Arleta Unton-Pyziołek
 • Czy na Święta potrzebny jest śnieg?

  13-12-2019 15:32 Blog synoptyk tvnmeteo.pl Arlety Unton-Pyziołek

  Białe święta to u nas konieczność?

  unsplash.com

  "Czy śnieg naprawdę jest taki ważny w czasie Świąt?" - skomentował ktoś prognozę bożonarodzeniową na portalu tvnmeteo.pl. No właśnie. Dlaczego ilekroć zaczyna się grudzień i pojawiają pierwsze świąteczne lampki, zaczynamy pytać, czy będą białe Święta?" -pisze dla nas synoptyk Arleta Unton-Pyziołek.

  Wiele redakcji i portali meteorologicznych w Europie przygotowuje specjalne szacunki i prognozy tylko na ten okres. Cieszą się dużą popularnością. A brytyjskie zakłady bukmacherskie tradycyjnie przyjmują zakłady na "białe Święta".

  "I'm dreaming of a white Christmas"- to słowa piosenki sprzed osiemdziesięciu lat, rozlegające się w grudniu w każdym zakątku kuli ziemskiej. Piękna, melancholijna, wprowadza świąteczny nastrój, bo jest w niej marzenie "o białych świętach, jak te, które w pamięci mam, gdy choinka świeci i cichną dzieci, by usłyszeć dzwonki sań".

  Wspomnienie śnieżnych zim

  Piosenka "White Christmas" wykonana pierwszy raz przez Binga Crosby'ego w 1941 roku pozostaje najbardziej popularną świąteczną piosenką, wpisaną do Księgi Rekordów Guinnessa. Napisał ją Irving Berlin, amerykański Żyd, który urodził się w 1888 roku w Mohylewie na terenie Carstwa Rosyjskiego jako Israel Isidore Baline. Gdy miał pięć lat, jego rodzina wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Czy chłopiec wywiózł w pamięci obraz śnieżnych mroźnych zim wschodniej Europy? Takie właśnie wspomnienie zim, dworów i chat w zaspach śniegu wywieźli nasi dziadkowe z przedwojennych Kresów Wschodnich.

  Irving Berlin nie kultywował chrześcijańskiej tradycji Bożego Narodzenia, jednak tworząc "White Christmas" pewnej nocy w suchej gorącej Arizonie kierował się sentymentem dla Świąt kojarzących się z dzieciństwem. Były to zabawy na śniegu w czasie, gdy zima w grudniu była czymś oczywistym. Napisał ją również z wielkiej tęsknoty za zmarłym w Boże Narodzenie 1928 roku maleńkim synkiem.

  Bez śniegu nie ma magii świąt?

  Słowa "Niechaj będą radosne twe dnie i niech białe będą wszystkie z Twych Świąt" zabrzmiały w czasie, gdy Stany Zjednoczone przystąpiły do II wojny światowej. W święta 1942 roku "White Christmas" nadawano przez stacje radiowe dla amerykańskich żołnierzy walczących na wszystkich frontach. Melancholijne "I'm dreaming of a white Christmas" i dziś oddaje nasze nastroje i tęsknoty.

  Czy musi spaść śnieg, by pojawiła się magia? Gdy w redakcji tvnmeteo.pl poruszyliśmy ten temat, Tomasz Wasilewski zwrócił uwagę, że we wszelkich reklamach o tematyce świątecznej pojawia się śnieg, padające malowniczo białe płatki, "jakby firmy reklamowe nie zauważyły jeszcze, że klimat się ociepla, a śnieg na Święta to jakiś ewenement". To pewnie stąd, że reklama sprzedaje nam marzenie.

  W wymarzone Boże Narodzenie najważniejsze są miłość, zaufanie, troska, szczerość. W centrum uwagi jest wtedy Święta Rodzina i każda nasza zwykła rodzina. Tak dzieje się na całym świecie w wielu kulturach. Boże Narodzenie jest pociągające dla wyznawców innych religii niż chrześcijaństwo. Jak to wytłumaczyć? Rodzina była w historii ludzkości zawsze najważniejsza, ponad wszelkie systemy wierzeń. Pozwalała przetrwać grupom ludzkim trudy życia i chronić najsłabszych, czyli dzieci. Dziś w Boże Narodzenie ważna jest bliskość. Tulimy dziecięce główki nucąc kolędy. Nie najważniejsze są stosy prezentów czy suto zastawione stoły.

  >>> PRZEŚLEDZILIŚMY, JAK WYGLĄDAŁY ŚWIĘTA W UBIEGŁYCH LATACH

  Białe Święta? Mogą zostać nam tylko marzenia

  Wieki temu Boże Narodzenie zastąpiło w Europie pogańskie Święto Światła (u Słowian Świtu Światła). To czas najdłuższych ciemnych nocy w całym roku, który ludzie lepiej znosili, trzymając się razem w cieple i wzajemnej trosce. Obserwowano Słońce chowające się na długo za horyzontem i czekano na odrodzenie życiodajnego światła, na przybieranie dnia i skracanie nocy. W Boże Narodzenie zaczyna powolutku wydłużać się krótki zimowy dzień. Dobrze było wtedy i nadal jest dobrze przetrwać ten czas z ukochanymi ludźmi i zwierzętami w ciepłym schronieniu. Miło przyglądać się cichej, śpiącej naturze. Tym przyjemniej i lepiej dla niej, gdy otulona jest kołderką śniegu.

  Czy aura w tym roku otuli nas i krajobraz białym puchem? Modele meteorologiczne robią co mogą, jednak szanse na śnieg w Święta od kilku dni maleją. Możliwe, że pozostanie nam tylko nucić "I'm dreaming of a white Christmas"...

  >>> PRZECZYTAJ, CO NA ŚWIĘTA PROGNOZUJE ARLETA UNTON-PYZIOŁEK

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami kilka cieplejszych dni, ale zimno jeszcze na chwilę wróci....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...