Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 17°C 18°C 11°C Przelotne opady
zwiń
Informacje
 • "To było, jakby wszystkie pory roku przyszły naraz"

  17-04-2021 10:35 Przez Wyspę Północną przeszła gwałtowna burza
  Trąba wodna nad Bałtykiem Facebook/Bareszka amatorska fotografia przyrodnicza

  U wybrzeża miasta portowego Napier w Nowej Zelandii uformowała się wysoka na około 13 kilometrów trąba wodna. Wirujący lej wody był wynikiem gwałtownych burz, które przetoczyły się przez wyspę.

  Potężny wir zaobserwowano w środę około godziny 17.30 (3.30 polskiego czasu) w mieście Napier podczas gwałtownej burzy z piorunami, która przetoczyła się przez Wyspę Północną, jedną z dwóch głównych wysp Nowej Zelandii. Trąba wodna uformowała się, kiedy system niskiego ciśnienia przechodził przez wyspę – poinformowała służba pogodowa Nowej Zelandii MetService.

  - Burza wywołała najgłośniejsze grzmoty, jakie kiedykolwiek słyszałam – powiedziała w rozmowie z "The New Zealand Herald" Cassie Jones, mieszkanka miasta Cambridge w regionie Waikato. - Grad, ulewny deszcz, wiatr... To było, jakby wszystkie pory roku przyszły naraz – dodała. Inny mieszkaniec tego regionu dodał, że towarzyszące burzy błyskawice były "nagłe i szybkie".

  Słabsza niż trąba powietrzna

  Trąba wodna to zjawisko meteorologiczne polegające na formowaniu się pionowego chmurzastego wiru w kształcie leja, występującego nad powierzchnią wody, połączonego z chmurą kłębiastą. Jest znacznie słabsza od trąby powietrznej. Trąba wodna jest w dużym stopniu przezroczysta i w początkowej fazie można ją zauważyć tylko dzięki śladowi, jaki zostawia na powierzchni wody. Zjawiska te nie należą do rzadkości, ale większość rozpada się przy dotarciu do lądu.
Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....