
  Dziękuję za merytoryczną prognozę, z nutką inteligentnych uwag :)
  ~Komentator /2017-08-23 21:37
 • śnieg
  A moja lato i zima a mniejsze to wiosna i jesien , ale też lubię
  ~synoptyk /2017-08-23 21:01
 • effffffffffff
  również kocham prawdziwa zimę, mierżą mnie te komentarze pogodynek ,że będzie źle bo będzie zimno.....jak się nie podoba to do Afryki wszyscy...
  ~awwwwwwwwwww /2017-08-23 20:16
 • śnieg
  Podobno jesień będzie zima i śnieg w listopadzie i to pełno ataków a od grudnia prawdziwa zima z burzami śnieżnymi i wichurami ze sniegiem
  ~super /2017-08-23 18:18

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....