Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 15°C 18°C 11°C Deszcz
zwiń
Informacje
 • NASA zmieniła plany. Lot drona Ingenuity przełożony

  11-04-2021 14:22 Miał się odbyć w niedzielę
  Piąty lot drona Ingenuity NASA Jet Propulsion Laboratory

  Dron Ingenuity oblał jeden z najważniejszych testów bezpieczeństwa przed wylotem w marsjańską atmosferę. Przy teście wirników uruchomionych do wysokiej prędkości, wyłączył się jeden z timerów. Ponieważ bez tej próby NASA nie może wypuścić drona, konieczne było przełożenie zaplanowanego na niedzielę startu.

  NASA postanowiła przesunąć pierwszy eksperymentalny lot drona Ingenuity. Pierwotnie miał odbyć się w niedzielę 11 kwietnia. Agencja poinformowała jednak, że dron będzie mógł wzbić się w atmosferę Marsa nie wcześniej niż 14 kwietnia.

  Coś poszło nie tak

  Jak podała NASA, podczas piątkowego testu działania wirników z dużą prędkością, sekwencja poleceń sterująca testem zakończyła się przedwcześnie z powodu wygaśnięcia timera. Do zdarzenia doszło podczas próby przejścia komputera pokładowego z trybu "Pre-Flight" ("Przed lotem") do trybu "Flight" ("Lot").

  Timer, który zawiódł w próbie, służy nadzorowaniu sekwencji poleceń i ostrzega system o wszelkich potencjalnych problemach. Pomaga systemowi zachować bezpieczeństwo poprzez zaniechanie dalszych działań w przypadku zaobserwowania problemu.

  Nie jest jeszcze jasne, na czym polegał problem. Eksperci z NASA zapewnili, że dron jest "cały i zdrowy". Jak dodali, zaczęli już analizować dane z testu, aby zbadać, co dokładnie poszło nie tak. NASA będzie też musiała ponownie wykonać test wirników przy pełnej prędkości, zanim Ingenuity wzbije się do lotu.

  30 sekund lotu

  Ingeniuty od początku misji przebywał pod łazikiem Perseverance. Dopiero kilka dni temu został uwolniony i dotknął powierzchni Marsa. Do piątkowego testu radził sobie doskonale ze wszystkimi działaniami.

  Pierwszy lot drona ma polegać na wzniesieniu się z prędkością około jednego metra na sekundę. Na około 30 sekund ma zawisnąć na wysokości trzech metrów nad powierzchnią. Potem znów opadnie na powierzchnię Marsa.

  Kilka godzin po pierwszym locie, Perseverance ma przesłać pierwszy zestaw danych dotyczących lotu Ingenuity, a także zdjęcia i filmy z kamer nawigacyjnych. Na podstawie tych informacji zespół będzie określał, czy pierwszy pozaziemski lot zakończył się sukcesem. Wyniki mają być omówione na specjalnej konferencji, zorganizowanej jeszcze tego samego dnia.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorące powietrze z Afryki jest już w drodze do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jet stream, czyli prąd strumieniowy, oddzieli na długo Polskę od napływu ciepła....