Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 19°C 30°C 20°C Zachmurzenie umiarkowane
zwiń
Informacje
 • Tragiczna powódź, osuwiska. Rośnie bilans ofiar śmiertelnych

  04-04-2021 21:30 Skutek intensywnych opadów deszczu
  Powódź na Kostaryce Reuters

  Przez część Indonezji i Timor Wschodni przetoczyły się ulewne deszczu. W konsekwencji doprowadziły do ogromnych powodzi oraz lawin błotnych. Zginęło kilkadziesiąt osób.

  Co najmniej 41 osób zginęło w niedzielę na indonezyjskiej wyspie Flores w wyniku gwałtownej powodzi wywołanej przez ulewne opady deszczu. W sąsiednim Timorze Wschodnim zginęło osiem osób.

  Raditya Jati, rzecznik indonezyjskiej agencji zarządzania kryzysowego, powiedział, że w wiosce Lamanele błoto zalało kilkadziesiąt budynków.

  - Domy mieszkańców zostały zmyte przez powódź - dodał. Poinformował też, że na wyspie Adonara na wschód od Flores zawalił się most.

  Niebezpiecznie także w sąsiednim kraju

  W Timorze Wschodnim na obrzeżach Dili, stolicy kraju, doszło do osunięcia ziemi, w wyniku którego zginęło osiem osób - poinformowała agencja Tatoli. Jeden ze świadków powiedział, że wśród ofiar śmiertelnych było dwuletnie dziecko.

  - Obecnie koncentrujemy się na tym, aby osoby starsze, dzieci i kobiety w ciąży zostały przewiezione w bezpieczne miejsce - powiedział Joaquim Gusmao, sekretarz stanu ds. ochrony ludności.

  Wicepremier Timoru Wschodniego José Reis nazywał tę katastrofę najgorszą od 40 lat. W Dili, gdzie ulewy trwają od sobotniego wieczora, zalany został pałac prezydencki. W mediach społecznościowych opublikowano zdjęcia, na których widać zawalone budynki i zalane pojazdy.

  Eksperci obawiają się, że w najbliższych dniach pogoda nie będzie się poprawiać. Według indonezyjskiej służby pogodowej, z powodu cyklonu tropikalnego na morzu Sawu, wciąż może intensywnie padać i wiać.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po kilkudniowym odpoczynku od upalnej pogody temperatura znowu rośnie, a do Pols...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się pod wpływem klina wysokiego ciśnienia związanego z wyżem Wal...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami kolejna fala gwałtownej pogody - rządy przejmuje bowiem pogodowa "Cos...