Informacje
 • Odpadają fragmenty malowideł liczących prawie 45 tysięcy lat

  19-05-2021 17:01 To skutek katastrofy kliamtycznej

  Indonezyjskie malowidła naskalne niszczeją w zastraszającym tempie z powodu katastrofy klimatycznej – alarmują australijscy badacze z Griffith Centre for Social and Cultural Research.

  Odpadają fragmenty malowideł liczących prawie 45 tysięcy lat przedstawiające sceny polowania, między innymi dziką świnię, w jaskini Leang Tedongne na indonezyjskiej wyspie Celebes – informują badacze z Griffith Centre for Social and Cultural Research. Naukowcy uważają, że są to najstarsze istniejące na świecie wizerunki zwierząt. Niestety przez rosnącą temperaturę przyspiesza się ich degradacja.

  "Te dzieła sztuki zanikają na naszych oczach" – poinformowała w oświadczeniu prasowym doktor Jillian Huntley, jedna z uczonych.

  Sól niszczy malowidła

  Wyniki badań, które wykonano we współpracy z indonezyjskimi naukowcami, a które opublikowano w magazynie "Scientific Report", wykazały, że czynniki takie jak zwiększona liczba suchych dni oraz coraz intensywniejsze monsuny przyspieszają gromadzenie się w jaskini soli, która - w zależności od temperatury - pęcznieje i kurczy się. Naukowcy zauważyli, że w upalne dni sól pokrywająca malowidła może zwiększyć swoją objętość nawet trzykrotnie, powodując odpadanie farby od ścian jaskini.

  - Pilnie potrzebujemy dalszych badań nad sztuką naskalną i jej konserwacją, aby zwiększyć szanse na ocalenie plejstoceńskich malowideł w indonezyjskich jaskiniach – powiedziała Huntley. Dodała, że degradacja tej niesamowitej sztuki naskalnej będzie się pogarszać, im wyższa będzie średnia globalna temperatura. - Byłam oszołomiona tym, jak powszechne były zniszczenia spowodowane przez kryształy soli i ich związki na panele sztuki naskalnej, z których niektóre, jak wiemy, mają ponad 40 tysięcy lat – dodała.

  Malowidła w Leang Tedongne są najstarsze, jeśli idzie o wizerunki zwierząt, jednak nie są najstarszymi istniejącymi rysunkami na świecie. W RPA odkryto bowiem rycinę przypominającą symbol kratki, która liczy 73 tysiące lat.
Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Afrykański żar zostanie w Polsce także przez najbliższe dni....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....