Informacje
 • "Domy zmyte przez powódź", zawalone mosty. Wzrasta liczba ofiar, są zaginieni

  05-04-2021 07:57 Przeszły ulewy

  Gwałtowna powódź w Indonezji

  PAP/EPA/EAST ADONARA POLICE STATION/HA

  Co najmniej 76 osób zginęło w wyniku powodzi i lawin błotnych w Indonezji oraz Timorze Wschodnim. Kilkadziesiąt osób pozostaje zaginionych. Żywioł niszczył domy, drogi i mosty.

  Przez południowo-wschodnią część Indonezji i sąsiadujący Timor Wschodni przeszły ulewne opady deszczu, w konsekwencji doprowadzając do gwałtownej powodzi i lawin błotnych.

  - Wstępne szacunki mówią o 55 ofiarach śmiertelnych, ale ten bilans nie jest ostateczny, bo 42 osoby są uznane za zaginione - powiedział dziennikarzom Raditya Jati, rzecznik indonezyjskiej agencji do spraw klęsk żywiołowych.

  Jati mówił dzień wcześniej, że w wiosce Lamanele błoto zalało kilkadziesiąt budynków. - Domy mieszkańców zostały zmyte przez powódź - dodał. Zawaliło się kilka mostów, zniszczone zostały drogi, żywioł powalił drzewa, zatonął też co najmniej jeden statek biorący udział w akcji ratunkowej - poinformowano.

  Z prowincji Małe Wyspy Sundajskie Wschodnie ewakuowanych zostało 400 osób.

  Władze Timoru Wschodniego podały z kolei, że z powodu lawin błotnych, podtopień i upadających drzew życie straciło co najmniej 21 osób. Szef państwowej służby ochrony cywilnej, Ismael da Costa Babo powiedział w poniedziałek, że w 1,3-milionowym Timorze Wschodnim ewakuowano łącznie 1500 osób, które zostały przewiezione do ośrodków w stolicy kraju Dili.

  Wicepremier Timoru Wschodniego José Reis nazywał tę katastrofę najgorszą od 40 lat. W Dili, gdzie ulewy trwają od sobotniego wieczora, zalany został pałac prezydencki. W mediach społecznościowych opublikowano zdjęcia, na których widać zawalone budynki i zalane pojazdy. Wiele rzek i zbiorników wodnych wystąpiło z brzegów, zmuszając tysiące ludzi do ucieczki z zagrożonych terenów - pisze AFP.

  Nieokojące prognozy

  Eksperci obawiają się, że w najbliższych dniach pogoda nie będzie się poprawiać. Według indonezyjskiej służby pogodowej, z powodu cyklonu tropikalnego na morzu Sawu, wciąż może intensywnie padać i wiać.

  Agencja AFP przypomina, że w styczniu bieżącego roku blisko 40 Indonezyjczyków straciło życie w powodziach, jakie nawiedziły miasto Sumedang na Jawie w prowincji Jawa Zachodnia. Agencji ds. klęsk żywiołowych w Dżakarcie szacuje, że blisko połowa mieszkańców 270-milionowej Indonezji - łącznie 125 milionów osób żyje na obszarach bezpośrednio zagrożonych osunięciami ziemi.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zaraz po ciepłym weekendzie czeka nas szokująca zmiana temperatury....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Nicole znad Rumunii. Napływa do nas ciepłe powietrz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...