Informacje
 • Ingenuity wylądował na Marsie. Wielkimi krokami zbliża się jego próbny lot

  05-04-2021 11:09 NASA pokazała zdjęcie
  Wizualizacja przedstawiająca lot śmigłowca Ingenuity na Marsie Reuters

  Łazik Perseverance wypuścił ze swojego wnętrza na powierzchnię Marsa śmigłowiec Ingenuity - ogłosiła NASA. Próbny lot pierwszego statku powietrznego z napędem wysłanego przez ludzkość na inną planetę wyznaczono na najbliższą niedzielę.

  Amerykańska agencja kosmiczna o wylądowaniu maszyny poinformowała 4 kwietnia Twitterze. Jak napisano, "następny kamień milowy" to przetrwać noc. Bob Balaram z NASA przypomniał, że nocą temperatura na Marsie może spaść nawet do -90 stopni Celsjusza.

  Na fotografii wykonanej przez jedną z kamer łazika Perseverance widać stopniowo opadającego na ziemię drona. Wysokość, z jakiej łazik go wypuścił, to 10 centymetrów.

  Specjalny kaloryfer we wnętrzu Ingenuity (ang. "pomysłowość") utrzymywał jego temperaturę na poziomie około 5 stopni Celsjusza, aby chronić kluczowe elementy. Teraz mają zostać przeprowadzone ich testy, aby upewnić się, że maszyna jest w stanie działać prawidłowo.

  21 marca Perseverance opuścił osłonę przeciwodłamkową, pod którą schowany był śmigłowiec.

  NASA opóźniła datę startu

  Pierwszy próbny lot Ingenuity wyznaczony jest na 11 kwietnia. Dane z tego lotu mają dotrzeć do zespołu kierującego misją z Ziemi dzień później. Będzie to pierwsza w historii próba lotu sterowalnego statku powietrznego z własnym silnikiem w atmosferze innej planety niż Ziemia.

  Dron ma pokazać naukowcom, czy takie urządzenia mogą być efektywnym narzędziem przy eksploracji Marsa (którego atmosfera jest dużo rzadsza niż ziemska - mniej więcej taka jak nad Ziemią na wysokości 35 kilometrów).

  Na miejsce lotniska wybrano stosunkowo płaski teren z niedużą liczbą skał. Śmigłowiec ma wzbijać się z prędkością jednego metra na sekundę. Nad powierzchnią Czerwonej Planety zawiśnie na wysokości trzech metrów przez maksymalnie 30 sekund. Zasięg drona wynosi około 50 metrów od miejsca startu i 90 sekund lotu. W czasie około 30 dni ma wykonać pięć próbnych lotów rozpoznawczych w niewielkiej odległości od pojazdu macierzystego.


Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...