Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 15°C 20°C 9°C Zachmurzenie duże
zwiń
Arleta Unton-Pyziołek
 • Brzydkie święta widać już na zdjęciu. Wielkanoc zepsuje właśnie ten niż

  06-04-2012 17:46 Blog meteorolog Arlety Unton-Pyziołek
  Brzydkie święta widać już na zdjęciu. Wielkanoc zepsuje właśnie ten niż

  Front nad Polską

  Meteosat

  Nie ma Polska szczęścia do pogody na Wielkanoc. Zwykle zmęczeni zimą, chłodem, brakiem światła, mamy nadzieję, że Święta Wielkanocne, dla chrześcijan czas odrodzenia i nadziei, tchnąć będą pełnią wiosny, czyli odrodzeniem się natury, budzeniem jej do życia. Ale, jak sięgam pamięcią, chłodne masy powietrza, porywisty wiatr, a także opady śniegu z deszczem, przed lub w czasie Wielkanocy, nie należą do rzadkości w naszym kraju.

  Prognozy pogody na Wielkanoc cieszą się wielkim zainteresowaniem, niejednokrotnie większym niż na Boże Narodzenie. Chyba przyzwyczailiśmy się, że na Gwiazdkę mamy odwilż, wciąż jednak łudzimy się, że nadchodząca Wielkanoc będzie ciepła, słoneczna, wiosenna.

  Jak więc miło było, gdy globalne modele meteorologiczne jeszcze dwa tygodnie temu wskazywały na ciepły wyż w Europie Środkowej w okolicach Wielkanocy. Napomknę, że modele na których pracujemy, są jednymi z najlepszych na świecie, wykazują się na ogół trafnym trendem zmian temperatury.

  Efekt motyla

  Ale nie zawsze tak jest. Nigdzie na świecie jeszcze nie udało się tak dokładnie zmierzyć wszystkich parametrów cechujących atmosferę, by po wstawieniu ich do równań matematycznych modelu, uzyskać wynik mający prawie stuprocentową sprawdzalność. Nie ma jeszcze nigdzie na tyle dokładnego wirtualnego modelu troposfery (najniższej części atmosfery globu ziemskiego), by można było obserwować ją, badać i porównywać z prowadzonymi równorzędnie obserwacjami rzeczywistej atmosfery.

  Wystarczy, że obecne pomiary, a potem model matematyczny, nie wychwyci drobnego szczegółu w początkowej fazie tworzenia prognoz, by w perspektywie 14 dni prognoza nie miała nic wspólnego z mającą nastąpić rzeczywistością. To znaczy, że w chwili uruchomienia modelu numerycznego, bardzo wrażliwego na warunki początkowe, nie znamy wszystkich chwilowych warunków meteorologicznych na tyle dokładnie, by błąd w długoterminowych obliczeniach był mało istotny. W przyrodzie nie bez znaczenia jest tzw. efekt motyla, czyli chaos deterministyczny.

  I nie pomogą tu narzekania i krytyka internautów, pisanie mądrych epistoł na temat tworzenia prognoz, wszystko to wiemy doskonale.

  Prognoza

  W tym roku chłód, opady deszczu ze śniegiem i porywisty wiatr na Wielkanoc przyniesie ze sobą niż "Iwona". Jeszcze w pierwszych dniach kwietnia nad Północny Atlantyk nasunął się niż znad Oceanu Arktycznego. Związany z nim był front chłodny, na nim właśnie powstał w ciągu ostatnich 24 godzin płytki niż Iwona.

  Pech chciał, że jego tor ruchu wiedzie przez Bałtyk i północną Polskę. Niż ściąga za sobą zimne i wilgotne powietrze znad Skandynawii. Na załączonym zdjęciu satelitarnym dobrze widoczny jest front chłodny, ciągnący się od północno-zachodniej Rosji, przez Finlandię, południową Szwecję po Wyspy Brytyjskie. Na nim ulokował się niż Iwona, z centrum nad południową Szwecją. Związana z nim strefa chmur z opadami śniegu z deszczem i zimnem ciągnie w naszą stronę…

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Temat
  Rozpoczeliśmy swiateczny weekend , aura niestety jest nieprzyjemna bo zimna i dość wilgotna . Dziś na południu ma byc marne kilkanaście stopni ciepła a po za tym ponizej 10 stopni . Jutro jeszcze ma byc zimnie najbardziej odczuwalne na poludniu Polski gdzie dziś ma być kilkanascie stopni ciepła

  Mimo aury chcialbym wam wszystkim użytkownikom blogu życzyc duzo zdrowia ,szcześcia ,pomyślnosci radosci i wszystkiego dobrego z okazji swiąt Wielkanocnych aby te swieta byly mimo pogody udane :)))))

  Zyczy Storms1313
  ~Storms1313 /2012-04-07 11:03
 • Głupota!!!!
  teraz w okolicacjh Nowego Sącza Świeci piękne słońce:D:Doby tak dalej:D:D
  ~jackob /2012-04-07 10:37
 • .............
  Jęczycie i narzekacie na tę pogodę. Jak tak dalej pójdzie to niektórzy będą nazywać śnieg w kwietniu anomalią pogodową. Ja tam się cieszę tym ochłodznie. Pajonuje się pogodą i lubie, gdy jest bardziej dynamiczna. Dla mnie bez różnicy czy w Święta będę chodził w traperach, zimowej kótce, w rękaiwczkach i czapce czy w krótkich spodenkach i koszulce. W marcu było sporo słonecznych i ciepłych dni więc na brak słońca nie możemy narzekać, no chyba, że nie byłoby go przez tydzień. Według mnie aż tak źle nie będzie. Będzie sporo chmur, ale słońca. Już od wtorku cieplej do 20 stopni i burzowo. Co roku pogoda jest inna i za to ją uwielbiam, że raz pada śnieg, a jutro jest 20 stopni i grzmi. treba się cieszyć z tego co się ma, bo mogło być gorzej :)
  ~Winterman /2012-04-06 19:15
 • kwiecień'
  kiedy wkącu wszyscy w Polsce poczyjemy wiosne w maju dopiero
  lukaszte /2012-04-06 18:34

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....