Informacje
 • Chmury zafalowały nad Gorzowem Wielkopolskim

  06-04-2021 10:19 Zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24
  Opady śniegu w Tomaszowie Mazowieckim Kontakt 24/Dick Tracy

  Mieszkańcom Gorzowa Wielkopolskiego w poniedziałek wieczorem ukazało się na niebie rzadkie zjawisko. To chmury spowodowane niestabilnością Kelvina-Helmholtza.

  W poniedziałek w Polsce mieliśmy do czynienia z dynamiczną pogodą. Front atmosferyczny przynosił opady deszczu, sypnęło też śniegiem. Silnie wiało, a były miejsca, gdzie wystąpiły wyładowania atmosferyczne.

  Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcie z Gorzowa Wielkopolskiego (woj. lubuskie), na którym widać rzadko spotykany rodzaj chmur, przypominające fale. Chmury Kelvina-Helmholtza, bo o nie chodzi, powstają w wyniku niestabilności, czyli silnych drgań i zawirowań na granicy dwóch warstw atmosfery o różnej temperaturze powietrza. Warstwy poruszają się z różną prędkością, a często w przeciwnym kierunku. Wtedy na ich granicy powstają charakterystyczne załamania, przypominające grzbiety morskich fal.

  WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? PODZIEL SIĘ SWOJĄ RELACJĄ NA KONTAKT 24

  Chmury te tworzą się na obszarach o pofalowanej rzeźbie terenu, gdzie wzgórza i góry stanowią przeszkodę do swobodnego przemieszczania się powietrza, zakłócając jego swobodny przepływ.

  Nazwa zjawiska pochodzi od nazwisk dwóch naukowców - Lorda Kelvina i Hemanna von Helmholtza - którzy opisali powstawanie odkształceń na granicy dwóch płynów (w tym przypadku mas powietrza).

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po chłodnym długim weekendzie temperatura zacznie stopniowo rosnąć, a za tydzień...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...